Jak wskazują statystyki przedstawione przez portal brd24.pl, według danych Centralnego Zarządu Służby Więziennej, blisko 6 tys. osób odbywa karę pozbawienia wolności za przestępstwa na drodze. Łącznie 826 osób doprowadziło do śmierci lub uszczerbku na zdrowiu. Reszta – najczęściej – została przyłapana na jeździe po alkoholu.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Najwięcej osób przebywających w zakładach karnych za przestępstwa drogowe to alkoholowi recydywiści. Skazani za jazdę pod wpływem alkoholu bądź narkotyków po raz kolejny zajęli miejsce za kółkiem. W Polsce brakuje narzędzi pozwalających na wykrycie problemów odpowiedzialnych za takie zachowanie (np. alkoholizm).

Żniwo zbierają też ostrzejsze przepisy dotyczące kontroli drogowych. Aż 19 skazanych nie zatrzymało się na wezwanie funkcjonariusza. 84 osoby znalazły się na drodze pomimo odebrania im uprawnień (np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym).

W 2017 roku doszło do 32 705 wypadków w których życie straciło 2810 osób. To spadek ofiar śmiertelnych o 7,1 proc. W ciągu 12 miesięcy policja przeprowadziła 17,8 mln kontroli trzeźwości. Wykryto aż 109 405 kierujących na „podwójnym gazie”.