fot. sxc.hu

Jesień i zima to pory roku, w których dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. W okresie, w którym szybko zapada zmrok i często panują złe warunki atmosferyczne, kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.
W 2012 r. odnotowano 10 309 wypadków z udziałem osób pieszych, co stanowiło 27,8 % wszystkich wypadków. W ich wyniku ginęło 1167 osób (32,7% ogółu), a 9945 odniosło obrażenia ciała (21,7% ogółu).

Bardzo często do niebezpiecznych zdarzeń dochodziło na obszarach udostępnionych do ruchu pieszego (66,5 % wszystkich wypadków z udziałem pieszych). Najwięcej wypadków miało miejsce na przejściach dla pieszych – 3342. Zginęło w nich 212 osób, a rannych zostało 3376.

Od 2010 r. liczba wypadków na przejściach utrzymuje się na stałym poziomie 3300-3400. Jest to i tak znaczna poprawa w stosunku do początku XXI, kiedy to na tzw. zebrach dochodziło do ponad 5000 wypadków rocznie.
Przechodnie odpowiadali w 2012 r. za 10 % wypadków. Ich najczęstsze przewinienia to:

• wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem – 2 071 wypadków, (55,4 %
wszystkich zdarzeń spowodowanych przez pieszych),
• przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 441 wypadków (11,8 %),
• wchodzenie na jezdnię zza pojazdu, przeszkody – 433 wypadki (11,6 %),
• wchodzenie na jezdnię przy czerwonym świetle – 310 wypadków (8,3%).

Najwięcej razy piesi padali ofiarami kierowców samochodów osobowych, którzy doprowadzili do 5388 wypadków. Były one w przeważającej mierze spowodowane brakiem udzielenia pierwszeństwa pieszemu, nieprawidłowym przejeżdżaniem przejść dla pieszych, niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu.

W ubiegłym roku najwięcej osób pieszych zginęło w listopadzie – 176 (15,2 % ogółu ofiar). Najwięcej osób zostało rannych w październiku 1 085 (11,2 % ogółu).

Najbardziej niebezpiecznie było jesienią i zimą. Podczas gdy w lipcu doszło 6,2 % spośród wszystkich wypadków z udziałem pieszych, o tyle w styczniu, październiku, listopadzie i grudniu wartości te wahały się od 10,2 do 11,5 %.

Szybko zapadający zmrok, deszcz, mgła, śnieg – to czynniki wpływające na poziom bezpieczeństwa drogowego. Przyczyniają się one do wypadków, ale nie tłumaczą braku zdrowego rozsądku zarówno w przypadku kierowców, jak i pieszych.

Kierujący powinni pamiętać, że w jesienią i zimą nawierzchnia może być śliska nawet mimo braku opadów. Wydłuża to drogę hamowania. Czujność trzeba zachować też przy przystankach. Kierowcy powinni zwalniać przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych czy skrzyżowań, nawet jeśli wydaje im się, że w pobliżu nie ma pieszego. Gdy pojazd przed nami się zatrzyma, nie próbujmy go od razu wyprzedzać. Zastanówmy się i sprawdźmy, czy przypadkiem nie przepuszcza przez drogę kogoś, kogo mogliśmy nie zauważyć.

To samo tyczy się miejsc, w których brak chodników, ale można się spodziewać, że ktoś będzie szedł poboczem. Co do samych chodników, uważnie obserwujmy, czy ktoś nie zbliża się do ich krawędzi. Miejmy na uwadze, że w ubiegłym roku prawie co czwarty pieszy będący sprawcą wypadku był pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwy może się nagle zatoczyć i wpaść pod koła, miejmy więc oczy szeroko otwarte.

Piesi powinni przestrzegać zasady – jeśli ja widzę auto, nie znaczy to, że jego kierowca widzi mnie. Przechodnie często zlewają się z otoczeniem, zwłaszcza w czasie opadów. Poza terenem zabudowanym koniecznie trzeba nosić elementy odblaskowe, najlepiej kamizelki. Warto jest mieć chociaż jeden świecący drobiazg w mieście. Piesi po zapadnięciu zmroku nie powinni przekraczać jezdni, gdy widzą jadący samochód. Lepiej chwilę poczekać niż boleśnie się przekonać, że kierowca nikogo nie zauważył lub nie zdążył zahamować. Najlepiej przechodzić przez drogę w miejscach oświetlonych. Nadłożenie kilkunastu metrów do przejścia dla pieszych może uratować życie.

Czy uczestniczyliście w niebezpiecznych sytuacjach drogowych z udziałem pieszych w okresie jesienno-zimowym?