Samochody hybrydowe i elektryczne przestają dziwić, a wizja autonomicznych pojazdów nie jest już wyłącznie tematem dla wizjonerów. Kierowcy rozumieją postęp, jednak nie odwracają się od tradycyjnych układów napędowych.

Agencja Ipsos Mori przebadała 11008 osób z największych motoryzacyjnych rynków europejskich. 58 proc. badanych stwierdziła, że zarówno silniki zasilane benzyną jak i olejem napędowym nie tylko nie znikną szybko z dróg, ale i doczekają się jeszcze wielu udoskonaleń. Co ciekawe, to właśnie w Polsce można było najczęściej usłyszeć taką odpowiedź. Opowiedziało się za nią 65 proc. respondentów. Hiszpanie, Niemcy czy Szwedzi osiągnęli poziom 60 proc.

Polscy kierowcy zdecydowanie preferują jednostki Diesla. Choć na terenie Starego Kontynentu tylko 33 proc. badanych ma nadzieję, że obok elektryków dostępne będą pojazdy zasilane olejem napędowym, tak nad Wisłą ten współczynnik wynosi aż 58 proc. Dla porównania, jednostki benzynowe zdobyły uznanie Włochów, ponieważ aż 54 proc. wolałoby takie auto niż „elektryka”.

Z mniejszym entuzjazmem kierowcy podchodzą do samochodów autonomicznych. Z badania wynika, że cieszy się z nich tylko 33 proc., choć jeszcze bardziej ostrożni są Francuzi czy Holendrzy, gdzie tylko 25 proc. badanych optymistycznie podeszło do pojazdów radzących sobie na drodze bez ingerencji kierowcy.

Co chyba najważniejsze, średnio 69 proc. kierowców ma nadzieję, że przyszłe pokolenia będą miały szansę samodzielnie poprowadzić samochód. Polska ponownie wybija się na tle Starego Kontynentu. Tutaj za taką opcją opowiedziało się aż 74 proc. badanych.