Sporo w ostatnich dniach działo się na polskich jeziorach. Nie brakuje śmiałków, którzy wjeżdżają na pokryte lodem zbiorniki wodne. Jedni po to, by się poślizgać, inni by połapać ryby w przeręblu. Nie jest to zbyt bezpieczne, ale czy w ogóle można określić jak gruby lód zapewni nam bezpieczeństwo?

W praktyce nie istnieje bezpieczna grubość lodu, ponieważ nie od samego przekroju zależy jego wytrzymałość. Wpływa na to więcej czynników, takich jak sposób zamarzania zbiornika wodnego, wiek lodu oraz temperatura otoczenia. Za w miarę bezpieczny uznaje się lód ciemnego koloru, stosunkowo świeży, tzw. czarny lód. Szary może być nawet dwukrotnie mniej wytrzymały. Warto też pamiętać, że na jeziorze w wielu miejscach mogą być różne grubości oraz wytrzymałości powłoki, ze względu na temperaturę wody, jej głębokość oraz ruch.

Śmiałkowie wjeżdżający na pokrywę lodową jeziora, zasadniczo nie łamią prawa, pod warunkiem, że dotarli do niej wyznaczoną drogą. W praktyce nie ma dróg prowadzących na jezioro, zatem musieli złamać zakaz ruchu lub przejechali plażą, czego zgodnie z polskim prawem robić nie wolno. Grozi za to mandat od 250 zł do 500 zł. Natomiast warto wiedzieć, że sama jazda po jeziorze nie jest prawnie uregulowana i nie grozi za nią mandat. Dopiero gdy nastąpi pęknięcie lodu, policjant może nałożyć mandat w kwocie 200 zł za używanie pojazdu powodujące zagrożenie zdrowia i życia. Jeżeli w wypadku ktoś zginie, oczywiście kierowca będzie odpowiadał za spowodowanie śmierci.

Wróćmy do grubości lodu, którą teoretycznie (podkreślamy to słowo) można uznać za bezpieczną. Można znaleźć takie informacje. My znaleźliśmy na portalu mazury.info.pl bardzo obszerny artykuł na temat lodu i procesu jego zamarzania na jeziorach. Jak wiadomo, Mazury to nasza kraina tysiąca jezior, zatem trudno o lepsze źródło.

Okazuje się, że pokrywa lodowa ma dużą wytrzymałość pomimo niewielkiej grubości. Teoretycznie już przy 7-10 cm może wejść na jezioro pieszy czy rowerzysta. Auto osobowe nie powinno się zapaść pod 20-centymetrową powłoką, natomiast cięższe, na przykład terenowe czy dostawcze potrzebuje 10-20 cm więcej.

Pamiętajcie, że są to jedynie informacje przybliżone i bardzo nieścisłe. Podana grubość dotyczy świeżego, ciemnego lodu na zbiornikach stojących, przy temperaturze ujemnej. Podkreślamy raz jeszcze – powłoka lodowa nigdy nie gwarantuje 100-procentowego bezpieczeństwa, niezależnie od jej grubości.