Akumulator samochodowy (fot. Marcin Łobodziński)

Żywotność akumulatorów producenci starają się szacować, ale często są to szacunki chybione. Bez względu na to kiedy, w końcu, prędzej czy później, bateria w naszym aucie musi zostać wymieniona. Jak to zrobić prawidłowo?

Przede wszystkim, zanim odpowiemy na powyższe pytanie, trzeba ustalić, czy w ogóle można tego dokonać. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności należy sprawdzić w instrukcji, jakie są zalecenia producenta odnośnie akumulatora. Szczególnie w nowoczesnych samochodach może to być proces niebezpieczny dla samochodu, który ma na pokładzie wiele systemów elektronicznych.

Niewskazana może być też samodzielna wymiana, jeśli nasz wóz wyposażony jest w system start-stop. Nawet jeśli producent dopuszcza przeprowadzenie tego procesu przez użytkownika auta, może się to okazać niemożliwe przez brak stosownych, specjalistycznych urządzeń.

Jeśli jesteśmy pewni, że możemy bezpiecznie przeprowadzić wymianę, należy się do niej odpowiednio przygotować. Samochód trzeba zaparkować daleko od potencjalnych źródeł ognia. Następnie powinno się zaciągnąć hamulec ręczny i koniecznie wyjąć kluczyki ze stacyjki, zabierając je z samochodu. Tym sposobem zabezpieczamy się przed przykrą niespodzianką w postaci zatrzaśnięcia ich wewnątrz. Może się zdarzyć, że po odłączeniu zasilania centralny zamek zamknie się sam.

Akumulator jest ogniwem, które może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego samą wymianę najlepiej przeprowadzać jest w gumowych rękawicach i w okularach ochronnych.

Odłączenie należy rozpocząć od demontażu przewodu bieguna ujemnego. Następnie odkręcamy zacisk na dodatnim. Kolejnym krokiem jest demontaż wszelkich opasek czy uchwytów, z pomocą których producent zabezpieczył akumulator w komorze. Przy wyjmowaniu warto liczyć się z potencjalnymi wyciekami, dlatego należy trzymać akumulator w miarę możliwości poziomo.

Zużytą baterię należy oddać do odpowiedniego puntu. Gdy kupujemy nowy akumulator płacimy kaucję za stary. Odzyskamy ją dopiero, jeśli przyniesiemy zużyte ogniwo.

Nowy lub naładowany akumulator umieszczamy w tym samym miejscu co wcześniej. Dla pewności, że zamontujemy go dobrze, warto uprzednio wykonać zdjęcie wcześniejszego sposobu montażu. To rozwieje wszelkie wątpliwości w razie potrzeby. Zostało już tylko założyć klemy – najpierw dodatnią, później ujemną. Złącza warto zakonserwować specjalnym preparatem.