mężczyzna za kierownicą nowego auta

Jazda próbna często pozwala zweryfikować decyzję dotyczącą zakupu samochodu. Jeśli planujesz zakup auta z rynku wtórnego, podczas jazdy testowej możesz ocenić, czy auto jest sprawne i nie wymaga dodatkowej kontroli stanu technicznego. Jeżeli natomiast kupujesz samochód z salonu, podczas jazdy próbnej będziesz w stanie ocenić komfort użytkowania pojazdu i dobrać takie parametry techniczne, jakie najbardziej Ci odpowiadają. Jak przebiega jazda próbna? Ile trwa i jakie zasady obowiązują w jej trakcie? Sprawdź w naszym poradniku!

Jazda testowa – dlaczego warto z niej skorzystać?

Kupując samochód, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego parametry techniczne i funkcjonalne. Chociaż te niewątpliwie mają duży wpływ na użytkowanie samochodu, to jednak komfort jazdy można ocenić jedynie po przejechaniu kilku kilometrów. Jazda próbna pozwala uchwycić takie niuanse, jak głośność pracy silnika, płynność zmiany biegów, pracę sprzęgła czy dynamikę pojazdu. To jednak nie wszystko. Podczas jazdy próbnej będziesz w stanie ocenić, jakich funkcji dodatkowych brakuje Ci w samochodzie, a które z nich są zbędne.

Jazda testowa jest oferowana przez większość salonów samochodowych, ale coraz częściej z takiej możliwości można skorzystać także kupując auto w komisie czy od osoby prywatnej. Nie warto z niej rezygnować – auto to inwestycja na lata, dlatego ważne, aby kupić taki model samochodu, który spełni Twoje oczekiwania. Jeśli wahasz się, czy kupić auto ze skrzynią manualną czy automatyczną, oraz nie wiesz, czy standardowa liczba koni pod maską będzie wystarczająca, wrażenia z jazdy próbnej z pewnością ułatwią Ci podjęcie decyzji. 


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Jazda próbna – zasady

Co do zasady, jazda próbna powinna być darmowa i niezobowiązująca. Dealer czy komis nie mogą zatem domagać się od Ciebie opłaty za udostępnienie samochodu, czy też zobowiązać Cię do jego zakupu. W praktyce jednak od tej zasady mogą obowiązywać pewne wyjątki. Jeżeli chcesz sprawdzić auto na dłuższej trasie, to może się zdarzyć, że będziesz musiał ponieść koszty zużytego paliwa z własnej kieszeni. Informację o dodatkowych opłatach, z jakimi wiąże się jazda testowa, powinieneś jednak uzyskać, zanim wsiądziesz do samochodu.

Jak wygląda jazda próbna? Zasady, które obowiązują u większości dealerów, to:

●       obowiązek odbycia jazdy testowej w towarzystwie przedstawiciela dealera (np. pracownika salonu, w którym chcesz kupić samochód),

●       posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdu,

●       brak przesłanek uniemożliwiających prowadzenie pojazdu. Dealer może np. odmówić jazdy testowej, jeżeli kierujący będzie znajdował się pod wpływem alkoholu.

Samochód, z którego będziesz korzystać podczas jazdy próbnej u dealera, powinien posiadać ubezpieczenie OC. Nierzadko pojazd objęty jest także polisą AC, dzięki czemu, nawet jeżeli podczas testowania auta dojdzie do stłuczki na skrzyżowaniu, nie będziesz ponosił kosztów naprawy. Od tej zasady obowiązują jednak pewne wyjątki. Jeśli do wypadku dojdzie z Twojej winy, właściciel pojazdu może na drodze sądowej domagać się rekompensaty np. za utracone zniżki. Przed jazdą próbną warto zatem ustalić, czy i w jakim zakresie będziesz odpowiadał za ewentualne szkody 

Kupujesz auto od osoby prywatnej? Zanim zdecydujesz się na jazdę próbną sprawdź, czy pojazd na pewno ma ważne OC. Jeśli spowodujesz wypadek nieubezpieczonym autem, koszty strat będziesz musiał ponieść solidarnie z jego właścicielem!

Jak skorzystać z jazdy testowej?

Jeżeli planujesz kupić nowy samochód, umów się na jazdę próbną, korzystając z formularza znajdującego się na stronie dealera. Z jego pomocą wybierz auto, które chcesz przetestować, oraz wskaż dogodny termin. Sprzedawca powinien skontaktować się z Tobą po otrzymaniu zgłoszenia i omówić szczegóły. Na jazdę testową możesz umówić się też bezpośrednio w salonie lub komisie. Może się jednak zdarzyć, że na możliwość przetestowania samochodu na trasie będziesz musiał poczekać kilka dni.

To, ile trwa jazda próbna, zależy od dealera lub komisu. Standardowo wynosi ok. 15 minut, ale często dealerzy zgadzają się na wydłużenie tego czasu, jeśli np. chcesz przetestować samochód podczas jazdy zarówno na autostradzie, jak i po mieście.

Jazda próbna – na to koniecznie musisz zwrócić uwagę!

Podczas jazdy próbnej musisz ocenić nie tylko ogólny komfort jazdy, lecz także to, jak pojazd zachowuje się na drodze. Podczas jazdy po mieście, jak i autostradzie uważnie wsłuchaj się w pracę silnika. Jeżeli usłyszysz niepokojące odgłosy lub wahania obrotów, może to wskazywać na usterkę auta. Oceń również, jak działają hamulce. Sprawdź, czy nie piszczą podczas skręcania lub hamowania. Twoją uwagę powinna także zwrócić praca skrzyni biegów oraz układu zawieszenia.

By zapewnić sobie maksymalny komfort jazdy po zakupie pojazdu, sprawdź, czy poziom hałasu w kabinie nie jest zbyt wysoki, a wszystkie funkcje samochodu (np. czujniki i klimatyzacja) działają prawidłowo. Zwróć też uwagę, czy fotel kierowcy jest wygodny, a kierownicę możesz ustawić na odpowiedniej wysokości. Masz dużą rodzinę? Po zakończeniu jazdy nie zapomnij usiąść na tylnej kanapie i sprawdzić, czy Twoim pociechom będzie wygodnie.