Korzystanie ze smartfona podczas jazdy nie jest łatwym zadaniem. Może być frustrujące, a jednocześnie bardzo ryzykowne. Jedynym sposobem korzystania z telefonu w trakcie jazdy jest użycie samochodowego zestawu głośnomówiącego Bluetooth. Niezależnie od tego, czy chcesz zadzwonić do domu, czy do pracy, aby powiedzieć, że się spóźnisz, odebrać pilny telefon lub po prostu posłuchać muzyki – nowoczesne zestawy głośnomówiące są niezbędne do bezpiecznej i łatwej komunikacji w samochodzie. 

Mając tysiące potencjalnych wyborów na rynku, jak podjąć najlepszą decyzję? Skąd wiedzieć, jaki zestaw głośnomówiący będzie dla Ciebie najlepszy? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących tego, co należy rozważyć przed zakupem. 

Jakość dźwięku w zestawie głośnomówiącym

Istnieje kilka dobrych powodów, dla których jakość dźwięku znajduje się na szczycie listy. Jest ona ważna zarówno dla bezpieczeństwa, jak i dla wygody. Po pierwsze – dźwięk, który słyszysz, musi być dostatecznie wysokiej jakości, abyś mógł usłyszeć osobę, z którą rozmawiasz. Również mikrofon musi być odpowiedniej jakości, aby Twoi rozmówcy mogli wyraźnie usłyszeć to co do nich mówisz.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Dostępność i łatwość obsługi

To kolejna sprawa, która jest bardzo ważna, ponieważ jest w dużej mierze związana z bezpieczeństwem. Elementy sterujące i wyświetlacze zestawu bluetooth są niezbędne, ponieważ musisz mieć możliwość obsługi urządzenia szybko i bezpiecznie, bez odrywania wzroku od drogi. Niektórzy za najłatwiejsze w obsłudze podczas jazdy uważają urządzenia z ekranami dotykowymi, podczas gdy inni wolą przyciski. Tak naprawdę jest to tylko kwestia osobistego wyboru i preferencji. Wyświetlanie rozmówcy bywa przydatne, natomiast nie jest to priorytetem. Wręcz przeciwnie – może niepotrzebnie odwracać uwagę kierowcy. Na plus są za to zestawy głośnomówiące posiadające aktywację głosową, ponieważ mogą jeszcze bardziej ułatwić użytkowanie. Takie zaawansowane funkcje, jak sterowanie głosem zdecydowanie potrafi pomóc skoncentrować się na jeździe. 

Umiejscowienie i pozycja systemu

Szukając samochodowego zestawu głośnomówiącego, warto pamiętać o jego umiejscowieniu. Koniecznie zwróć uwagę na to, w jakim miejscu powinno montować się konkretne modele oraz które z nich najbardziej odpowiadają wnętrzu Twojego samochodu.

Bateria zestawu głośnomówiącego

Zestaw baterii zasilający samochodowy zestaw głośnomówiący Bluetooth przez maksymalne godziny bez żadnego zewnętrznego zasilania również jest istotnym czynnikiem, który powinien być uwzględniony przy zakupie. Dziś na rynku dostępne są różne modele zestawów głośnomówiących. Niektóre z nich są dostarczane z małym pakietem baterii, a niektóre z większym. Jeśli jesteś osobą, która musi używać głośnika samochodowego Bluetooth przez długi czas, rozważ zakup głośnika z dużym akumulatorem. Sprawdź specyfikację producenta dotyczącą pojemności akumulatora i maksymalnego czasu, jaki może on zaoferować.

Jak często będzie używany?

Rodzaj zestawu głośnomówiącego, jaki potrzebujesz, może zależeć od tego, jak intensywnie i często zamierzasz go używać. Na przykład, jeśli kilka razy w tygodniu jeździsz na krótkich dystansach, możesz mieć zupełnie inne wymagania niż przedstawiciel handlowy, który przejeżdża setki kilometrów dziennie. Inwestycja w lepsze zestawy będzie szczególnie przydatna, jeśli codziennie spędzasz kilka godzin w samochodzie, ponieważ może to znacznie ułatwić, przyspieszyć i zwiększyć wygodę podróżowania. Co więcej, wiele zestawów głośnomówiących zapewni Ci możliwość ładowania telefonu lub odtwarzania muzyki podczas jazdy, oszczędzając zmartwień lub kłopotów związanych z wyczerpaniem baterii – zwłaszcza, gdy jesteś w drodze.

Budżet na zestaw głośnomówiący

Bezpieczeństwo i zgodność z prawem podczas korzystania z telefonu podczas jazdy można osiągnąć bez względu na budżet, ponieważ wybór zestawów głośnomówiących jest szeroki.

Zaawansowane funkcje

Jeśli udostępniasz swój samochód innemu członkowi rodziny lub jest to samochód służbowy, upewnij się, że zestaw samochodowy bluetooth z funkcją głośnomówiącą umożliwia synchronizację także Twoich indywidualnych książek telefonicznych. Dzięki temu w danym momencie dostępne są tylko numery skojarzone z konkretnym telefonem. Istnieje wiele dodatkowych funkcji dla różnych zestawów Bluetooth, takich jak wybieranie głosowe i ponowne wybieranie ostatniego numeru, które mogą uczynić życie jeszcze łatwiejszym.

Estetyka

Chociaż nie jest to kwestia tak istotna jak inne, prawdopodobnie nadal będziesz o tym pamiętać, jeśli wydałeś sporo pieniędzy na samochód i spędzasz dużo czasu na pielęgnacji wnętrza. Możesz chcieć, aby zestaw głośnomówiący wyglądał tak, jakby był dołączony do samochodu. Na rynku jest bardzo dużo różnych modeli. Bez problemu będziesz mógł wybrać coś, co będzie poprawnie współpracować z Twoim istniejącym samochodowym systemem stereo i elementami sterującymi na kierownicy, a jednocześnie będzie się dobrze komponowało z resztą samochodu.

Jaki zestaw głośnomówiący wybrać?

Niemal we wszystkich częściach świata obowiązują przepisy bezpieczeństwa drogowego, które zabraniają kierowcy korzystania z telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Zestaw głośnomówiący na pewno wpłynie na komfort jazdy. Wybierając go należy kierować się czynnikami wpływającymi zarówno na jakość rozmowy, ale także na bezpieczeństwo. Aby czuć się w pełni pewnie podczas każdej podróży, warto rozważyć również ubezpieczenie assistance. W końcu nie ma nic przyjemmniejszego, niż bezstresowa, wygodna i bezpieczna podróż. W tym przypadku polecamy skorzystać z kalkulatora oc, który umożliwi wyszukanie najlepszych ofert.