jaki-akumulator-do-samochodu

Akumulator jest częścią samochodu, bez której nie uruchomisz pojazdu. Powinien on być sprawny i co pewien czas wymieniany tak jak baterie w innych urządzeniach. Żeby nie mieć problemów z akumulatorem, musisz przede wszystkim odpowiednio dopasować go do swojego pojazdu. Czy dobranie akumulatora jest trudne? Na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę?

Co to jest akumulator?

Akumulator w pojeździe odpowiada za magazynowanie energii, która wykorzystywana jest w przyszłości. To on dostarcza prąd elektryczny do urządzeń wtedy, gdy nie działa silnik. Pojazd po uruchomieniu korzysta z energii zgromadzonej w akumulatorze, ale już w trakcie jazdy źródłem prądu staje się alternator lub ewentualnie prądnica. Kiedy pojazd porusza się, to jednocześnie uzupełniana jest energia w akumulatorze, żeby wystarczyło jej na ponowne uruchomienie auta. To dzięki akumulatorowi możesz włączyć radio czy korzystać ze świateł bez włączania silnika. Z drugiej strony pozostawienie uruchomionych urządzeń na długi czas może doprowadzić do rozładowania baterii, co w konsekwencji spowoduje, że próba kolejnego włączenia silnika zakończy się niepowodzeniem.

Dobór akumulatora do auta

Zastanawiasz się, jaki akumulator do samochodu powinieneś wybrać? Przede wszystkim sprawdź, jakie parametry powinna mieć bateria pojazdu zgodnie z rekomendacjami producenta. Warto również wiedzieć, jakie są rodzaje akumulatorów samochodowych. Jeśli chodzi o możliwości w zakresie obsługi dzielimy je na:


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


  • Otwarte, nazywane inaczej obsługowymi – znajdujące się w nich cele mają połączenie z powietrzem z otoczenia i są zakręcone kurkami. Po ich odkręceniu można m.in. dolewać wodę destylowaną.
  • Bezobsługowe – nie dolewa się do nich wspomnianej wody. Takie baterie dzieli się na dwa kolejne rodzaje, tj. otwarte, w  których cele mają połączenie z powietrzem z otoczenia i zamknięte – w ich wnętrzu panuje nadciśnienie regulowane zaworem bezpieczeństwa, co pozwala ujść gazom.

To nie jedyny podział. Jeśli zastanawiasz się, jaki akumulator do samochodu wybrać, powinieneś znać ich następujące rodzaje:

·   Kwasowo-ołowiowe – należą do grupy obsługowych. Ich plusem jest niska cena i trwałość.

·   O podwyższonej wydajności – zaliczamy do nich m.in. baterie EFB czy AFB. Są w stanie obsłużyć zdecydowanie większą liczbę odbiorników elektrycznych niż poprzednie z wymienionych. Ich minusem jest nieodporność na głębokie rozładowanie. Są dwukrotnie wydajniejsze niż kwasowo-ołowiowe.

·   AGM – najdroższe, stosowane m.in. w pojazdach hybrydowych i wyposażonych w system start-stop. Są bezobsługowe i trzy razy bardziej wydajne niż kwasowo-ołowiowe.

Jaki akumulator kupić?

Wiesz już, jakie są rodzaje akumulatorów, ale pytanie brzmi, który z nich powinieneś wybrać do swojego pojazdu? Jakie parametry baterii są kluczowe? Na pewno nie powinno się inwestować w najtańsze akumulatory – nie należy sugerować się wyłącznie ceną, gdyż najistotniejsze jest to, żeby baterię dopasować do danego pojazdu. Obecnie producenci dają coraz mniej miejsca w pojazdach na akumulator, dlatego sprawdzają się głównie najnowocześniejszego rozwiązania tego typu. Oto kilka najważniejszych informacji, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze baterii:

  • Pojemność – wyrażona w Ah (amperogodzinach). Teoretycznie im większa, tym lepiej, bo duża ilość energii zgromadzona w urządzeniu sprawia, że może ono pracować dłużej. Nie oznacza to jednak, że powinieneś dobrać akumulator do samochodu o jak największej pojemności. Przestrzegaj zasady, że pojemność nie powinna być mniejsza niż rekomendowana przez producenta, ale też nie większa niż o 10 proc. od sugerowanej.
  • Prąd rozruchowy A – określa on zdolność rozruchową akumulatora. To największa wartość prądu, jaką bateria może oddać podczas rozruchu silnika przy ujemnej temperaturze. W tym przypadku również nie wybieraj baterii, której parametr ten będzie niższy od zalecanego.
  • Bezobsługowość – wspominaliśmy o tym, że akumulatory dzieli się m.in. na obsługowe i bezobsługowe. Bezobsługowość oznacza, że nie będziesz musiał coś jakiś czas sprawdzać poziomu wody destylowanej w baterii.
  • Rozmiary – taka sama pojemność akumulatora nie oznacza, że musi on mieć zbliżone wymiary. Może się zdarzyć i tak, że kupisz baterię, która uniemożliwi ci zamknięcie maski samochodu lub nawet nie zmieści się w przeznaczonym na nią miejscu. Zatem dobierz akumulator do auta również pod względem wymiarów baterii.
  • Rozmieszczenie i rodzaj biegunów – biegun dodatni może być umieszczony po lewej stronie, ale również po prawej. Jego pozycja musi być dopasowana do klem w samochodzie. Kolejna kwestia to rodzaj biegunów – wykorzystywane są dwa, mianowicie typ 1 i typ 3. Pierwszy ma zastosowanie głównie w nowych samochodach. Natomiast w starszych pojazdach możesz się spotkać z typem 3. Jeśli kupisz akumulator z innym rodzajem biegunów niż te, z których korzystałeś do tej pory, to wcale nie oznacza, że musisz go zwrócić. Wykorzystaj nakładkę, dzięki której typ 1 przekształcisz w 3.

Czy najtańsze akumulatory samochodowe zawsze będą złym rozwiązaniem? Znaczenie powinna mieć nie tyle cena, co odpowiednie parametry baterii. Dobre akumulatory nie muszą być drogie i na odwrót – tanie nie zawsze będą złe. Warto sprawdzić opinie w sieci na temat danego producenta i jego rozwiązań, ale przede wszystkim na temat danego modelu baterii.

Akumulator samochodowy – cena

Wiele czynników ma wpływ na to, ile wydasz na baterię do pojazdu. Ceny akumulatorów samochodowych zaczynają się od ponad 100 zł, najczęściej kosztują kilkaset złotych, ale może to być również kwota powyżej 1000 zł. Znaczenie ma m.in. to, jakiej marki akumulator wybierzesz i jakie będzie on miał parametry.

Niektórzy właściciele samochodów decydują się na używany akumulator. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Zacznijmy od tego, że nie znasz jego pochodzenia, a może on przestać działać po tygodniu czy dwóch. Brak gwarancji powoduje, że nie odzyskasz wydanych środków. Nie wiesz również, czy taki akumulator był poprawnie użytkowany i w jakich warunkach go trzymano. Pamiętaj, że założony okres żywotności takich rozwiązań wynosi 5-6 lat, zatem zakup starszej baterii mija się z celem. Źle działający akumulator może doprowadzić do poważnych problemów z pojazdem, w tym do awarii elektryki. Taki zakup warto brać pod uwagę wyłącznie w ostateczności, a z pewnością lepszym rozwiązaniem jest zakup nowej baterii, nawet jeśli nie będzie to produkt cenionej marki.

Zabezpiecz się na wypadek awarii

Akumulator, tak samo jak niemal każda część pojazdu, może ulec awarii. Może okazać się, że nagle, np. daleko od domu, auto nie będzie chciało jechać. Rozładowanie się akumulatora spowoduje, że nie będziesz mógł dotrzeć swoim pojazdem do celu. Biorąc pod uwagę ryzyko takich zdarzeń, warto posiadać ubezpieczenie assistance. Dzięki tej polisie, w przypadku problemów m.in. z akumulatorem, możesz zgłosić sprawę do ubezpieczyciela, który zorganizuje pomoc. Pamiętaj jednak o wyborze odpowiedniego wariantu – zwróć uwagę na zakres ochrony, tak, żebyś rzeczywiście mógł zapewnić sobie pomoc, kiedy będzie ci to potrzebne.