Żródło: http://mazdaspeed.pl

Wysokie ceny benzyny i oleju napędowego powodują, że wielu użytkowników aut szuka tańszej alternatywy. Jedną z nich stanowi gaz LPG, który jest obecnie znacznie tańszy niż klasyczne paliwa. Niestety, już wkrótce może się to zmienić, ponieważ Komisja Europejska planuje zmienić sposób opodatkowania LPG.

Obecnie stawka podatku naliczanego przez Unię wynosi 200 euro za tonę tego paliwa. Trzeba jednak pamiętać, że jest też dodatkowy podatek naliczany w Polsce o wysokości 119,82 zł za tonę autogazu. Zgodnie z nowym pomysłem wysokość naliczanego podatku będzie zależeć od jego wartości energetycznej oraz szkodliwości dla atmosfery. Stawka unijna ma wzrosnąć do 600 euro za tonę gazu. Ze wstępnych szacunków ekonomistów wynika, że gaz zdrożeje o 1-1,5 zł /litr.

Celem wprowadzanych zmian jest zintensyfikowanie wykorzystania alternatywnych i odnawialnych źródeł energii, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Jeszcze nie wiadomo, czy nowa propozycja Komisji Europejskiej zyska poparcie państw członkowskich. Jeśli to nastąpi, zmiany mogą wejść w życie w 2013 roku.