jak-sprawdzic-punkty-karne

Punkty karne po raz pierwszy wprowadzono w Polsce w 1993 roku. Jest to system, który z powodzeniem funkcjonuje w wielu krajach. W zależności od tego, jakie wykroczenie drogowe popełni kierowca, zostanie na niego nałożona dana liczba punktów karnych. Ile wynosi maksymalna liczba punktów karnych, które można mieć i nie stracić prawa jazdy? Jak sprawdzić punkty karne?

Ile można mieć punktów karnych?

W zależności od tego, jakie wykroczenie popełnisz, zostanie na ciebie nałożony mandat o danej wysokości i najczęściej również punkty karne. Jeśli nie zastosujesz się do znaku „zakaz wjazdu”, to otrzymasz 3 lub 2 punkty (w zależności od rodzaju znaku), a niezatrzymanie się przed znakiem „STOP” wiąże się z 2 punktami.

To tylko przykłady, ale punkty karne możesz otrzymać z wielu powodów. Najważniejsze, żebyś nie przekroczył dopuszczalnej ich liczby. Obowiązują następujące limity:


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


 • 24 punkty – jeśli posiadasz prawo jazdy dłużej niż od roku i zdobędziesz więcej niż 24 punkty karne, to zostaniesz skierowany na egzamin sprawdzający kwalifikacje i na badania psychologiczne. Jeśli nie zaliczysz jednego lub drugiego, to zostaną ci odebrane uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
 • 20 punktów – jeśli posiadasz prawo jazdy krócej niż od roku i zdobędziesz więcej niż 20 punktów karnych, to starosta automatycznie cofnie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Żeby je odzyskać, będziesz musiał rozpocząć kurs na nowo i zdać egzamin.

Jeśli jeździsz nieprzepisowo, to szybko mogą zostać na ciebie nałożone punkty za wykroczenia drogowe w takiej liczbie, że stracisz prawo jazdy. Punkty karne w Polsce przedawniają się w dwóch przypadkach:

 • Kiedy minie rok od danego naruszenia.
 • Jeśli ukończysz szkolenie, które umożliwia zmniejszenie ich liczby o 6 najstarszych. Ta opcja jest dostępna wyłącznie wtedy, gdy przed rozpoczęciem zajęć miałeś mniej niż 24 punkty karne lub mniej niż 20, jeśli masz prawo jazdy krócej niż od roku. Szkolenia takie organizowane są przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Możesz w nich uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

Ile mam punktów karnych?

Nie wiesz, jak sprawdzić punkty karne? Możesz to zrobić na dwa sposoby:

 • na komisariacie policji.
 • przez internet.

W obu przypadkach sprawdzenie punktów karnych jest bardzo proste. W pierwszym wystarczy, że udasz się na dowolny komisariat policji, gdzie okażesz dokument potwierdzający tożsamość, a następnie zapytasz funkcjonariusza o liczbę punktów karnych na swoim koncie. Jeśli potrzebujesz zaświadczenia o ich liczbie, to będziesz musiał zapłacić za nie 17 zł. Możesz również zweryfikować punkty karne przez internet, za pomocą profilu zaufanego. Żeby to zrobić, postępuj według wskazówek:

 1. Zaloguj się, korzystając z profilu zaufanego.
 2. Potwierdź swoją tożsamość.
 3. Na stronie OBYWATEL.GOV.PL wyświetli ci się twoja liczba punktów karnych.
 4. Informacja o punktach karnych zawiera sumę punktów aktywnych i sumę punktów dotychczasowych, za które nie przyjęto mandatu i nie są one naliczane, ponieważ trwa oczekiwanie na decyzję sądu w ich sprawie.
 5. Jeśli potrzebujesz, pobierz zaświadczenie o punktach karnych w formacie PDF.
 6. Po uzyskaniu informacji wyloguj się z systemu.

Ubezpieczenie OC – pamiętaj o zawarciu umowy

Bez względu na to, jak często zdarzają ci się wykroczenia, za które otrzymujesz punkty karne, pamiętaj o zawarciu umowy ubezpieczenia OC pojazdu. Dzięki temu, jeśli spowodujesz szkodę ubezpieczonym pojazdem, to poszkodowany najczęściej otrzyma z twojej polisy odszkodowanie – nie ty poniesiesz koszty likwidacji szkody. Natomiast brak ochrony ubezpieczeniowej oznacza, że koszty naprawy będziesz musiał pokryć z własnych środków.