fot. visitolsztyn,pl

Zaledwie kilka miesięcy temu informowaliśmy Was o zaostrzeniu taryfikatora mandatów. Wkrótce możemy spodziewać się ponownych zmian – tym razem znacznie bardziej dotkliwych dla kierowców. Wysokość mandatów za niektóre przewinienia może wzrosnąć nawet dwukrotnie!

Poprzednie zmiany w taryfikatorze mandatów odnosiły się do przyznawanych punktów karnych za takie wykroczenia, jak parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych czy rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy bez systemu głośnomówiącego. (patrz: Nowy taryfikator policji ) Tym razem projekt zmian przygotowany przez Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zakłada zwiększenie kar finansowych.

Według przedstawicieli tego zespołu kierowcy płacą zbyt niskie mandaty, przez co nie stosują się do narzuconych ograniczeń. Zmiany dotyczą przede wszystkim mandatów za jazdę z nadmierną prędkością. Proponowane stawki są aż dwa razy wyższe. Jeśli więc dziś wysokość mandatu wynosi od 400 do 500 zł, po nowelizacji kierowca zostałby obłożony karą od 800 do 1000 zł. Także za jazdę bez włączonych świateł lub wyprzedzanie na przejściu dla pieszych przewidziano dwa razy wyższą karę – 400 zł. Na razie nie wiadomo, czy zmiany wejdą w życie.

Co sądzicie na temat wysokości mandatów – czy faktycznie obecne stawki są zbyt niskie by nakłonić kierowców do przestrzegania przepisów?