W świecie motoryzacji, bez względu na kraj, panuje stereotyp, że kobiety są gorszymi kierowcami niż mężczyźni. Tymczasem statystyki wyraźnie temu przeczą.

Z raportu polskiej policji za rok 2010 wynika, że kobiety powodują wypadki drogowe znacznie rzadziej niż mężczyźni. Mężczyźni doprowadzili do 77,1% wypadków, a kobiety tylko do 18,6%. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że ogólna liczba panów za kierownicą jest zdecydowanie większa, co ma znaczenie dla wyniku badań.

Według brytyjskich danych jeden na trzech mężczyzn nie czuje się bezpiecznie, gdy za kierownicą siedzi jego partnerka, a jeden na pięciu twierdzi, że nie potrafi się zrelaksować w takiej sytuacji.

Kwestia zaufania do kierowcy ma duże znaczenie. Jeśli na siedzeniu pasażera siedzi partner przekonany, że lepiej prowadzi pojazd, może się pokusić o wydawanie poleceń lub namawianie kobiety kierowcy do podejmowania manewrów, do których ona sama nie jest przekonana. Takie zachowanie rozprasza i stresuje – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Jak Polacy postrzegają wojnę płci za kierownicą? Uważamy, że kobiety jeżdżą spokojniej, wolniej oraz ustępują pierwszeństwa innym. Mężczyźni z kolei jeżdżą szybciej, częściej wyprzedzają i gwałtownie hamują. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jakie jest Wasze zdanie: czy płeć ma wpływ na sposób prowadzenia pojazdu, czy wszystko zależy od indywidualnych umiejętności kierowcy?