2019 rok był rekordowy pod względem liczby zakupionych przez Polaków samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Do naszego kraju trafiła największa w historii liczba samochodów z zagranicy, a jednocześnie kupiliśmy rekordowo dużo nowych aut. Co jeśli jednak chcesz sprzedać samochód? Jak się do tego przygotować? Przedstawiamy, jak sprzedać samochód używany krok po kroku.

600 tysięcy zarejestrowanych pojazdów

Z analizy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że w 2019 roku zarejestrowano w Polsce ponad 625 tys. nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych, co oznacza wynik o 25 tys. wyższy niż w roku 2018. 71 proc. tych aut trafiło do firm lub instytucji. Polacy wybierają przede wszystkim auta używane. W 2019 roku sprowadziliśmy ich z zagranicy przeszło milion. Czy to oznacza, że sprzedaż auta powinna być bardzo łatwa? To, jak szybko uda ci się znaleźć klienta, zależy od wielu czynników. Znaczenie ma m.in. to, jak przygotujesz pojazd przed wystawieniem oferty. Jak sprzedawać samochody? Na początek warto wiedzieć, jakie auta wybierają Polacy tzn. w jakiej cenie i w jakim wieku. Z analiz instytutu Samar z okresu od 1 stycznia do 31 sierpnia 2019 roku wynika, że w Polsce:

  • Średnia cena nowego samochodu wynosiła 109 349 zł.
  • Ponad 50 proc. nowych aut kosztowało od 50 000 do 100 000 zł.
  • Cena 24,4 proc. aut na rynku sięgała od 100 000 do 150 000 zł.

Kolejne cenne informacje możesz pozyskać z badania przeprowadzonego przez AAA Auto. Okazuje się, że 75 proc. używanych aut wystawianych na sprzedaż w serwisie tej firmy ma cenę poniżej 20 tys., a 22 proc. nie przekracza kwoty 30 tys. Droższych jest zaledwie 6 proc. aut.

Dużo o tym, jakie pojazdy wybierają Polacy, mówi wiek naszych aut. 40 proc. jeździ samochodem, który ma 10 lat lub więcej. 25 proc. aut ma od 10 do 14 lat, a 12 proc. to jeszcze starsze pojazdy. Tylko 5 proc. kierowców posiada auto nowe lub młodsze.

Sprzedaż samochodu krok po kroku

Masz auto na sprzedaż? Żeby udało ci się znaleźć klienta jak najszybciej, powinieneś się odpowiednio przygotować się do sprzedaży. Oto, o czym powinieneś pamiętać:

  • Ubezpieczenie OC – wprawdzie jest ono obowiązkowe, ale mimo to około 0,5 proc. pojazdów w Polsce nie ma takiej polisy. Tymczasem jako zbywca masz obowiązek przekazać kupującemu ubezpieczenie. Nowy właściciel musi tylko zadbać o to, aby w dniu, w którym stanie się on posiadaczem auta było ono już ubezpieczone. Za niedopełnienie obowiązku korzystania z ochrony odpowiada ten, na kim w danym momencie ciążyła ta powinność. Zainteresowany twoim autem nie musi być tego świadomy. Informacja, że pojazd nie ma zawartej umowy ubezpieczenia może skutecznie zniechęcić go do zakupu. Dodatkowo pamiętaj, że jeśli bez ubezpieczenia spowodujesz szkodę tym pojazdem, to z własnych środków pokryjesz koszty jej likwidacji, czyli zostaniesz obciążony odszkodowaniem wypłaconym dla poszkodowanych.
  • Przygotuj wszystkie dokumenty – zanim wystawisz ogłoszenie sprzedaży samochodu, sprawdź, czy nie brakuje ci żadnego dokumentu pojazdu. Czy do auta była wydana karta pojazdu? Jeśli tak, to upewnij się, że ją posiadasz. Będzie ona potrzebna do rejestracji auta przez kupującego, więc jeśli ją zgubiłeś, złóż wniosek o wydanie wtórnika. Sprawdź, czy masz książkę serwisową i instrukcję obsługi samochodu. Jeśli przeprowadzałeś jakieś kosztowne naprawy i inwestycje, to warto również mieć je udokumentowane. Obecnie po badaniu technicznym pojazdu otrzymujesz zaświadczenie, na którym odnotowany jest aktualny przebieg auta. Wprawdzie kupujący może to sprawdzić, korzystając z usługi historiapojazdu.gov.pl, ale na pewno na plus podziała, jeśli sam poinformujesz zainteresowanego o stanie licznika i poświadczysz te dane zaświadczeniem ze stacji kontroli pojazdów. W Polsce za cofanie licznika grozi obecnie odpowiedzialność karna, co nie oznacza, że takie pojazdy nie jeżdżą po polskich drogach. Ważne, żeby auto miało także aktualny przegląd techniczny. Teoretycznie samochód możesz sprzedać nawet bez ważnego przeglądu, ale zainteresowany może nie chcieć odbyć jazdy testowej takim autem i po prostu zrezygnuje z zakupu.
  • Przygotuj pojazd – zanim wystawisz ogłoszenie sprzedaży samochodu, powinieneś sprawdzić stan auta. Klienci są różni. Jedni szukają pojazdu w jak najlepszym stanie, a inni, szczególnie handlujący autami, często wybierają samochody wymagające poważnych napraw, aby tylko były one dostępne w jak najniższej cenie. Postaraj się, żeby auto było jak najlepiej utrzymane. Nie myj silnika, a jedynie delikatnie go przetrzyj, tak żeby zainteresowany, oglądając go, nie ubrudził się. Jeśli silnik będzie idealnie czysty, to potencjalny nabywca może ocenić, że chcesz ukryć przed nim np. zacieki. Nie musisz przeprowadzać generalnego remontu samochodu – taka inwestycja może być nieopłacalna. Powinieneś na pewno wyeliminować usterki, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zainteresowany, który zauważy np. wyciek oleju ze skrzyni biegów, może zrezygnować z zakupu. Pewne części pojazdu z czasem po prostu się zużywają. Warto, żeby klocki hamulcowe, amortyzatory czy łączniki stabilizatora w aucie nie dawały oznak, że wymagają wymiany. Wielu kupujących przed ostateczną decyzją sprawdzi samochód na stacji kontroli pojazdów, gdzie dowiedzą się więcej o stanie auta. Warto, żeby było ono czyste.
  • Nie czyść i nie wymieniaj elementów, które świadczą o naturalnej eksploatacji pojazdu. Wspomnieliśmy już o tym, żebyś nie polerował silnika, ale to nie wszystko. Gałka od skrzyni biegów, pedały, czy kierownica nie powinny wyglądać idealnie, jeśli auto ma 200 tys. przebiegu. Wprawdzie możesz się wytłumaczyć, że wymieniłeś je ze względu na ich zużycie, ale dla sprzedającego może to być sugestia, że coś próbujesz ukryć.

Ogłoszenie o sprzedaży auta

Jeśli masz za sobą już wszystkie wymienione wyżej etapy, to możesz wystawić ogłoszenie o sprzedaży samochodu. W najbardziej popularnych serwisach są one jednak płatne, więc wcześniej możesz spróbować innych metod:

  • Umieść za szybą swojego auta krótką informację, że chcesz sprzedać samochód. Podaj cenę i najważniejsze parametry oraz numer telefonu.
  • Jeśli mieszkasz w domu przy dosyć ruchliwej drodze, a masz miejsce przed posesją, to postaw tam samochód i umieść na nim informację o sprzedaży. Być może ktoś zainteresuje się autem.
  • Dodaj post w serwisach społecznościowych – poinformuj, że masz samochód do sprzedania i poproś znajomych o udostępnienie wiadomości. W ten sposób za darmo dotrzesz nawet do tysięcy osób z tego samego miasta.

Gdzie zamieścić ogłoszenie o sprzedaży samochodu?

Jeśli powyższe metody nie przyniosą efektów, to warto skorzystać z najpopularniejszych płatnych serwisów ogłoszeniowych. Powinieneś jednak wiedzieć, jak napisać ogłoszenie o sprzedaży auta. Staraj się przestrzegać następujących zasad:

·   Igła, bez wkładu finansowego – nie używaj takich określeń w treści ogłoszenia. Zainteresowanym może to się od razu skojarzyć z ofertą firmy, która handluje pojazdami. Niektórzy szukają aut wyłącznie od indywidualnych sprzedawców.

·   Pisz prawdę – wymień, jakie usterki ma pojazd, co wymaga w nim naprawy. Wyobraź sobie, że zainteresowany przyjedzie z daleka i na miejscu dowie się o wadach, o których nie było mowy w ogłoszeniu. Może się zdenerwować i wystawić ci negatywny komentarz w sieci. Z pewnością sam też nie chciałbyś się znaleźć w podobnej sytuacji.

·   Podaj numer VIN – na podstawie tego numeru potencjalny nabywca może sam wiele dowiedzieć się na temat historii użytkowania pojazdu. Mając numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji zainteresowany może już uzyskać dostęp do danych ze strony historiapojazdu.gov.pl.

·   Wstaw jak najwięcej zdjęć – pokaż każdą część pojazdu. Niech fotografie będą bardzo dobrej jakości. Przede wszystkim powinny być na nich widoczne ewentualne usterki,  wgniecenia lakieru, ogniska korozji czy inne. Nie ukrywaj wad pojazdu.

·   Rozsądnie wyceń – chcesz otrzymać jak najwyższą kwotę, ale cena powyżej rynkowej może oznaczać, że przez długi czas nie znajdziesz zainteresowanych nawet zobaczeniem auta. Sprawdź, ile kosztują takie same pojazdy. Weź pod uwagę model, rodzaj, rocznik, stan licznika, wyposażenie, przeróbki i nie tylko. Czy właściwie wyceniasz auto? Przekonasz się o tym w pierwszych dniach i tygodniach od jego wystawienia. Brak zainteresowania będzie oznaczać, że być może ustaliłeś zbyt wysoką cenę.

Pamiętaj, że próba wprowadzenia w błąd potencjalnego nabywcy może się skończyć bardzo źle. Wystarczy, że doda on na forum internetowym post z numerem VIN i informacją, jakie wady wykryłeś w opisie auta. Wielu zainteresowanych będzie sprawdzać pojazd w sieci na podstawie numeru VIN, gdyż zdobyć można w ten sposób wiele informacji na temat auta.

Gdzie wystawić auto na sprzedaż? Poza portalami internetowymi warto skorzystać również z ogłoszeń lokalnych i gazet. W dalszym ciągu wielu szukających pojazdów korzysta właśnie z takich źródeł. Nie potrzebujesz specjalnego wzoru ogłoszenia sprzedaży samochodu. Możesz pokusić się o stworzenie kreatywnego opisu, ale dla nabywcy największe znaczenie mają konkretne, prawdziwe informacje i dobre zdjęcia.

Jak sprzedać samochód, jeśli nie masz na to wszystko czasu? Możesz zbyć auto w komisie lub wstawić je do komisu. Jednak wtedy najczęściej otrzymasz za nie kwotę poniżej ceny rynkowej.