fot. Policja

Urządzenia do pomiarów prędkości TruCam miały zastąpić przestarzałe Iskry. Tymczasem nowe mierniki laserowe wcale nie rozwiały wątpliwości kierowców. Kolejny sąd zauważył nieścisłości dotyczące pomiarów jak i specyfikacji sprzętu.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Choć po raz pierwszy pomiar dokonany przez funkcjonariuszy urządzeniem TruCam został zakwestionowany przez sąd w 2014 roku, do dziś nic się nie zmieniło. Policja dalej wykorzystuje urządzenie, które w ocenie sądu może namierzać inny pojazd niż ten znajdujący się w punkcie celowniczym. Powód jest prosty – promień generowany jest w układzie poniżej wizjera.

Teraz nieprawidłowości zauważył sąd w Krakowie. Sprawa kierowcy, który poruszał się – przynajmniej według radaru – 73 km/h została rozpatrzona na jego korzyść. W uzasadnieniu można przeczytać, że TruCam nie spełnia polskich przepisów obejmujących takie urządzenia. Wiązka laserowa staje się szersza przy większej odległości pomiaru, brakuje automatycznej identyfikacji pojazdu. Ponadto nie powinno się mierzyć prędkości aut z metalizowanym lakierem. Wówczas następuje poślizg wiązki.

Według specyfikacji technicznej pomiar może odbywać się nawet z odległości 1200 metrów. Szkoda tylko, że już 500 metrach wiązka ma ponad metr szerokości i może objąć dwa pojazdy. Poza tym należy pamiętać o drganiu rąk, które wpływają na wynik.

Urządzenia TruCam, które miały zastąpić nielubiane nawet przez funkcjonariuszy Iskry, dalej nie są skuteczną bronią w walce z piratami drogowymi. Nie zmienia to faktu, że każda sprawa dotycząca wadliwego pomiaru musi być rozpatrzona przez sąd indywidualnie.