Jaką gaśnicę do samochodu wybrać?

Gaśnica w samochodzie osobowym może przydać się w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, do jakich może dojść na drodze. Przepisy prawa wskazują, że jej posiadanie jest obowiązkowe, ale nie regulują kwestii dotyczących rodzaju czy ważności. Z kolei na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, różniących się przeznaczeniem i konstrukcją. W efekcie wielu kierowców ma wątpliwości dotyczące tego, co warto kupić. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jaka gaśnica do samochodu okaże się najlepsza dla Ciebie!
Gaśnica do samochodu osobowego – czy jest potrzebna?
Wielu kierowców, kupując auto, zastanawia się, czy w Polsce jest obowiązek wożenia gaśnic w samochodzie osobowym. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tekście rozporządzenia z 2016 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Paragraf 11 wskazuje na całą listę elementów, jakie powinny znaleźć się w samochodzie. Wśród nich wymieniona jest również gaśnica samochodowa. Jej brak wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Właściciel samochodu może otrzymać nie tylko mandat, lecz także musi liczyć się z negatywnym wynikiem badania technicznego pojazdu.
Gaśnica samochodowa – wymagania, o których warto pamiętać
Przepisy prawa wskazują jedynie, że posiadanie gaśnicy do samochodu osobowego jest obowiązkowe, ale nie nakładają dodatkowych wymagań na właścicieli pojazdów. Ten aspekt ma szczególne znaczenie z perspektywy obowiązywania okresu gwarancji gaśnicy i legalizacji znajdującego się w niej środka gaśniczego. Czas ważności tej pierwszej zależy od producenta, ale zazwyczaj wynosi około 5 lat od daty produkcji. Okres legalizacji dotyczy z kolei ważności samego środka gaśniczego. Wynosi on z reguły 2 lata.
Rozporządzenie nie wskazuje również, jaka powinna być gaśnica samochodowa. Jedynym wymogiem jest to, że w przypadku samochodów osobowych powinna zawierać minimum 1 kg środka gaśniczego. Taka ilość będzie wystarczająca w przypadku niedużych pożarów. Niewielka gaśnica samochodowa po uruchomieniu działa przez około 6 sekund. To niewiele, dlatego przed włączeniem warto ustawić butlę tak, by główny strumień był skierowany dokładnie na źródło pożaru.
Na rynku dostępne są również urządzenia, które pomieszczą 2 kg środka gaśniczego. Chociaż ich posiadanie nie jest obowiązkowe, to jednak większa butla może okazać się niezbędna, gdy ogień pod maską lub wewnątrz auta już się rozprzestrzeni.
W pojazdach ciężarowych i autobusach również powinna znajdować się gaśnica samochodowa. Wymagania prawne są tu nieco inne niż w przypadku właścicieli aut osobowych. Podstawowe różnice dotyczą m.in. liczby gaśnic oraz ich umiejscowienia wewnątrz pojazdu.
Brak legalizacji gaśnicy – konsekwencje
By mieć pewność, że urządzenie jest sprawne, warto oddać je do ponownej legalizacji. Koszt takiej usługi nie jest wysoki i wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Mimo niewysokiej ceny, tylko część kierowców decyduje się na takie rozwiązanie. Wszystko dlatego, że przepisy prawa nie wskazują wprost, że gaśnica samochodowa powinna posiadać aktualną datę ważności. W efekcie brak ponownej legalizacji środka gaśniczego nie naraża kierującego pojazdem na żadne konsekwencje prawne.
Korzystanie z urządzenia, które utraciło datę ważności, stwarza jednak poważne ryzyko dla kierowcy i pasażerów. W przypadku pożaru taka gaśnica może nie zadziałać, a to z kolei doprowadzi do poważnych strat. O systematycznej legalizacji gaśnicy powinny w szczególności pamiętać te osoby, które wykupiły ubezpieczenie AC. Jeśli samochód zapali się na drodze, a gaśnica nie zadziała ze względu na utratę daty ważności, właściciel pojazdu może mieć problem z uzyskaniem pełnej sumy odszkodowania.
Gaśnica samochodowa – gdzie umieścić?
Przepisy prawa nie wskazują, gdzie powinna znajdować się gaśnica w samochodzie. Mówią jedynie o tym, że należy ją umieścić w łatwo dostępnym miejscu. W praktyce spotykane są różne rozwiązania. Część kierowców wozi gaśnicę w bagażniku, inni umieszczają ją pod fotelem pasażera czy w schowku pod deską rozdzielczą.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie umieścić gaśnicę samochodową, pamiętaj, że nie należy jej przewozić luźno pod fotelem kierowcy lub pasażera. W takim przypadku butla może się rozszczelnić, a to stwarza duże zagrożenie dla użytkowników pojazdu. W przypadku kontroli drogowej, za przewożenie niewłaściwie zabezpieczonej gaśnicy, policjant może ukarać kierowcę mandatem w wysokości nawet 200 zł.
Jaka gaśnica do samochodu?
Na rynku dostępne są różne rodzaje gaśnic. Warto jednak pamiętać, że nie każda z nich nadaje się do wożenia w aucie. Jaka powinna być gaśnica samochodowa? Przed wybraniem konkretnego urządzenia, zwróć uwagę na oznaczenia literowe. Informują one, jakie rodzaje pożarów można gasić za pomocą środka znajdującego się w butli.
W sklepach znajdziesz gaśnice opisane takimi literami, jak:
· A, które są przeznaczone do gaszenia pożarów ciał stałych,
· B, których można użyć w przypadku zapalenia się cieczy i materiałów, które topią się pod wpływem wysokiej temperatury,
· C, którymi można ugasić pożar gazów łatwopalnych,
· D, przeznaczone do gaszenia metali palnych,
· E, które można stosować w przypadku zapalenia się urządzeń pod napięciem,
· F, których można użyć w przypadku zapalenia się tłuszczów i olejów.
Jaka gaśnica do samochodu będzie najlepsza? Najlepiej zdecyduj się na urządzenie stałociśnieniowe, oznaczone literami A, B i C. Tak gaśnica samochodowa poradzi sobie zarówno z ogniem pod maską, jak i tym wewnątrz pojazdu, np. przez niedopałek papierosa. Do samochodu nadaje się również gaśnica proszkowa typu BC, z nabojem CO2. Pamiętaj, że chociaż tego rodzaju butle są tańsze, to jednak znajdujący się w nich środek nie nadaje się do gaszenia pożarów tapicerki czy przewodów.
Drugą kwestią, którą warto uwzględnić, jest wielkość butli. Chociaż najpopularniejsze są małe, kilogramowe gaśnice, to jednak ze względu na niewielką ilość środka gaśniczego i krótki czas działania, mogą nie poradzić sobie z opanowaniem ognia, który szybko się rozprzestrzenia. Z tych względów lepiej zdecydować się na zakup większej butli, np. takiej o wadze 2 kg.
Gaśnica samochodowa – cena
Cena gaśnicy samochodowej zależy od kilku czynników:
· wielkości butli,
· rodzaju środka gaśniczego,
· konstrukcji urządzenia.
Najtańsze są małe gaśnice proszkowe, z nabojem CO2 – za tego rodzaju urządzenie zapłacisz kilkanaście złotych. Cena gaśnicy samochodowej typu ABC o wadze 1 kg kształtuje się w przedziale od 25 do 55 zł. O kilkanaście złotych droższa jest z kolei 2-kilogramowa gaśnica samochodowa. Gdzie kupić butlę? Najlepiej w sklepie motoryzacyjnym – masz wówczas pewność, że urządzenie jest w pełni sprawne. Bardziej oszczędni kierowcy decydują się na zakup gaśnicy przez internet. Butlę bez problemu kupisz również na stacji benzynowej, chociaż w tym przypadku cena urządzenia może być nieco wyższa.