Zbadano cztery nowe samochody w testach zderzeniowych EuroNCAP, w tym dwa modele podwójnie. Wyniki były zadowalające dopiero po przetestowaniu lepiej wyposażonych aut.

Kię Niro, najnowszy model koreańskiego producenta, który niedawno debiutował w Europie, zbadano najpierw w wersji podstawowej, a potem z rozszerzonym pakietem systemów bezpieczeństwa. W pierwszej próbie hybrydowy crossover uzyskał wynik czterech gwiazdek, dopiero w bogatszej wersji pięć. Podobnie było w przypadku Toyoty Hilux. Trzy gwiazdki wersji podstawowej to nawet dla pick-upa zbyt niska ocena w dzisiejszych czasach. Dlatego producent podstawił wersję z dodatkowymi systemami bezpieczeństwa. Warto zauważyć, że poza ochroną dzieci, w każdej kategorii samochód uzyskał lepszą notę.

Bez zarzutów spisał się najnowszy model Renault, czyli przeobrażony z minivana w crossovera nowy Scénic. Francuskie auto nie uzyskało bardzo wysokiej oceny w kategorii systemów bezpieczeństwa, ale i tak otrzymało pięć gwiazdek. To samo dotyczy Subaru Levorga. Japońskie kombi w każdej kategorii wypadło lepiej niż zadowalająco.

Powyższe testy pokazały, jak duży nacisk organizacja Euro NCAP kładzie na elektronikę pokładową, chroniącą przed wypadkami lub ich skutkami. Renault i Subaru wyposażone seryjnie w system autonomicznego hamowania awaryjnego, nie miały problemu z uzyskaniem najwyższej noty.

Warto też zwrócić uwagę na postęp jaki dokonał się w dziedzinie bezpieczeństwa w segmencie aut terenowych typu pick-up. Toyota Hilux uzyskała pięć gwiazdek i bardzo wysokie oceny w kategorii ochrony pasażerów i pieszych. Dawniej ramy terenówek wyginały się w testach Euro NCAP co kończyło się fatalnymi wynikami. Dla przykładu, Nissan Navara w 2008 roku uzyskał jedną gwiazdkę, którą na koniec skreślono. W tym samym roku Ford Ranger uzyskał dwie gwiazdki, a Isuzu D-Max z dwóch, które otrzymał, jedną stracił. Obecni,e nowa Toyota Hilux i nowy Ford Ranger to najbezpieczniejsze pick-upy jakie do tej pory badało Euro NCAP i jedyne z wynikiem pięciogwiazdkowym.