jak-sprawdzic-poziom-oleju-w-silniku

Olej silnikowy wspomaga prawidłową pracę silnika. O tym, jak istotne jest kontrolowanie jego poziomu, uczą się kursanci podczas nauki jazdy. Także na egzaminie trzeba wykazać się wiedzą, jak sprawdzić poziom oleju. Pomimo tego wielu kierowców zapomina o tym, by systematycznie kontrolować poziom oleju w silniku, czego konsekwencją może być zatrzymanie auta na drodze oraz kosztowna naprawa silnika.

Olej silnikowy – jakie ma funkcje

Głównym zadaniem oleju jest redukcja tarcia. Powleka on ruchome elementy silnika, tworząc trwały i odporny na temperaturę film olejowy.

Olej ma też swój udział w procesie chłodzenia silnika. Rolą oleju jest odbieranie ciepła z tłoków, panewek wału korbowego czy wirnika turbosprężarki. 


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Kolejnym zadaniem oleju silnikowego jest uszczelnienie poszczególnych elementów silnika, tj. tłoków, cylindrów czy pierścieni. Pozwala to na ograniczenie spalania oleju przez silnik oraz zapewnia mu również odpowiednią kompresję, konieczną do rozwijania pełnej mocy.

Istotną rolą oleju jest czyszczenie elementów silnika z powstałych wskutek spalania zanieczyszczeń. Nieczystości rozpuszczają się w oleju i pływają w nim, do momentu wymiany. Olej silnikowy zabezpiecza również przed korozją.

Jak sprawdzić poziom oleju – krok po kroku

Samochód trzeba zaparkować na płaskiej, poziomej powierzchni. Po wyłączeniu silnika należy odczekać 10-15 minut – tak by się trochę schłodził.

Kolejnym krokiem jest otworzenie maski oraz zlokalizowanie bagnetu oznaczonego symbolem oleju silnikowego. Następnie wyciągamy go i wycieramy suchą, czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym i wkładamy w to samo miejsce. Po chwili ponownie go wyjmujemy i sprawdzamy poziom oleju na bagnecie. Prawidłowy poziom oleju mieści się w połowie oznaczeń MIN i MAX. Dla pewności można wszystkie czynności powtórzyć.

Podczas kontroli poziomu oleju, należy zwrócić uwagę na jego kolor i zapach. Olej w dobrym stanie ma zwykle jasną, przezroczystą barwę – im bardziej jest zużyty, tym ciemniejszy ma kolor. W oleju nie powinno wyczuwać się zapachu benzyny. Jeśli zauważymy odchylenia od normy, warto zasięgnąć opinii mechanika.

Jak często sprawdzać poziom oleju?

Wiele nowoczesnym modeli samochodów jest wyposażonych w czujniki poziomu oleju silnikowego. Kontrolka zapala się, gdy jego poziom zbliża się do wartości minimalnej. Aczkolwiek warto samemu kontrolować nie tylko, jaki jest poziom oleju, lecz także, jaki jest jego stan.

Poziom oleju należy sprawdzać zawsze po dłuższej podróży, ale też przed nią. Gdy samochód jest używany do codziennej jazdy po mieście, warto skontrolować poziom oleju podczas tankowania paliwa.

Kierowcy samochodów z silnikiem diesla (które są wyposażone w filtr cząstek stałych) powinni dużo częściej sprawdzać poziom oleju. Jazda w korkach to dla takiego auta trudne warunki, w których może zużywać więcej oleju.

Uzupełnianie oleju silnikowego – kiedy to zrobić?

Jeśli poziom oleju na bagnecie jest poniżej wartości minimalnej, należy go uzupełnić. Do tego najlepiej użyć takiego samego płynu, jaki został zastosowany wcześniej. Gdy mamy olej w samochodzie, możemy od razu przystąpić do jego uzupełniania. Najpierw wlewamy niewielką ilość świeżego oleju (dobrze użyć lejka, by olej nie rozlał się na inne elementy), po kilku minutach, gdy płyn dotrze do miski olejowej, za pomocą bagnetu sprawdzamy poziom. 

Trzeba pamiętać, aby jego zakres nie przekroczył wartości maksymalnej. Za wysoki poziom oleju jest tak samo szkodliwy dla silnika, jak za niski. 

Co zrobić, jeśli oleju jest za dużo?

Sprawdzając poziom oleju na bagnecie, powinien on pojawić się pomiędzy wartością minimum a maksimum. Gdy podczas jego uzupełniania niechcący wlaliśmy więcej oleju, należy go spuścić. Można to zrobić za pomocą strzykawki z wężykiem.

Należy pamiętać, że nadmiar oleju jest szkodliwy dla silnika – prowadzi do jego rozszczelnienia i w efekcie do wycieku oleju.

W przypadku gdy zauważamy systematyczny wzrost oleju w silniku wysokoprężnym, może to oznaczać, że do miski olejowej dostaje się nadmiar niespalonego paliwa. Rozrzedzony olej przestaje spełniać swoją funkcję i może doprowadzić do zatarcia silnika.

Kierowca powinien udać się do razu do mechanika, aby zdiagnozować problem i wymienić olej.

Jak dbać o odpowiednie smarowanie silnika?

Gdy już wiemy, jak sprawdzić poziom oleju, warto też zdobyć wiedzę, jak dbać, być silnik pracował prawidłowo.

Po pierwsze, trzeba pamiętać o regularnej wymianie oleju. W przypadku nowych samochodów wystarczy stosować się do zaleceń producenta, przy starszych modelach trzeba wymieniać olej co 20-30 tys. kilometrów, a przy dużej eksploatacji nawet po 10-15 tysiącach.

Wraz z wymianą oleju trzeba wymienić filtr. Jeśli jest zatkany, otwiera się specjalny zawór, który przepuszcza dalej zanieczyszczony olej.

Nie bez znaczenia jest jakość oleju silnikowego. Najlepiej wybierać te znanych marek, których jakość jest kontrolowana.

Zatrzymanie auta na drodze jest nie tylko stresem dla kierowcy, lecz także może stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Ignorowanie świecących kontrolek czy niewiedza może popsuć nam podróż na rodzinną uroczystość, czy wakacje. Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc na drodze w przypadku awarii, wypadku czy kradzieży. W zakres usług wchodzi m.in. pomoc w razie zatankowania niewłaściwego paliwa bądź jego zamarznięcia, uruchomienie auta po rozładowaniu akumulatora, otworzenie samochodu po zatrzaśnięciu kluczyków, holowanie pojazdu czy pomoc przy zmianie koła.