Jaka-nawigacje-samochodowa-GPS-kupic

Nawigacja samochodowa może przydać się nie tylko osobom, które planują daleką podróż, ale także tym, które na co dzień przemieszczają się, korzystając z samochodu. Nowoczesne urządzenia nie tylko wyznaczą trasę, lecz także pozwolą ominąć korki czy wskażą nam miejsca, gdzie znajdują się fotoradary. Na rynku dostępnych jest jednak wiele różnych modeli nawigacji, posiadających przeróżne funkcje, stąd też wybór konkretnego urządzenia może być nie lada wyzwaniem. Jakie są rodzaje nawigacji samochodowych oraz czym się od siebie różnią? Czym warto kierować się podczas zakupu konkretnego urządzenia?

Jak działa nawigacja samochodowa?

Spora część kierowców jako urządzenie do nawigacji, wykorzystuje specjalne aplikacje zainstalowane na smartfonach. Takie rozwiązanie ma sporo zalet. Jeśli aplikacja działa online, pokazuje dane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu kierowca może ominąć tworzące się korki i zmienić trasę na taką, gdzie nie występują utrudnienia. Są jednak sytuacje, w których osobne urządzenie do nawigacji sprawdzi się o wiele lepiej niż aplikacja na telefonie.

Jak działa typowa nawigacja samochodowa? Urządzenie, powszechnie znane jako GPS, to system radionawigacji, który wykorzystuje fale radiowe pochodzące od sztucznych satelitów, co pozwala na ustalenie dokładnego położenia odbiornika, a także parametrów jego ruchu. Wyznaczenie położenia opiera się na pomiarze czasu dotarcia sygnału z satelity do odbiornika. System nawigacji samochodowej opiera się na 31 satelitach umieszczonych na średniej orbicie okołoziemskiej. Dzięki temu, że nawigacja działa w oparciu o sygnał radiowy, działa sprawnie nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń GPS. Ceny nawigacji samochodowych rozpoczynają się już od około 100 złotych, a kończą nawet na 2000 złotych.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Najważniejsze parametry w nawigacji samochodowej

Do najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze nawigacji samochodowej, zaliczamy przede wszystkim wyświetlacz. Do samochodu osobowego zaleca się zakup nawigacji o przekątnej do 5 cali. Odbiorniki o większych rozmiarach zajmują dużo miejsca i mogą ograniczać pole widzenia kierowcy. Niemałe znaczenie ma także rozdzielczość wyświetlacza. Im jest większa, tym obraz jest wyraźniejszy. Istotna jest także pamięć wbudowana, pozwalająca na wgrywanie dodatkowych map czy innych plików.

Mapy stanowią jedną z najważniejszych składowych, które decydują o skuteczności nawigacji samochodowej. Możemy zakupić sprzęt z mapą Polski, całej Europy lub nawet świata, a także modele bez zainstalowanej mapy, w których sami musimy ją wgrać. To, z jaką mapą zakupimy nawigację, zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Decydując się na zakup nawigacji z mapą, warto zwrócić uwagę, czy i jak często będzie ona aktualizowana. Najlepszym możliwym rozwiązaniem będą bezpłatne i dożywotnie aktualizacje, chociaż taka usługa należy obecnie do rzadkości.

Nie możemy pominąć także interfejsu. Powinien być czytelny i intuicyjny. Korzystanie z map powinno być wygodne i nie sprawiać żadnych problemów. Szukając odpowiedniego urządzenia, warto sprawdzić, jakie wersje językowe ono obsługuje. To szczególnie ważne, gdy sprzęt ma być kupowany na zagranicznym serwisie internetowym – może się zdarzyć, że urządzenie nie będzie miało wgranej polskiej wersji językowej.

Nowoczesne systemy GPS powiadamiają o korkach, wypadkach i niefortunnych zdarzeniach na drodze. Takie informacje pozwalają kierowcy wybrać trasę alternatywną, co może okazać się istotne, gdy zależy nam na tym, aby podróż przebiegła sprawnie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupu dobrej nawigacji? Decydując się na zakup nawigacji z ograniczoną ilością map, warto zadbać o to, by urządzenie miało jak najwięcej pamięci wewnętrznej. W innym wypadku może zwyczajnie zabraknąć miejsca na wgranie aktualizacji.

Bardzo często o ostatecznym wyborze nawigacji samochodowej decyduje cena sprzętu. Zależy ona przede wszystkim od parametrów technicznych, a także dodatkowych funkcji i marki. Przedział cen jest naprawdę szeroki, a co za tym idzie – każdy może bez problemu znaleźć nawigację dostosowaną do swoich możliwości finansowych.  Często pomijanym, chociaż ważnym aspektem jest sposób montażu nawigacji. Niektóre urządzenia posiadają uchwyt montowany do przedniej szyby, inne można przymocować do deski rozdzielczej. Tego pierwszego rodzaju uchwytów warto unikać, gdy powierzchnia szyby jest mała – nawigacja może ograniczać pole widzenia.

W takim razie, jaką nawigację kupić? Najprościej mówiąc taką, która przede wszystkim odpowiada naszym wymaganiom i potrzebom.

Dobra mapa, czyli jaka?

Nawet najlepsze parametry nawigacji samochodowej nic nie zdziałają, jeśli mapa nie będzie wystarczająco dobra. Mapa powinna być przede wszystkim dokładna i uwzględniać możliwie jak najwięcej dróg. Tu decydujące znaczenie ma częstotliwość aktualizacji. Ważna jest także płynność i dostatecznie szybkie reakcje. Mowa tu o sytuacjach, w których np. nagle zmieniamy trasę czy wyszukujemy konkretnego miejsca. Jeśli jesteśmy w trasie, mapa powinna szybko zaktualizować nową drogę, abyśmy nie pominęli zjazdu czy zakrętu.

Jedną z najpopularniejszych map jest AutoMapa. Jest dokładna, obejmuje ponad 100 tysięcy miejscowości oraz niemal 3 miliony adresów. Podobną popularnością cieszy się mapa TomTom oraz MioMap. Wszystkie te mapy charakteryzuje również ciekawa oprawa graficzna.

Dodatkowe funkcje – jakie mogą okazać się przydatne?

Droższe nawigacje mogą posiadać wiele dodatkowych, ciekawych funkcji, które wbrew pozorom są naprawdę przydatne. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze:

●   sklep – dostęp do serwisu umożliwiającego zakup map, jak i aktualizowanie tych, które zostały już zainstalowane w nawigacji,

●   bazy parkingów i miejsc obsługi podróżnych,

●   baza fotoradarów – niektóre urządzenia posiadają bazę wszystkich fotoradarów, a także powiadamiają kierowcę, gdy zbliża się do jednego z nich,

●   widok terenu 3D – ta funkcja pozwala na wyświetlanie punktów orientacyjnych w widoku 3D,

●   ulubione miejsca – możliwość wybierania miejsc, do których najczęściej podróżujemy, jest naprawdę przydatna i przyspiesza cały proces,

●   informacje o korkach i wypadkach – nawigacja, posiadająca tę funkcję powiadamia nas, gdy na drodze jest korek czy doszło do wypadku. To z kolei pozwala szybko zmienić trasę i co za tym idzie – zaoszczędzić czas,

●   informacje o niebezpieczeństwie – powiadamianie o ostrych zakrętach i miejscach, w których często dochodzi do wypadków samochodowych,

●   ostrzeżenia o przekroczeniu prędkości – zdecydowana większość nawigacji informuje kierowcę, gdy ten przekroczy prędkość na danym odcinku, być może nieumyślnie,

● planowanie trasy – umożliwia to dodawanie miejsca docelowego do trasy, ale także miejsc pośrednich, do których chcemy wstąpić,

●  łączność Wi-Fi, pozwalająca np. na pobieranie nowych map czy informowanie o wypadkach,

●  odtwarzacz muzyki, filmów i zdjęć,

●  punkty POI, do których zalicza się sklepy, stacje benzynowe, restauracje czy hotele,

●   asystent pasa ruchu – funkcja informująca, który pas należy zająć, aby poprawnie przejechać rondo czy skrzyżowanie,

●  bluetooth – nie w każdej nawigacji go znajdziemy, jednak przyda się, jeśli chcemy połączyć sprzęt z telefonem,

●  tryb pieszy – możliwość zabrania i korzystania z nawigacji na wycieczkę pieszą,

●   wideorejestrator – niektóre nawigacje posiadają kamerę, która nagrywa drogę, nierzadko również kamerkę tylną.

Dla kogo nawigacja GPS z wideorejestratorem?

Zastanawiając się, jaką nawigację kupić, warto zwrócić uwagę na modele z wideorejestratorem. Choć nie u wszystkich się sprawdzą, w wielu przypadkach mogą okazać się naprawdę przydatne. Jedną z funkcji wideorejestratora jest sensor, który uruchamia nagrywanie dopiero w momencie, gdy w otoczeniu zostanie wykryty ruch. Większość wideorejestratorów jest także wyposażona w LDWS, czyli funkcję, która ostrzega kierowcę, gdy tylko opuści pas ruchu. To funkcja przyda się podczas długich podróży i pozwoli uniknąć kolizji. Kolejną ciekawą funkcją jest także G-Sensor. To czujnik, który wykrywa przeciążenia, jakie mają miejsce podczas wypadku. Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają Sensor 3D, który pozwala sprawdzić, co działo się z samochodem oraz co robił kierowca podczas wypadku. Choć są to przydatne opcje podczas kolizji, podróżując powinniśmy przede wszystkim zachowywać ostrożność i skupiać się wyłącznie na drodze.

Pamiętajmy, że wideorejestrator będzie przydatny nie tylko wtedy, gdy dojdzie do wypadku, lecz także gdy ktoś podczas naszej nieobecności zarysuje samochód. Wówczas nie musimy martwić się o to, czy kamery przed sklepem czy innym obiektem zarejestrowały zdarzenie. Wideorejestrator to także dobra opcja, jeśli chcemy utrwalić piękne krajobrazy podczas podróży. Kierując samochodem, nie możemy sobie na to pozwolić. Jeśli nie wiesz, jaką nawigację kupić, przede wszystkim zastanów się, czego od niej oczekujesz i na czym Ci zależy. Weź pod uwagę również to, jak często podróżujesz, ponieważ niektóre opcje mogą okazać się zbędne, jeśli korzystasz z nawigacji raz w roku, wyjeżdżając na wakacje.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podsumujmy: dobra nawigacja może znacząco ułatwić podróżowanie samochodem. Pamiętaj jednak, że GPS to nie wszystko. Planując wyjazd, sprawdź stan techniczny samochodu i uzupełnij olej i płyny. Upewnij się, że w apteczce niczego nie brakuje, a gaśnica posiada ważną legalizację. Nawet najlepszym kierowcom podczas podróży może zdarzyć się wypadek czy kolizja. Z tego względu warto pamiętać nie tylko o opłaceniu polisy OC, ale także o ubezpieczeniu AC, które, choć nie jest obowiązkowe, to zapewnia lepszą ochronę. Jeżeli planujesz podróż za granicę sprawdź, jakie przepisy drogowe obowiązują w krajach, które chcesz odwiedzić. W niektórych państwach korzystanie z wideorejestratorów jest nielegalne i może skutkować ukaraniem kierowcy mandatem.