Pomimo wielu coraz nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych systemów zabezpieczających samochody przed kradzieżą nadal niechętnie zostawiamy je pod chmurką. Boimy się, że nocą padną łupem złodziei. Dziś prezentujemy ranking najczęściej kradzionych aut w Polsce w 2013 roku.

Polska policja od początku roku do końca września 2013 zarejestrowała 10 501 kradzieży samochodów. Ogólna wartość strat skradzionych aut w tym okresie, według deklaracji pokrzywdzonych, wyniosła 343 775 467 zł. Kwota po trzech kwartałach tego roku jest niższa o ponad 32,3 mln zł niż w 2012 roku.

Na pierwszym miejscu tego niechlubnego rankingu, co nie jest niespodzianką, znalazł się Volkswagen Golf – policjanci zarejestrowali 769 kradzieży tego modelu w badanym okresie. Drugie i trzecie miejsce na podium przypadło Volkswagenowi Passatowi (514 kradzieży) i Audi A4 (490 zgłoszeń o kradzieży). Kolejne dwa miejsce również okupują pojazdy marki Audi – modele A6 (259 skradzionych pojazdów) i A3 (209 zgłoszonych kradzieży).

Jak widać, w Polsce nadal najczęściej kradzione są pojazdy niemieckich marek – szczególnie Volkswageny i Audi. Potwierdzają to dane zgromadzone przez towarzystwa ubezpieczeniowe; na pierwszych miejscach rankingu najczęściej kradzionych marek znajdują się kolejno Volkswagen i Audi. Na trzecim miejscu są pojazdy marki Toyota.

Czy zostawiacie swój samochód na parkingach strzeżonych lub w garażach, czy raczej nie boicie się zostawić go na ulicy?