Może się wydawać, że dla kierowców lato jest lżejszą porą roku niż zima. To fakt, ale nie oznacza to wcale, że nie stawia żadnych wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć. W trakcie podróży samochodem należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza w upalne dni. Radzimy, jak podróżować nie tylko bezpiecznie, ale też komfortowo.

O czym pamiętać podczas jazdy samochodem w upał?

Upały to problem, który dotyka nas mniej, odkąd popularna stała się klimatyzacja samochodowa. Sęk w tym, że z tego dobrodziejstwa wiele osób nie potrafi korzystać we właściwy sposób. Trzeba być świadomym, że – jak każde urządzenie – ma ona swoją wydajność, więc nie powinno się jej nadwyrężać.

W sytuacji, gdy nasze auto jest nagrzane, bo długo stało na słońcu, to zanim w ogóle do niego wsiądziemy, powinniśmy otworzyć wszystkie drzwi lub przynajmniej okna i przez chwilę przewietrzyć wnętrze. Jeśli w środku nie ma przysłowiowego piekarnika, ale i tak temperatura jest bardzo wysoka, nie wolno zrzucać chłodzenia w całości na barki klimatyzacji. Kilkaset pierwszych metrów warto przejechać z otwartymi oknami. W ten sposób, gdy wywietrzymy samochód, nie obciążymy klimatyzacji w zbyt dużym stopniu po jej bezpośrednim uruchomieniu.

Wielkim dobrodziejstwem współczesnych samochodów jest klimatyzacja. Po włączeniu klimatyzacji nie powinno się ustawiać temperatury o wiele niższej niż ta, która jest w otoczeniu. Zatem jeśli na zewnątrz panuje upał i termometry wskazują 34 stopnie Celsjusza, ustawienie klimatyzacji w aucie na 17 stopni będzie błędem. Warto jej używać, ale z umiarem.

Ustawienie bardzo niskiej temperatury w upalny dzień to ryzyko narażenia się na szok termiczny i przeziębienie. Nie ma nic gorszego od rozchorowania się pierwszego dnia urlopu. Zatem unikajcie dużej różnicy temperatur pomiędzy tą w samochodzie, a tą, która panuje na zewnątrz. Optimum to różnica 6-8 stopni Celsjusza. 

Wsiadając do rozgrzanego samochodu, zmniejszajcie temperaturę powoli, a przed jego opuszczeniem warto ją na chwilę podnieść. Radzimy także unikać silnego nadmuchu na głowę i klatkę piersiową. Bardzo niskie temperatury można ustawiać w aucie wyłącznie na długich trasach, na których przed zakończeniem podróży lub przerwą, mamy szansę na chwilę podnieść temperaturę.

Na lato warto wyposażyć się w maty przeciwsłoneczne. To wydatek rzędu od kilkunastu do około 30 zł, w zależności od ich jakości i sposobu montażu. Matę rozkładamy na przedniej szybie, gdy zostawiamy samochód w nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu wnętrze nagrzeje się w mniejszym stopniu i unikniemy zniszczenia tworzyw sztucznych. Te mogą na słońcu nie tylko się odbarwić, ale w skrajnych przypadkach nawet popękać.

W trakcie jazdy w upale warto zadbać o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. Nawet jeśli nie jedziemy daleko, należy mieć ze sobą butelkę wody. Nigdy nie wiadomo, co przydarzy się po drodze. Wystarczy korek spowodowany wypadkiem, by spędzić w nagrzanym aucie więcej czasu, niż planowaliśmy. Nawadnianie organizmu to podstawa w upalny dzień. 

Zapas wody w samochodzie jest szczególnie ważny, kiedy jadą z nami dzieci oraz zwierzęta. Na mniejszych towarzyszy podróży powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Po stronie, z której wieziemy dziecko, wskazane jest zamontowanie na szybie osłony przeciwsłonecznej, która rzuci dodatkowy cień na malucha. Dzięki temu dziecko nie będzie tak nagrzewane i rażone przez słońce.

Chłodzenie auta to z kolei sprawa problematyczna, jeśli ugrzęźniemy w długim korku. Gdy słońce praży, a samochód porusza się na tyle wolno, że może chłodzić się wyłącznie z pomocą powietrza, podawanego na chłodnicę przez wiatrak, silnik pracuje w wyjątkowo trudnych warunkach. Dlatego należy kontrolować temperaturę płynu chłodzącego. W razie awarii lepiej wcześniej zwrócić uwagę na niebezpieczny stan chłodziwa.

Co jest jeszcze istotne przed wyjazdem samochodem w upał?

Przed każdą podróżą, niezależnie od pory roku i celu wyjazdu, warto sobie zaplanować trasę. Można skorzystać z nawigacji albo Google Maps. Im szybsza trasa, tym mniejsze zmęczenie w upalny dzień i tym samym mniejsze ryzyko wypadku. 

Najlepiej podróżuje się drogami szybkiego ruchu, zwłaszcza autostradami. Wakacje można zacząć już od dnia wyjazdowego, ustalając sobie na tyle ciekawą trasę, aby móc zwiedzić kilka atrakcyjnych miejsc. Co prawda, podróż się wydłuży, ale nie będzie nudno, zatem unikniecie znużenia. Podczas postojów możecie napić się kawy.

Postój sam w sobie jest pobudzający. Nie unikajcie go, jeżeli czujecie się znużeni jazdą. W ułamku sekundy na drodze dzieje się tyle, że chwilowa utrata koncentracji może słono kosztować. Zwłaszcza na autostradzie. Przy prędkości 140 km/h w sekundę przejeżdżacie prawie 40 metrów! Dlatego, gdy tylko poczujecie się znużeni czy zmęczeni, o co w upalny dzień nietrudno, zatrzymajcie się na chwilę w wyznaczonym, bezpiecznym miejscu. Wystarczy przejść kilkadziesiąt metrów, rozciągnąć mięśnie, zrobić kilka przysiadów, aby pobudzić organizm.

Jadąc na urlop pamiętajcie, że to właśnie przy dobrej pogodzie, czyli latem jest najwięcej wypadków drogowych. Warto więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie OC czy AC. Takie kompleksowe zabezpieczenie zdejmie z Ciebie konieczność wydawania ogromnych sum związanych z naprawami. 

Większość kolizji powstaje również przy dobrym oświetleniu i na nawierzchni o dobrej przyczepności. Paradoksalnie – im lepsze warunki, tym większe ryzyko wypadku. Dlaczego? 

Ponieważ dobre warunki zachęcają kierowców do zwiększania prędkości. I to właśnie na prostych odcinkach, a nie skrzyżowaniach, zakrętach czy wzniesieniach najczęściej dochodzi do wypadków. Statystycznie, najniebezpieczniejsze miesiące to lipiec, sierpień i grudzień, natomiast najniebezpieczniejszym dniem jest piątek. Dlatego pamiętajcie o zachowaniu rozsądku w przypadku prędkości, zawsze stosujcie się do przepisów ruchu drogowego, a podczas wyprzedzania pamiętajcie, że jadący z naprzeciwka pojazd może mieć wyższą prędkość, niż się spodziewacie.

Jak dokładnie przygotować samochód do jazdy w upale?

Przed wyjazdem należy sprawdzić opony. Przede wszystkim zbadajcie stan ogumienia oraz zmierzcie ich ciśnienie. Wielu kierowców decyduje się też na zastosowanie specjalnych płynów do konserwacji opon, które przedłużą życie nawet starszych gum.

Kolejna kwestia dotyczy klimatyzacji. Warto zweryfikować jej sprawność. Chyba nie chcecie wyruszyć w drogę bez tej gwarancji skutecznego chłodzenia? Przede wszystkim sprawdźcie, czy należy wymienić filtr kabinowy oraz czy nie ma potrzeby odgrzybienia klimatyzacji.  

Warto przy okazji zatroszczyć się o stan wycieraczek. Zobaczcie, czy działają sprawnie i czy płyn do wycieraczek jest uzupełniony. Pamiętajcie, że w gorące dni występują nierzadko gwałtowne burze – lepiej, by wycieraczki sprawnie zbierały wodę. W upały obciążony bywa także układ chłodzenia. Warto zabrać w drogę pojemnik z odpowiednim płynem, żeby w razie potrzeby uzupełnić jego brak. Oczywiście nie powinna to być zwykła woda, ponieważ zwiększa ona możliwość przegrzania silnika oraz podatność na korozję.

Garść dodatkowych porad podczas jazdy autem w upał

W trakcie podróży warto robić co jakiś czas przerwy. Nie tylko pasażerowie będą mogli chwilę odpocząć, ale także samochód potrzebuje krótkiej przerwy od jazdy. Regularne postoje potrafią skutecznie przywrócić siły – najlepiej, by były organizowane co około dwie godziny.

Oprócz wody warto wziąć ze sobą napoje izotoniczne. Bogate w minerały, pomogą przetrwać wycieczkę. Nie zapomnijcie o małych przekąskach – oczywiście takich, które wytrzymają upały i silne nasłonecznienie. Dodatkowymi gadżetami będą dobre okulary przeciwsłoneczne i zapas chusteczek, w tym nawilżających. Okulary powinny być wyposażone w skuteczny filtr UV.

Przy parkowaniu warto także pamiętać o stawaniu w zacienionych miejscach. Dzięki temu unikniecie nieprzyjemnego nagrzania pojazdu. Klamki i inne elementy nie będą parzyły oraz będą w pewien sposób chronione przed promieniami słonecznymi. Miejcie na uwadze również wybór trasy. Czasami lepiej pojechać dłuższą drogą, która jednak pomoże uniknąć korków. Nie tylko zaoszczędzicie mnóstwo czasu, ale też nerwów. Poza tym nie narazicie się tak intensywnie na szkodliwe skutki upału.