Coraz cieplejsze zimy sprawiają, że znaczna liczba kierowców zaczyna kwestionować sens zakładania opon zimowych. Alternatywą mają być opony całoroczne. By jednak spełniały one swoje zadanie, muszą być użytkowane w odpowiednich warunkach.

Polskie prawo nie wymaga od kierowców poruszania się pojazdem wyposażonym w opony zimowe. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszy się uniwersalne ogumienie. Jak donosi Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, choć rynek opon zimowych wzrósł o 11 proc, tak dynamika sprzedaży produktów całorocznych wyniosła aż 29 proc.!

Opony całoroczne mają nieco bardziej agresywny bieżnik niż opony letnie, są też od nich zauważalnie sztywniejsze. Dzięki temu nie tracą swoich właściwości poniżej temperatury 7 stopni Celsjusza, tak jak ogumienie przygotowane na lato. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku obfitych opadów śniegu nie zapewnią one odpowiedniej przyczepności znanej z „zimówek”. Co więcej, podczas dynamicznej jazdy autostradą będą one zużywać się znacznie szybciej.

Dlaczego więc kierowcy tak chętnie kupują ogumienie całoroczne? Ponieważ sprawuje się ono najlepiej w przypadku samochodów małych i średnich, które poruszają się w warunkach miejskich. Odśnieżone i posypywane solą drogi nie wymagają takiego bieżnika jak tradycyjne ogumienie zimowe. Kierowcy wykorzystujący swoje auta na krótkich odcinkach (np. dojeżdżając do pracy) decydują się na kompromis. Nie tracą też czasu u wulkanizatora, gdy inni kierowcy będą chcieli zmienić swoje ogumienie.