jak-usunac-rdze-z-samochodu

Korozja to wróg każdego pojazdu – szczególnie samochodu. Jest niczym choroba zakaźna, która stopniowo prowadzi do całkowitej destrukcji. Skorodowane elementy nośne nie zapewniają wymaganej wytrzymałości. Wielu kierowców zastanawia się, jak skutecznie i szybko usunąć rdzę z samochodu. Są dwie możliwości – pierwsza to oddanie go w ręce profesjonalistów. Druga opcja to samodzielne próby wyeliminowania rdzy. Jak to wygląda w praktyce?

Co musisz wiedzieć o rdzy na samochodzie?

Witold Milewski, profesor w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej, mówi, że z powodu korozji Polska traci około 25 mld zł rocznie. Ta kwota jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Bardzo często ten proces dotyka też samochodów. Dlaczego ich korodowanie jest tak powszechnym zjawiskiem?

Głównym powodem są czynniki środowiskowe, na które nie mamy wpływu. Najgroźniejsza jest wilgoć, wnikająca w poszczególne części pojazdu. Równie destrukcyjnie działają zanieczyszczone spalinami powietrze, ekstremalne warunki pogodowe, w tym kwaśne deszcze oraz skrajne temperatury, i przede wszystkim sól drogowa. Druga przyczyna to działania człowieka. Rdza powstaje w wyniku niewiedzy i zaniedbań. Bardzo często już na etapie produkcji stal w pojazdach jest nieodpowiednio zabezpieczana.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Zardzewiały samochód to również efekt uszkodzeń mechanicznych. Auta są podatne na uderzenia gałęzi, kamieni i drobnego żwiru, szczególnie w newralgicznych miejscach, do których mamy ograniczony dostęp. Warto też pamiętać, że reguła „tylko starsze auta rdzewieją” nie istnieje. Niejeden pojazd ma ten problem nawet po 3 latach eksploatacji. Według badań szwedzkiego Folksamu, skorodowane auto zwiększa ryzyko wypadków nawet o 20 procent. 

Ogniska korozji występują na wielu obszarach. Rdza na karoserii czy rdza na drzwiach samochodu to powszechne zjawisko. Najbardziej podatne na korodowanie są nadkola, progi, maska silnika i klapa bagażnika, a nawet listwy boczne.

Niestety, zardzewiały samochód jest niezwykle wrażliwy na rozprzestrzenianie się rdzy. Każdy odprysk na lakierze to potencjalne miejsce ataku korozji. Kluczowe pytanie brzmi więc: jak usunąć rdzę z samochodu?

Usuwanie korozji z auta – co będzie potrzebne?

Najważniejsze jest mechaniczne usunięcie nalotów rdzy. By tego dokonać, zaopatrz się w papier ścierny o mniejszej i średniej grubości. Przy drobnych nalotach często wystarczy tylko zwykły, płynny zmywacz do rdzy i niewielki pędzelek. Niezbędne są też taśma klejąca, folia i specjalne rękawice do ochrony dłoni. Do wypełnienia ubytków posłuży szpachla samochodowa i małe szpachelki. Do ostatniego etapu usuwania rdzy z samochodu będzie potrzebny zestaw naprawczy do lakieru. W jego skład wchodzi lakier właściwy, podkład, preparat odtłuszczający oraz bezbarwny lakier.

Kluczowa kwestia dotyczy doboru koloru lakieru do Twojego auta. Przy zamówieniu zestawu nie zapomnij podać dokładnego koloru. W każdym samochodzie jest tabliczka znamionowa, na której kod koloru jest zapisany. Gdzie dokładnie znajduje się ta tabliczka? Może być w komorze silnika, w bagażniku lub po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy.

Jak samodzielnie usunąć rdzę z samochodu?

Zacznij od dużych obszarów rdzy. Z łatwością zeszlifujesz je mechanicznie zwykłym papierem ściernym. Jeśli jednak uszkodzenia są naprawdę duże, niezbędna może okazać się szczotka druciana. Mniejsze naloty zlikwidujesz wspomnianym wcześniej zmywaczem do usuwania korozji. Folią i taśmą zabezpieczysz zdrowy lakier na obszarze miejsca naprawy.

Pamiętaj, by usuwanie rdzy z samochodu wykonywać powoli, rzetelnie i dokładnie do zdrowej blachy. Jeśli w karoserii zauważysz dziury, należy je precyzyjnie wypełnić. Właśnie do tego służy zestaw naprawczy. Zapoznaj się dokładnie z jego instrukcją i proporcjami, jakie musisz zachować podczas przygotowywania preparatu utwardzającego.

Ostatni etap usuwania rdzy z auta to malowanie. Niezwykle istotne jest właściwe zabezpieczenie pojazdu. W tym celu posłuż się materiałami maskującymi, w tym taśmą klejącą oraz folią. Następnie odtłuszcz oczyszczoną blachę za pomocą aplikatora lub pędzelka.

Kolejny krok to zabezpieczenie przed rdzą. Naprawiany obszar pojazdu pokryj podkładem w sprayu, a potem przystąp do uzupełniania ubytków z użyciem szpachli samochodowej warstwa po warstwie. Na końcu wyrównaj powierzchnię drobnym papierem ściernym, by była idealnie gładka.

Dopiero teraz możesz pomalować blachę. Zacznij od nakładania lakieru cienkimi warstwami, a po jego wyschnięciu nałóż bezbarwny lakier akrylowy. Jego głównym zadaniem jest końcowe zabezpieczenie karoserii.

Oczywiście alternatywą jest zaprowadzenie samochodu do profesjonalnego warsztatu. Fachowcy dysponują specjalnymi zestawami i urządzeniami, które szybko wyeliminują rdzę. Rozważ więc te dwie opcje i zastanów się, czy jesteś w stanie samodzielnie usunąć rdzę z auta.

Jak zapobiegać korozji auta?

Przede wszystkim kontroluj kanały odpływowe. Korozja ma ogromny wpływ na szczelność nadwozia i drożność kanałów. Unikaj parkowania pod drzewami, gdyż w takich miejscach woda nie spływa pod auto, a zatrzymuje się na podszybiu, wewnątrz drzwi i progów, prowadząc do kiełkowania rdzy. Pojazd powinien być garażowany, a jeśli nie ma takiej opcji, to często czyszczony. Wówczas z jego powierzchni jest zmywana sól drogowa oraz innego rodzaju nieczystości i groźne czynniki.

Niezwykle istotne jest zabezpieczanie samochodu przed rdzą specjalnymi preparatami. Zazwyczaj powstają one na bazie ropopochodnych substancji. W ten sposób tworzą szczelną i obojętną chemicznie warstwę, która zapobiega agresywnemu działaniu środowiska. Takie środki zamówisz nawet online – poszukaj ich w Internecie.

Warto też pamiętać, że poza ubezpieczeniem OC warto też wykupić dodatkowe polisy, takie jak AC. W razie jakichkolwiek aktów wandalizmu, które doprowadziły do korodowania (i nie tylko), możesz przeprowadzić naprawę pojazdu bez obciążania swojej kieszeni. Likwidacja szkód przebiega bezgotówkowo lub na podstawie faktur z warsztatu.