Ministerstwo Infrastruktury poszło po rozum do głowy i zrezygnowało z podwyżek cen na Stacjach Kontroli Pojazdów. Nie oznacza to, że wszystko zostaje po staremu – kierowcy już niedługo doświadczą pozytywnych zmian podczas corocznego przeglądu.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Co to oznacza w praktyce? Kierowcy będą mogli pojawić się na Stacji Kontroli Pojazdów nawet 30 dni wcześniej by sprawdzić stan techniczny swojego auta. Przegląd zostanie przeprowadzony tak, jakby właściciel przyjechał dnia wyznaczonego w dokumentach samochodu. Przyda się to osobom dużo podróżującym poza granice kraju – pieczątka może być wbita wyłącznie na terenie Polski. Ceny pozostają bez zmian.

Z drugiej jednak strony na spóźnialskich czeka kara. Ci, którzy spóźnią się z przeglądem, będą zobowiązani zapłacić dwa razy wyższą kwotę, czyli aż 196 zł. To i tak mały problem w porównaniu do tego, nad czym zastanawiało się Ministerstwo.

Wcześniejsze pomysły resortu obejmowały – w przypadku spóźnienia – wizytę w stacji współpracującej z Transportowym Dozorem Technicznym. Takich obiektów miało być zaledwie 16 na cały kraj, przez co na miejsce trzeba byłoby transportować auto lawetą na całkiem sporym odcinku. Poza tym, takie rozwiązanie podważało kompetencje tradycyjnych Stacji Kontroli Pojazdów.

Kolejnym plusem nowych regulacji prawnych jest brak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego gdy skończy się miejsce na pieczątki. Wystarczy zaświadczenie o pozytywnym przebiegu przeglądu.

Przepisy – zgodnie z unijnymi wytycznymi – powinny wejść w życie 20 maja 2018 roku, jednak biorąc pod uwagę fakt, że są one rozpatrywane jeszcze przez poszczególne komisje, powinny wejść w życie w drugiej połowie 2018 roku.