Świece żarowe w dieslach nie przepalają się zbyt rzadko, jednak co kilka lat należy je wymienić. Główny problem dotyczy jednak przede wszystkim ich demontażu i wymiany oraz kwestii, jakie kupić, aby służyły nam przez dłuższy czas.

Czym jest i jak działa świeca żarowa?

Świece żarowe stosuje się głównie w dieslach. Są niezbędne, jeśli chcemy uruchomić silnik wysokoprężny. Obecnie można wymienić właściwie dwa ich rodzaje – standardowe oraz szybkiego grzania, które pozwalają na osiągnięcie w dieslu wysokiej temperatury w krótszym, niż zwykle, czasie.

Świece żarowe nie są zbyt drogie, jednak co kilka lat należy je wymienić, tak aby nie mieć problemów z odpaleniem silnika. Warto również zwracać uwagę na objawy, jakie wykazują uszkodzone albo przestarzałe świecie.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Objawy uszkodzonych świec żarowych

Objawy zużytych świec żarowych są bardzo proste, jeśli chodzi o ich wyłapanie. Wymienia się głównie dwa symptomy zużytych świec zapłonowych. Po pierwsze, mowa tutaj o problemach z uruchomieniem jednostki napędowej, a po drugie – o słyszalnej, przerywanej pracy silnika w trakcie jazdy albo zaraz po jego uruchomieniu.

Jak widać, jeśli chodzi o świece żarowe objawy można łatwo zauważyć. Wręcz nie da się ich przeoczyć. Jeśli zauważymy takie objawy, musimy koniecznie sprawdzić stan świec żarowych. Można tego dokonać samodzielnie, bądź też udać się do warsztatu. W większości marek samochodów wystarczy tylko wykręcić je i sprawdzić elektrody, jednak zdarza się, że może to być nieco trudniejszym zadaniem.

Jak wymienić świece żarowe?

Wymiana świec żarowych zazwyczaj nie jest zbyt trudna. Najczęściej znajdują się one w takich miejscach, że wykręcenie oraz założenie nowych nie wymaga dużych umiejętności czy doświadczenia. Może jednak zdarzyć się, że świece żarowe są zlokalizowane w dość trudno dostępnym miejscu. Wówczas najlepiej odpiąć po prostu kostkę od przekaźnika świec oraz podłączyć kontrolkę przewodu zasilającego świece.

Jeśli interesuje nas wymiana świec żarowych cena takiej usługi w warsztatach samochodowych nie jest zbyt duża. Zwykle mechanik jest w stanie dokonać tego w zaledwie kilka minut i za około kilkanaście złotych. Jeśli jednak wiemy, jak je wymienić samodzielnie, możemy spróbować bez pomocy profesjonalistów.

Miejmy na uwadze, że może dojść do sytuacji, kiedy świece żarowe nie dają się wykręcić, ponieważ są zapieczone albo urywają się podczas próby odkręcenia. Świece niejednokrotnie urywają się nawet, jeśli próbujemy zdemontować je możliwie jak najdelikatniej.

Urwana świeca żarowa to poważny problem, który może oznaczać, że niezbędne jest wyjęcie reszty jej części od strony głowicy silnika, którą – niestety – trzeba zdjąć. Koszt takiej operacji to nawet kilka tysięcy złotych.

Wymieniając świece żarowe, pamiętajmy o tym, aby ostrożnie je wykręcać. Produkuje się je coraz cieńsze i dłuższe, dlatego łatwiej o ich pęknięcie. Należy więc robić to ostrożnie, tak aby nie pękły.

Jak sprawdzić świece żarowe?

Jak już wcześniej wspomniano, świece żarowe i ich stan można sprawdzić po prostu poprzez ich wykręcenie. Jeśli nie wiemy, jak dokonać tego we własnym zakresie, możemy udać się do warsztatu, gdzie mechanik za drobną opłatą sprawdzi, czy nadają się do dalszej eksploatacji, czy też konieczny jest zakup nowych.

Sprawdzanie świec żarowych może się odbywać również poprzez specjalne sygnały. Kontrolka świec żarowych w samochodzie może zaświecić się, kiedy dojdzie do jakichkolwiek problemów z nimi. Migająca kontrolka świec żarowych to znak, że musimy je wymienić.

Jakie świece żarowe kupić?

Jeśli chodzi o świece żarowe ich cena nie jest zbyt duża. Możemy kupić je już za około kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. Niezbędne jest jednak to, aby pamiętać o kilku kwestiach, jakie należy wciąż pod uwagę podczas ich zakupu.

Po pierwsze, nowe świece żarowe powinny spełniać odpowiednie parametry techniczne. Istotna jest kwestia napięcia, jakie generują i to, w jakim czasie osiągają temperaturę maksymalną. Im są one tańsze, tym dłużej może to potrwać, dlatego też warto zastanowić się nad zakupem świec lepszych jakościowo.

Świece żarowe jakiej firmy?

Najczęściej producenci samochodów zalecają zakup świec żarowych odpowiednich marek. To, jaki rodzaj świec potrzebuje nasz pojazd, jest napisane w instrukcji jego obsługi. Można jednak wybrać świece żarowe konkretnej firmy. Najczęściej kierowcy wybierają między innymi produkty marki Bosch, Beru czy NGK. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybrać sprawdzonych sprzedawców oraz części oryginalne. Podróbki mogą bowiem szybko się zużyć.

Zawsze należy też zadbać o ubezpieczenie samochodu. Dzięki temu, możemy spać spokojnie w razie wypadków, awarii albo nieprzewidzianych zdarzeń. Wówczas mamy pewność, że nie zostaniemy z tym sami, ponieważ zawsze możemy liczyć na pomoc ze strony naszego ubezpieczyciela.