Lato zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo Polacy wyruszą na wakacyjne wojaże. Dla tych, którzy będą podróżować samochodem, przygotowaliśmy kilka rad, które pomogą prawidłowo i bezpiecznie spakować wszystkie bagaże.

Zasady pakowania bagażu do samochodu są następujące:


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


  • Na początek należy zapakować rzeczy największe i najcięższe – zazwyczaj walizki i różnego rodzaju torby podróżne. Umiejscawiamy je na dnie bagażnika i dociskamy do tylnej kanapy. Dzięki temu zabiegowi minimalizujemy ryzyko związane z przedostaniem się bagażu do przedziału pasażerskiego podczas ewentualnego wypadku.
  • Lżejsze i mniejsze pakunki należy umieścić w wolnej przestrzeni pomiędzy większymi bagażami tak ciasno, jak to możliwe, aby ograniczyć możliwość przemieszczania się mniejszych przedmiotów po przestrzeni ładunkowej. Zaleca się również stosowanie różnego rodzajów siatek mocujących lub specjalnych linek, które pomogą unieruchomić niesforne pakunki.
  • Należy unikać pakowania bagaży powyżej linii tylnych siedzeń. Wszystko, co wystaje ponad nią, może wpaść do kabiny pasażerskiej (w przypadku pojazdów o nadwoziu dwubryłowym), narażając pasażerów na obrażenia w czasie gwałtownego hamowania lub stłuczki. Z tego samego powodu nie należy również umieszczać żadnych przedmiotów na tylnej półce tuż pod szybą.
  • Zestaw pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy i odblaskową kamizelkę należy położyć w takim miejscu bagażnika po załadowaniu, aby można się było do nich łatwo dostać.

Jeśli nie da się zapakować wszystkich bagaży do bagażnika samochodu, można pomyśleć o bagażniku dachowym. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie zwiększa opory powietrza, a tym samym zużycie paliwa. Wpływa także na prowadzenie pojazdu, dlatego ważne jest, aby na bagażniku dachowym przewozić tylko lekkie przedmioty, aby nie podnosiły one zbytnio środka ciężkości samochodu.

Niewskazane jest przewożenie bagaży we wnętrzu kabiny pasażerskiej. Jeśli już jest taka konieczność, poleca się umiejscowić pakunki na podłodze pod nogami pasażerów tylnej kanapy. Mniejsze przedmioty należy ulokować w przeznaczonych do tego celu schowkach. Jeśli tylna kanapa jest wolna i można na niej położyć bagaże, to trzeba je zabezpieczyć poprzez krzyżowe zapięcie pasów bezpieczeństwa.

Są to podstawowe warunki, żeby efektywnie i bezpiecznie przewozić większy bagaż podczas wakacyjnych (i nie tylko) podróży.

Czy szykując się do wyjazdu, zwracacie uwagę na sposób, w jaki pakujecie bagaże do swojego samochodu?