Prawidłowy przewóz bagaży ma duży wpływ na bezpieczeństwo.

Nie wszyscy kierowcy myślą o konsekwencjach złego rozmieszczenia przedmiotów wewnątrz samochodu. Tymczasem rzeczy leżące luzem mogą być śmiertelnym zagrożeniem.

Jak wynika z badań LAB, francuskiego instytutu zajmującego się badaniami dotyczącymi wypadków i biomechaniki, podczas zderzenia przy prędkości 100 km/h leżąca na tylnej półce książka o wadze 250 g gromadzi tyle energii kinetycznej, co pocisk wystrzelony z pistoletu.

Zacznijmy od utrzymania porządku w kabinie. Jak widać po wspomnianym przykładzie, nie wolno nic kłaść na półkę pod tylną szybą. Poza tym, że przedmiot znajdujący się w tym miejscu może w razie wypadku (a nawet gwałtownego hamowania) sprowadzić niebezpieczeństwo na pasażerów, to jeszcze w trakcie jazdy może ograniczać widoczność.

Mniejsze rzeczy powinno się chować do bocznych kieszeni czy schowków. Nie można ich zostawiać na podłodze. Trzeba na to zwrócić szczególną uwagę z przodu. Na przykład butelka może wtoczyć się pod pedały. Jeśli chcemy przewozić większe pakunki w środku, to połóżmy je za przednimi fotelami, tak aby nie mogły się przemieszczać.

Przejdźmy do kufra. Największe i najcięższe bagaże umieszczajmy na dnie, przy oparciach tylnej kanapy. W ten sposób minimalizujemy ryzyko związane z przedostaniem się ich do kabiny w razie wypadku. Ma to też wpływ na zachowanie auta w trakcie jazdy, zwłaszcza w zakrętach. Samochód będzie mniej stabilny, jeśli ważące dużo pakunki znajdą się za tylną osią lub wysoko.

Lżejsze bagaże powinny wypełniać luki pomiędzy większymi. Przedmioty pakujmy tak ciasno, jak to możliwe. Zabezpieczmy je dodatkowo przed przemieszczaniem się siatką, linkami czy taśmami.

W pojazdach typu hatchback i kombi bagaże nie powinny wystawać ponad górną granicę tylnych oparć, tak aby możliwe było zasunięcie rolety. Dzięki temu przedmioty nie wpadną do wnętrza przy ostrym hamowaniu czy kolizji. Jeśli koniecznie chcemy wypełnić bagażnik po dach, to przestrzeń pasażerska od transportowej musi być oddzielona siatką lub kratką.

Przy okazji pakowania zadbajmy o to, aby przedmioty przydatne w sytuacji kryzysowej były łatwo dostępne. Gaśnicę, apteczkę, latarkę czy kamizelkę odblaskową pakujmy jako ostatnie. Jeśli korzystamy z boksu dachowego, to bagaż rozlokujmy w ten sposób, aby najcięższe przedmioty znajdowały się na środku, pomiędzy belkami podtrzymującymi boks.

Pamiętajmy, że obciążony samochód będzie się zachowywał inaczej. Wyprzedzanie będzie trudniejsze, zmieni się również prowadzenie auta w zakrętach. Jeśli pojazd jest wyposażony w regulację świateł, skorzystajmy z niej. Obciążenie tylnej części wozu sprawi, że reflektory będą świecić wyżej niż normalnie, oślepiając innych użytkowników.