Nieprzyjemną woń roznoszącą się we wnętrzu auta często da się usunąć domowymi metodami. Czasem jednak trzeba zdać się na pomoc profesjonalistów.
Jazda śmierdzącym autem nie należy do przyjemności. Nie jest też zdrowa. Zalegający kurz, ośrodki pleśni, wilgoć panująca we wnętrzu to czynniki, które mogą być szkodliwe zwłaszcza dla alergików.

Czasami źródło przykrego zapachu można łatwo zlokalizować. Za woń mogą odpowiadać rozlane substancje chemiczne, zwierzęcy mocz, pozostawione w samochodzie odpadki.

Gdy nie możemy dokładnie określić, co powoduje, że kabina brzydko pachnie, pierwszym krokiem powinno być sprzątnięcie wnętrza. Odkurzmy tapicerkę, umyjmy deskę rozdzielczą, wyrzućmy śmieci, opróżnijmy popielniczkę i wytrzepmy dywaniki.

Przy okazji tej ostatniej czynności sprawdźmy stan podłogi. Jeśli nie wietrzymy regularnie wnętrza i nie pozbywamy się wody z dywaników, którą wnosimy na butach podczas złej pogody, podłoga może zacząć pleśnieć. W takim wypadku trzeba użyć środka przeciwpleśniowego, pamiętając przy tym o założeniu ochronnych rękawic.

Długo nieprana tapicerka również może być źródłem nieprzyjemnej woni. Jeśli komuś jednak brakuje doświadczenia w czyszczeniu foteli na mokro, lepiej oddać auto w ręce specjalistów. Nieprofesjonalnie przeprowadzone pranie może sprawić, że na tkaninie pojawią się wyraźne ślady.

Gdy w kabinie lub bagażniku rozleje nam się płyn, można go usunąć domowym sposobem. Trzeba posypać go żwirkiem dla kotów. Powinien on wchłonąć płyn.

Jeśli wnętrze jest przesiąknięte zapachem, w kabinie możemy rozstawić miseczki z octem. Inną metodą jest pozostawienie w środku samochodu płóciennego worka z mieloną kawą.

Na rynku jest dostępnych sporo tzw. neutralizatorów zapachów. Środki te mogą pomóc w pozbyciu się smrodu zwierzęcego moczu czy papierosów.

Należy dbać o nawiew, regularnie wymieniać filtr kabinowy oraz czyścić klimatyzację. W przeciwnym razie w układzie mogą pojawić się grzyby i rozwijać drobnoustroje.

Jeśli nic nie pomaga, można zdecydować się na zlecenie ozonowania wnętrza za pomocą profesjonalnego urządzenia. Dzięki niemu da się usunąć cząsteczki dymu papierosowego, bakterii czy grzybów.

Kolejna metoda to użycie maszyny emitującej ultradźwięki, które zmieniają płyn dezynfekujący w mgłę wnikającą do wszelkich zakamarków i tapicerki.

Czy stosowaliście kiedyś domowe metody, aby pozbyć się przykrych zapachów z auta?