Japońska firma TAKATA znana jest w sporcie motorowym i w świecie tuningu jako producent pasów bezpieczeństwa, ale nie każdy wie, że dostarcza również foteliki dla dzieci i miliony poduszek powietrznych różnym producentom samochodów. Wadliwe produkty spowodowały poważne problemy.

Firmie TAKATA zarzuca się zatajenie wiedzy o wadliwych poduszkach powietrznych, które w wypadku zamiast zmniejszać ryzyko utraty zdrowia, powodują poważne obrażenia. 4 osoby zginęły, a ponad sto zostało rannych. Głównym problemem jest wybuchające urządzenie odpowiedzialne za uruchamianie poduszki. Dotyczy to prawie 8 milionów samochodów 10 różnych producentów. W chwili obecnej trwa rozpoznawanie wadliwych partii i powiadamiane klientów poszczególnych marek. Niedawno Nissan ogłosił akcję serwisową na model Micra, a wcześniej Honda i BMW przywołało do serwisów swoich klientów. Niedługo podobne akcje powinni ogłosić Fiat-Chrysler, Ford, Honda, Toyota, Mazda, Mitsubishi i Subaru. Dotyczy to samochodów wyprodukowanych w latach 2002-2008.

Śledztwo w sprawie wadliwych poduszek powietrznych firmy TAKATA prowadzi Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego Stanów Zjednoczonych NHTSA. Istnieją bardzo poważne podejrzenia, że producent przy współudziale producentów samochodów ukrywał wadę i choć zaczął prace nad rozwiązaniem problemu, po kilku miesiącach zostały one przerwane, a dokumentacja zniszczona. Firmie grożą poważne sankcje karne i finansowe, jej wartość już spadła o 63 %, a prezes Shigehisa Takada jest nieuchwytny dla władz i przedstawicieli mediów od czerwca tego roku. TAKATA nie przyznaje się do zarzutów i unika wzięcia za wszystko odpowiedzialności.