Złodzieje znają szereg sposobów na omijanie zabezpieczeń antykradzieżowych w autach. Można im jednak próbować utrudnić popełnienie przestępstwa.

Złodzieje są w stanie złamać wszelkie systemy i ominąć blokady, które mają na celu uniemożliwienie kradzieży pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że często działają oni pod silną presją czasu. Jeśli w aucie będzie kilka zabezpieczeń, to możliwe, że rabuś się zniechęci i ucieknie, chcąc uniknąć złapania.

Zacznijmy od tego, że w uniknięciu kradzieży auta lub włamania się do niego pomaga zdrowy rozsądek. Jeśli mamy taką możliwość, samochód na noc zostawiajmy w garażu lub na parkingu podziemnym. W innym wypadku starajmy się znaleźć miejsce dobrze oświetlone w nocy i widoczne (np. z kilku osiedlowych budynków). Możemy też rozważyć wykupienie abonamentu na parkingu strzeżonym.

Nie zostawiajmy w aucie na widoku cennych przedmiotów. Ukrywajmy lub wyciągajmy z niego wszelkiego rodzaju torby. Nawet jeśli nie ma w nich nic wartościowego, mogą kogoś skusić. Jeśli mamy radio z odczepianym panelem, zabierajmy go ze sobą. Podczas dłuższego postoju nie zostawiajmy przyczepionych na szybie czy desce rozdzielczej uchwytów na telefon czy nawigację. Dla złodzieja może to być znak, że urządzenie zostało np. umieszczone w schowku.

Nigdy nie zostawiajmy samochodu z otwartymi szybami czy drzwiami, nawet jeśli opuszczamy go na chwilę, np. w celu odwiedzenia kiosku z gazetami. Pilnujmy kluczyków. Jeśli mamy osobnego pilota do alarmu, nie łączmy go w jeden komplet z kluczykiem samochodowym. Co więcej, starajmy się unikać zostawiania kluczy w domu w widocznym miejscu. Policja notowała przypadki, gdy złodzieje pod wymyślonym pretekstem przekraczali próg i kradli klucze z przedpokoju.

Ryglujmy drzwi od wewnątrz. Część złodziei podejmuje próby kradzieży samochodu, gdy auto chwilowo stoi, zmuszając kierowcę do opuszczenia pojazdu. Podczas postoju na czerwonym świetle potrafią podbiec do samochodu, otworzyć drzwi i ukraść np. leżącą na fotelu pasażera torebkę.

Nie ufajmy osobom, które na stacjach czy przy supermarketach oferują nam darmowe gadżety, np. w formie breloczków. Pisaliśmy już o tym przy okazji lokalizatorów samochodowych. Te drobiazgi mogą być nadajnikami GPS, za pomocą których przestępcy śledzą auta będące przedmiotem ich zainteresowania.

Chociaż często jest to opcja kosztowna, to warto zainwestować w ubezpieczenie AC. Nawet jeśli utracimy samochód, możemy dostać rekompensatę finansową.

Przejdźmy do zabezpieczeń antykradzieżowych. Na rynku jest szereg blokad mechanicznych. Zewnętrze blokady kierownic pełnią funkcję głównie odstraszającą. Złodzieje wykorzystują je np. do łamania fabrycznych blokad kierowniczych lub po prostu przepiłowują koło kierownicze, omijając w ten sposób blokadę. Bardziej skuteczne są zamki montowane w kolumnie, które blokują drążek kierowniczy.

Kolejną możliwością jest zakup blokady skrzyni biegów, która blokuje przekładnię na biegu wstecznym lub (w przypadku automatu) na przełożeniu P. Występują dwa rodzaje: bolcowe i ryglowe. W tym drugim nie trzeba wkładać długiego elementu metalowego do otworu w tunelu przy skrzyni, wystarczy wcisnąć i przekręcić kluczyk zamykający mechanizm.

Niezłym rozwiązaniem są blokady pedałów. Ich założenie wymaga gimnastyki, ale również ich przecięcie nie będzie łatwe.

We współczesnych samochodach powszechnie instaluje się seryjnie immobilisery i alarmy. Ich wadą jest to, że są montowane w dużej liczbie aut. Powszechność rozwiązań sprawia, że stają się one łatwiejsze w rozpracowaniu dla złodziei.
Pojazd można dodatkowo uzbroić w drugi immobiliser, który uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli auto znajduje się w odległości większej niż kilka metrów od nadajnika.

Przestępcy możemy napsuć nieco krwi, gdy zamontujemy w samochodzie wyłącznik zapłonu. Przełącznik można ukryć w niestandardowym miejscu, np. pod tapicerką czy fotelem.

Inne rozwiązanie to lokalizator GPS. Może alarmować właściciela auta o tym, że samochód zaczął się przemieszczać. Lokalizatory wyposaża się w czujniki wstrząsu.

Oczywiście systemy elektroniczne można zagłuszyć lub wyłączyć. Dlatego dobrze jest stosować je równocześnie z blokadami mechanicznymi.

Czy używacie zabezpieczeń antykradzieżowych, a jeśli tak, to jakich? Macie własne metody, które mogą utrudnić kradzież samochodu?