Zimą kierowcy muszą dbać o karoserię z powodu śniegu, soli i innych zanieczyszczeń. Gdy nadchodzą cieplejsze miesiące, zagrożeniem dla lakieru stają się owady.

Owady, które rozbijają się o nadwozie, reflektory i szyby, wyglądają nieestetycznie. Widoczne są zwłaszcza na samochodach o jasnym kolorze.

Nie wygląd auta jest jednak największym problemem. Im dłużej będziemy zwlekać z wyczyszczeniem pojazdu, tym trudniej będzie usunąć resztki żyjątek. Mogą one zaschnąć, przez co konieczne może być użycie dużej siły. To z kolei spowoduje, że podczas czyszczenia mogą powstać dodatkowe rysy.

Owady rozpuszczają się pod wpływem deszczu i wżerają w lakier, a część z nich ma twarde pancerze, które podczas uderzenia tworzą mikropęknięcia. Kolejną kwestią jest to, że ich szczątki na szybie pogarszają widoczność.

Jak się pozbyć owadów z karoserii? Przede wszystkim samochód trzeba umyć. Myjnia automatyczna może się w tym przypadku okazać nieskuteczna. Lepsza będzie myjnia ręczna, chociaż i tu może być problem. Zbyt długie „atakowanie” zanieczyszczonych miejsc wodą lub preparatami pod wysokim ciśnieniem może okazać się brzemienne w skutkach. Odpryski na karoserii mogą stać się większe, a lakierowane po naprawach fragmenty nadwozia po kilku tego typu umyciach mogą wyglądać znacznie gorzej niż wcześniej.

Jeśli samo mycie okazało się skuteczne, powinniśmy pojazd nawoskować. W ten sposób na karoserii powstanie warstwa, która chociaż w pewnym stopniu będzie chroniła lakier przed insektami. Dzięki woskowaniu będzie też łatwiej usuwać ich resztki w przyszłości.

Na rynku są specjalne preparaty chemiczne przeznaczone do pozbywania się śladów po owadach. Dostępne są zarówno ściereczki nasączone środkiem, jak i specyfiki w spreju. Ceny większości z nich wahają się w granicach 10-40 zł.

Jeśli będziemy stosować preparaty, pamiętajmy o tym, że należy je aplikować na powierzchnię mokrą, która nie jest ciepła. Po naniesieniu specyfiku zazwyczaj trzeba odczekać kilkanaście minut, a następnie zmyć. Przy wycieraniu lub usuwaniu resztek powinniśmy korzystać ze ściereczki z mikrofibry lub specjalnej gąbki do pozbywania się owadów. Nie używajmy zwykłej gąbki. Wchłania ona wszelki brud bardzo łatwo, a drobiny brudu mogą porysować lakier.

Pamiętajmy o tym, żeby środków chemicznych nie pozostawiać zbyt długo na karoserii, ponieważ mogą one powodować odbarwienia. Niektóre preparaty pomagają w czyszczeniu nadwozia nie tylko z insektów, ale też ptasich odchodów bądź resztek asfaltu.

Istnieją też domowe sposoby na owady. Część użytkowników poleca benzynę ekstrakcyjną, inni wodę mineralną. Kolejna metoda polega na nasączeniu ręcznika rozcieńczonym szamponem i pozostawieniu go na zabrudzonym miejscu na noc.

Na szczególnie uporczywe zanieczyszczenia można zastosować glinkę, która zbiera brud wbity w powłokę lakierniczą. Używa się jej na umytym uprzednio samochodzie. Dzięki glinkowaniu karoseria staje się gładsza. Czynność ta sprawi, że woskowanie czy polerowanie będą efektywniejsze.

Czy macie własne sposoby na usuwanie resztek owadów z karoserii?