Kierowcy, którzy zamierzają użytkować nowe koła samochodowe, najpierw muszą zamontować je do auta. W tym momencie część z nich zadaje sobie w myślach pytanie: „Jak zmierzyć rozstaw śrub w felgach?”. Jak wykonać wiarygodny pomiar rozstawu śrub w pojeździe osobowym, gdy na feldze nie ma zamieszczonych takich informacji, choć powinny być? Oto nasz krótki poradnik dla kierowców, którzy wcześniej nie mierzyli rozstawu śrub w kołach.

Czym jest rozstaw śrub?

Zanim wyjaśnimy, jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze samochodowej, warto wspomnieć, czym tak właściwie jest rozstaw śrub. To nic innego, jak odległość pomiędzy przeciwległymi otworami montażowymi na feldze stalowej lub aluminiowej. Rozstaw śrub to istotny parametr dotyczący felg i to właśnie na jego podstawie są one dobierane i odpowiednio montowane. Przykładowo, jeśli w feldze samochodowej jest 5 otworów o średnicy 105 mm, to analogicznie wartość rozstawu śrub będzie wynosiła 5×105. 

Rozstawy śrub w samochodach – mierzenie krok po kroku

Teoretycznie informacja o liczbie i rozstawie śrub mocujących powinna znajdować się na feldze, jednak jak pokazuje praktyka – często tak nie jest i pojawia się problem. Jak dokonać pomiaru odległości pomiędzy otworami na śruby, aby móc dopasować dokładnie takie felgi, jakich potrzebujemy? Najpierw należy policzyć otwory, następnie użyć niezbędnych narzędzi. Aby pomiar był jak najbardziej precyzyjny, warto zaopatrzyć się w suwmiarkę, która pozwala uzyskać bardzo dokładny wynik – do dziesiątej części milimetra. Pomiar będzie znacznie łatwiejszy i szybszy, jeśli wykorzystamy nowoczesną suwmiarkę elektroniczną. W przypadku parzystej liczby otworów, należy zmierzyć odległość środków (czyli centralnych punktów) przeciwległych otworów. Inna technika pomiaru polega na mierzeniu rozstawu śrub felg od wewnętrznej krawędzi pierwszego otworu i zewnętrznej krawędzi drugiego. Ostatni sposób to pomiar odległości pomiędzy krawędziami wewnętrznymi dwóch otworów i dodanie średnicy otworu (jednego).

Natomiast pomiar rozstawu przy nieparzystej liczbie śrub w feldze jest już trudniejszym zadaniem, gdyż mamy tutaj do czynienia z nieparzystą liczbą otworów montażowych – ich średnica nie wpływa na rozstaw. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest sposób, który wymaga od kierowcy dokonania 3 pomiarów:

  • średnicy otworu montażowego centralnego,
  • średnicy otworu montażowego mocującego,
  • odległości pomiędzy krawędzią otworu montażowego centralnego a krawędzią wewnętrzną otworu montażowego mocującego.

Kolejny krok to wykonanie następującego działania. Zakładając, że średnica otworu centralnego ma 40 mm, średnica otworu montażowego wynosi 11 mm, a odległość pomiędzy nim 30 mm, działanie będzie następujące:

40 mm + 11 mm + (2 x 30 mm) = 111 mm

Oznacza to, że rozstaw śrub felgi aluminiowej lub stalowej wynosi 111 mm.

W przypadku popularnych modeli samochodów możemy też posiłkować się tabelami pomiarów, które znajdziemy w Internecie. 

Jak wiadomo, prawidłowo zamontowane koło ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo, podczas jazdy samochodem. Wiedząc, jaki jest rozstaw śrub w felgach naszego auta, możemy precyzyjnie dokręcić śruby do felg i poruszać się po drodze bez ryzyka (tak więc nie miejsca na pomyłkę przy pomiarze). Jeśli chcemy zminimalizować problemy związane z ewentualną awarią samochodu na drodze, warto rozważyć zakup pakietu assistance, który może przydać się w wielu trudnych sytuacjach (nie tylko awarii, lecz także wypadku drogowym lub w razie kradzieży samochodu). 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom pomiar rozstawu śrub na feldze nie będzie stanowił dużego wyzwania.