fot. Sonax/my-cardictionary.com

Producenci samochodów często używają chwytu marketingowego polegającego na porównaniu wnętrza auta do domowego salonu. Jest to nieco naciągane, ale nie zmienia faktu, że dbanie o czystość kabiny, a zwłaszcza narażonej na zabrudzenia tapicerki, jest ważne.

Na tapicerce z czasem z różnych powodów mogą pojawiać się plamy. Brudzą ją resztki jedzenia, wilgotne od deszczu lub śniegu ubrania czy sierść zwierząt. Dbałość o wygląd foteli czy boczków drzwi jest istotna nie tylko dlatego, że w czystym wnętrzu po prostu przyjemniej się podróżuje. Na samochód z zadbanym wnętrzem łatwiej znajdzie się nabywca, jeśli zdecydujemy się go kiedyś odsprzedać.

Zanim przystąpimy do usuwania zanieczyszczeń z tapicerki, kabinę trzeba odkurzyć. Zacznijmy od wyciągnięcia i wytrzepania wycieraczek, aby osiadły na nich pył nie krążył później w powietrzu. Następnie odkurzamy podłogę, a później inne zakamarki, w których zbiera się kurz. Pomocny może okazać się pędzelek, którym dotrzemy do trudno dostępnych miejsc. Podczas odkurzania foteli pamiętajmy o szczelinach pomiędzy oparciem a siedziskiem. Gdy mamy do czynienia z sierścią, użyjmy specjalnego wałka i szczotki. Uważajmy przy tym, aby nie zmechacić tapicerki. Do skórzanych obić używajmy szczotki o miękkim włosiu.

Jeśli chcemy usunąć plamy w trakcie zimy, postawmy samochód w możliwe ciepłym i suchym miejscu. W przeciwnym razie tapicerka nie wyschnie. Drobiny wody mogą zamarznąć i przyczynić się do pogorszenia stanu materiału obiciowego.

Na rynku dostępny jest szereg preparatów pomagających w usuwaniu brudu. Ceny wahają się od 10 do nawet 250 zł. Przy wyborze specyfiku koniecznie zwróćmy uwagę, do jakiego rodzaju tapicerki jest przeznaczony. Jest to szczególnie istotne w przypadku skóry, którą po zastosowaniu złego środka można odbarwić lub trwale uszkodzić.

Należy zaznaczyć, że do wyczyszczenia całej tapicerki mogą być potrzebne dwa lub nawet trzy opakowania danego środka. Preparaty dzieli się na dwie główne grupy. Atomizery mają postać płynu, zaś spreje – pianki.
Przed przystąpieniem do czyszczenia dobrze jest się zaopatrzyć w rękawiczki, a także specjalną szczotkę. Ta ostania jest nieraz dodawana do preparatów, ale trudno liczyć, że będzie dobrej jakości.

Zanim zabierzemy się do czyszczenia konkretnej plamy, sprawdźmy działanie preparatu na mniej widocznym fragmencie obicia. Może się okazać, że po zastosowaniu specyfiku różnica w kolorze będzie bardzo widoczna. Z pojedynczymi zabrudzeniami może być szczególny problem w przypadku starszych samochodów, ponieważ ich wnętrza zbierały zanieczyszczenia dłużej. Możliwe, że trzeba będzie wyczyścić cały fotel lub kanapę.

Gdy korzystamy z atomizera, to naniesiony specyfik delikatnie wcieramy w spryskaną powierzchnię szczotką. Z kolei aerozol wytwarza pianę, która sama wnika w materiał. Można jej pomóc, wcierając ją miękką szmatką lub gąbką. Po kilku minutach usuwamy nadmiar pianki.

Odświeżając skórzane obicia, wytrzyjmy je uprzednio wilgotną ściereczką. Nie używajmy mydła, które może odbarwić skórę, tylko odpowiedników mleczek i podobnych preparatów.

Kiedy wyczyścimy już tapicerkę, warto pokryć ją środkiem ochronnym. Zapobiega ona powstawaniu plam, ale ma ograniczony czas działania. Nawet wtedy, gdy korzystamy z tego typu specyfiku po wylaniu np. napoju, szybko na wszelki wypadek osuszmy plamę, aby zapobiec zaciekom.

Jeśli nie chcemy poświęcać kilku godzin na samodzielne czyszczenie wnętrza, odpowiednią usługę można zlecić wyspecjalizowanej firmie. Zazwyczaj za pranie siedzeń przedniego i tylnego rzędu zapłacimy ok. 100 zł. Za boczki i podsufitkę trzeba dopłacać. Na rynku można znaleźć oferty kompleksowego prania (łącznie z bagażnikiem) za 200-220 zł.

Czy macie domowe sposoby na pranie tapicerki? Jak często odświeżacie materiały obiciowe?