jak-wymienic-tablice-rejestracyjne

Tablice rejestracyjne wymienia się bardzo rzadko. Po pierwsze, następuje to, gdy kupujemy używany samochód i musimy go przerejestrować, po drugie, gdy są zniszczone lub skradzione. Zazwyczaj tablice są umieszczone w specjalnej ramce, tylko jak wymienić tablice rejestracyjne, aby nie uszkodzić ramki i samej tablicy?

Wygląd i oznaczenie tablic rejestracyjnych

Standardowa tablica rejestracyjna składa się z:

  • symbolu Unii Europejskiej w lewym górnym rogu,
  • symbolu Polski (PL) – lewy dolny róg,
  • czarnego napisu na białym tle, który składa się z liter i cyfr (wyróżnik województwa, miasta lub powiatu oraz konkretnego pojazdu),
  • nalepki legalizacyjnej (2 nalepki o wymiarach 30×20 mm naklejane na tablice rejestracyjne i jedna wklejana do dowodu rejestracyjnego o wymiarach 30×10); konieczna jest także nalepka kontrolna przyklejana w prawym dolnym rogu przedniej szyby,
  • najnowsze tablice mają laserowy grawerunek orła w koronie, jest umieszczony nad naklejką legalizacyjną, oraz drugi grawerunek przy dolnej krawędzi, który zawiera nazwę producenta tablicy i numer certyfikatu. Oba grawerunki mają zabezpieczać tablice przed podrobieniem.

Kierowcy mogą zdecydować się na indywidualną tablicę rejestracyjną, która może składać się z dowolnych znaków z ograniczeniem ich liczby do pięciu.

Na ulicach możemy zobaczyć też tablice innego koloru: czerwona czcionka na białym tle – to tablice tymczasowe, czarna czcionka na żółtym tle – oznacza samochód zabytkowy, natomiast niebieskie tło z czarną czcionką posiadają tablice pojazdów służb dyplomatycznych. Od 2020 roku auta z napędem wodorowym i elektrycznym mają tablice koloru zielonego z czarnymi oznaczeniami. Symbole literowe i liczbowe są przyznawane na takich samych zasadach jak dla reszty pojazdów.

Jak wymienić tablice rejestracyjne po zakupie auta?

Aby otrzymać nowe tablice, należy w wydziale komunikacji złożyć wniosek o rejestrację samochodu. Dokumenty, jakie musimy dostarczyć to:

  • wniosek o rejestrację pojazdu;
  • dowód własności auta (np. faktura zakupu, umowa sprzedaży czy darowizny);
  • poprzedni dowód rejestracyjny pojazdu, w którym jest data badania technicznego;
  • kartę pojazdu;
  • poprzednie tablice rejestracyjne.

Po złożeniu dokumentów wystarczy tylko poczekać na termin odbioru nowych tablic.

Wymiana uszkodzonej tablicy rejestracyjnej

Gdy doszło do zniszczenia tablic, trzeba złożyć wniosek w wydziale komunikacji urzędu miasta lub gminy o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej. Procedura ich otrzymania jest podobna, jak w przypadku wnioskowania o wydanie nowych, z tym że zachowujemy dotychczasowy numer rejestracyjny samochodu.

Proces wygląda tak samo w przypadku kradzieży czy zgubienia tablic rejestracyjnych.

Mocowanie tablic rejestracyjnych

Tablice rejestracyjne są montowane na dwa sposoby – bezpośrednio do zderzaka lub klapy bagażnika samochodu albo umieszczane w specjalnej ramce.

Mocowanie tablicy rejestracyjnej bezpośrednio do zderzaka polega na wywierceniu w niej 4 otworów i przykręceniu do zderzaka za pomocą mocnych wkrętów lub nitów aluminiowych. 

Dużo bardziej estetyczne i wygodniejsze jest mocowanie tablicy rejestracyjnej samochodu na specjalnej ramce. Dodatkowo można przytwierdzić tablice do ramki nitami lub śrubami. Ramki są wykonane z polistyrenu, który jest odporny na warunki atmosferyczne. Tablice są łatwe w zainstalowaniu, nie korodują oraz nie ulegają zniszczeniu podczas jazdy w trudnych warunkach drogowych.

Tablice muszą być zamontowane na tyle mocno, by nie odpadły w trakcie jazdy. Trzeba pamiętać, że jeśli nie zauważymy ich utraty bądź tablice odpadną podczas jazdy, grozi nam mandat w wysokości do 500 zł.

Jak wymienić tablice rejestracyjne zamocowane w ramkach?

Zmiana tablic nie jest czynnością skomplikowaną – choć w zależności od mocowania, może nie być łatwa.

Demontaż tablic rejestracyjnych polega na podważeniu dolnej ramki, następnie delikatnie chwytamy tablice i ją wysuwamy. Jeśli tablice były przymocowane śrubami, najpierw trzeba je odkręcić, jeśli były przytwierdzone za pomocą nitów – musimy je delikatnie rozwiercić i wtedy wyjąć ostrożnie tablice. 

Oświetlenie tablic rejestracyjnych

Tablice rejestracyjny muszą być oświetlone, tak mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktur. Światło musi być białe, a numer rejestracyjny samochodu dobrze widoczny. Lampki muszą być dyskretne na tyle, by światło z tyłu pojazdu nie było widoczne z odległości większej niż 25 m.

Aby poruszać się po drogach samochodem, kierowca musi posiadać także obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zakup polisy musi nastąpić najpóźniej w dniu rejestracji auta. Ubezpieczenie OC jest przypisane do konkretnego pojazdu, a nie do kierowcy. Zakres polisy jest ściśle określony przez ustawę i taki sam w każdym towarzystwie. OC komunikacyjne działa, gdy korzystając z samochodu, wyrządzimy komuś szkodę osobową lub rzeczową. Odszkodowanie obejmuje także szkody powstałe podczas wsiadania i wysiadania z auta, zatrzymywania się, postoju czy garażowania pojazdu. 

Za brak ważnej polisy OC nie tylko grozi wysoki mandat, ale też w przypadku kolizji czy wypadku za wszystkie szkody zapłaci sprawca.