pracownik bada lakier

Lakier samochodowy mówi wiele o tym, jak eksploatowany był pojazd. Liczne zarysowania, odpryski, przebarwienia i ślady rdzy świadczą o zaniedbaniach ze strony właściciela auta. Istnieje wiele metod na zabezpieczenie lakieru samochodowego, dzięki którym powłoka lakiernicza dłużej będzie prezentować się doskonale. Co może uszkodzić karoserię i jak zabezpieczyć lakier pojazdu?

Co może uszkodzić lakier samochodowy?

Lakier samochodowy składa się z 4 warstw i jest stale narażony na niekorzystne działanie różnych czynników zewnętrznych. Zanim przedstawimy najskuteczniejsze sposoby na to, jak zabezpieczyć lakier, warto wyjaśnić, co najczęściej przyczynia się do pogorszenia jego stanu. Wielu kierowców nie jest świadomych, że powłokę lakierniczą może zniszczyć kiepskiej jakości płyn do spryskiwaczy (dlatego nie warto oszczędzać na tego typu środkach). Innym czynnikiem sprawczym jest promieniowanie UV. Karoseria auta, które stoi w pełnym słońcu, nagrzewa się do wysokich temperatur (50-60 stopni Celsjusza) i lakier szybciej płowieje. Dlatego warto wybierać zacienione miejsca podczas parkowania. Wrogami lakieru samochodowego są też: deszcz, śnieg oraz grad. Podobnie, jak silny, porywisty wiatr, który strąca żołędzie, szyszki, kasztany i gałęzie. Lakier kurczy się podczas mrozu, a rozszerza w czasie upałów, co osłabia strukturę powłoki lakierniczej. Negatywny wpływ wykazują również ptasie odchody, pancerze owadów oraz biopaliwa, pozostałości po smarach i żywicy, ale do uszkodzenia powłoki lakierniczej może przyczynić się też piasek i sól drogowa. Lakier może zostać zniszczony także podczas aktów wandalizmu lub na skutek parkowania przy wysokich krawężnikach. Jak zabezpieczyć lakier pojazdu osobowego?

Jak zabezpieczyć lakier samochodowy?  

Zabezpieczenie lakieru to obszerny temat – producenci oferują nam mnóstwo preparatów ochronnych, dzięki którym karoseria jest odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych, wolniej się brudzi i tym samym rzadziej wymaga czyszczenia. 


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


  • Ceramiczne zabezpieczenie lakieru

Do zaawansowanych sposobów ochrony l zaliczamy powłoki ceramiczne. Gwarantują one trwałą i skuteczną ochronę lakieru, który odpycha brud oraz wodę, jest łatwy w myciu i czyszczeniu (zyskuje właściwości hydrofobowe i antystatyczne). Dzięki ceramicznej ochronnej warstwie lakier jest odporny na promieniowanie UV, ptasie odchody, soki drzew i ostrą chemię, zyskuje piękny połysk, a jego kolor niesamowitą głębię. Efekt utrzymuje się od 12 miesięcy do nawet 5 lat (przy okresowej konserwacji powłoki). Warto dodać, że zabezpieczenie ceramiczne lakieru jest dosyć skomplikowanym procesem, który wymaga odpowiednich umiejętności, jest pracochłonny i dosyć drogi. 

  • Woskowanie lakieru

Osoby, które zastanawiają się, jak zabezpieczyć lakier, mogą też spróbować najpopularniejszej metody, jaką jest woskowanie samochodu, które skutecznie ogranicza przyleganie brudu. Sprecjalista nanosi cienką warstwę wosku na lakier, a następnie go poleruje. Profesjonalne woski samochodowe mają właściwości hydrofobowe, dzięki czemu odpychają cząsteczki wody. Mamy do wyboru woski miękkie, twarde, naturalne oraz syntetyczne. Trwałość takiej ochrony, w zależności od zastosowanego wosku, wynosi 1-12 miesięcy.

  • Zabezpieczenie lakieru folią transparentną PPF

Folia transparentna PPF (Paint Protection Film) jest obecnie najbardziej zaawansowanym i najskuteczniejszym sposobem ochrony powłoki lakierniczej. Stanowi efektywną tarczę ochronną, dzięki której lakier jest odporny na szkodliwe działanie środowiska oraz uszkodzenia. Folia PPF ma grubość 150-220 mikronów, profesjonalnie nałożona jest praktycznie niewidoczna. Co więcej, nadaje karoserii połysk i pogłębia kolor. Największą zaletą tego rozwiązania jest trwałość – folia transparentna PPF skutecznie chroni lakier nawet przez 8-10 lat! Jeśli zechcemy, w każdym momencie możemy ją usunąć, bez żadnych szkód na lakierze. Oklejanie samochodu folią wymaga niezwykłej precyzji i doświadczenia, dlatego nie jest to tania usługa. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

  • Polimerowe zabezpieczenie lakieru

Doskonałą ochronę zapewniają również powłoki polimerowe, które oparte są na nanotechnologii. Zabezpieczają lakier przed oksydacją, promieniami UV oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Preparaty polimerowe zapewniają gładką powierzchnię i nadają syntetyczny blask. Lakier z warstwą polimerową łatwiej utrzymać w czystości. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy. Powłoki polimerowe są bardziej przystępne cenowo w porównaniu z innymi typami powłok.

  • Kwarcowe zabezpieczenie lakieru

Kolejną metodą na to, jak zabezpieczyć lakier pojazdu osobowego, jest powłoka kwarcowa, która tworzy na jego powierzchni hydrofobową warstwę – błyskawicznie odprowadza wodę z karoserii, a my nie musimy obawiać się powstania nieestetycznych zacieków. Kwarc zabezpiecza przed niekorzystnym działaniem soli drogowej, kwaśnych deszczów, ptasimi odchodami. Tworzy efekt lustrzanego odbicia na karoserii i podkreśla głębię koloru. Powłoka kwarcowa pozwala zabezpieczyć lakier na 1-2 lata.

Warto pamiętać, że trwałość powłoki ochronnej lakieru samochodowego w dużym stopniu zależy od tego, czym i jak myjemy pojazd.

Uszkodzenie lakieru a ubezpieczenie AC

Właściciele pojazdów, którzy szukają informacji na temat tego, jak zabezpieczyć lakier samochodowy, powinni również rozważyć wykupienie polisy AC. Nawet przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności i zastosowaniu najlepszych powłok, może dojść do uszkodzenia karoserii pojazdu i to nie z naszej winy. Przykładowo, ubezpieczenie autocasco oferuje likwidację szkody związanej z gradobiciem, aktami wandalizmu. Jeśli dojdzie do zarysowania karoserii naszego auta na parkingu, również możemy otrzymać odszkodowanie za wyrządzone szkody – nawet jeżeli sprawca uszkodzeń zbiegnie i nie uda nam się ustalić jego tożsamości. Oczywiście wówczas trzeba postępować zgodnie z zasadami wyszczególnionymi w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Należy zrobić zdjęcia zarysowanego samochodu i zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Wysokość wypłaty świadczenia zależy od stopnia uszkodzeń i zakresu wykupionej polisy AC

Podsumowując, istnieje wiele skutecznych sposobów na to, jak zabezpieczyć lakier samochodowy przed różnymi czynnikami na kilka miesięcy lub nawet lat. Jeśli zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie lakieru i jego trwałości, trzeba pamiętać również o regularnej i właściwej pielęgnacji karoserii. Powinniśmy myć auto co najmniej raz w miesiącu – bez względu na porę roku. Częściej wybierać myjnię ręczną, a nie automatyczną, która jest bardziej szkodliwa dla powłoki lakierniczej. Powinniśmy używać tylko specjalistycznych preparatów do mycia samochodu sprawdzonych marek. Stosując się do tych zasad, możemy być pewni, że nasz lakier będzie lśniący, bez rys, plam i odbarwień przez długi czas.