Skoda Rapid w górach | fot. Mariusz Zmysłowski © 2014

Zbliża się okres najtrudniejszy z całego roku pod względem warunków panujących na drodze. W tym czasie powinniśmy z jeszcze większą troską niż zwykle podejść do przygotowania samochodu do jazdy.

Podstawową czynnością, która powinna zostać dokonana przed zimą to – w przypadku eksploatacji samochodu – zmiana opon na zimowe. Najczęściej mówi się, że powinno się dokonać tej zmiany, gdy temperatury już na znaczną część okresu, w którym w ciągu doby jeździmy samochodem, spadają poniżej 7 stopni. Dlaczego akurat 7, a nie 6 lub 8? To po prostu umownie przyjęta granica i nie należy jej traktować z przesadną dokładnością. W okolicach tej temperatury guma, z której wykonane są opony twardnieje na tyle mocno, że traci ona niektóre swoje właściwości. Okolice 7 stopni (+/- 2 stopnie) można traktować jako wyznacznik i się go trzymać. Najważniejsze to dokonać wymiany ogumienia na zimowe z odpowiednim wyprzedzeniem, by nie wstrzymywać się do momentu, kiedy spadnie pierwszy śnieg.

Istotna jest także troska o jednostkę napędową. Przed zimą należy sprawdzić stan oleju. Przed tym trudnym okresem powinien on być w dobrym stanie. Nie musi być nowy, ale nie powinien też mieć przejechane zbyt wiele kilometrów. Trzeba pamiętać, że w trakcie zimy silnik będziemy odpalać na zimno i wtedy jego ochrona jest szczególnie ważna. Dlatego dobry, niezużyty olej powinien zapewniać mu pracę w możliwie dobrych warunkach.

W przypadku jednostek wysokoprężnych przed zimą powinno się wymienić filtr paliwa. W oleju napędowym w niskich temperaturach wytrąca się parafina, która może zatkać ten element i uniemożliwić odpalenie auta. Ze względu na to, przed mrozami powinniśmy mieć już zatankowane zimowe paliwo. Na czas zimy stacje stosują specjalne oleje napędowe, które lepiej znoszą niskie temperatury. Właśnie ze względu na to, powinniśmy w tym okresie wybierać lepiej wzbogacane paliwa z renomowanych lub przynajmniej sprawdzonych stacji.

Kolejna istotna kwestia to widoczność. Ze względu na nią należy zadbać o stan naszych wycieraczek. Zużyte pióra należy wymienić na nowe, by mieć pewność, że będą one dobrze zbierać wodę, śnieg i błoto z szyby w trudnych warunkach. Istotne jest także stosowanie dobrego, zimowego płynu. Preparat odporny na zamarzanie w niskich temperaturach nie tylko nie zamarznie nam w nocy w zbiorniku, ale także będzie lepiej rozprowadzał się po szybie, nie tworząc cienkiego, mażącego się filmu.

Przed zimą należy także zatroszczyć się o sprawność akumulatora. Sprawdzenie tego elementu można zostawić warsztatowi. Najczęściej mechanik dokonuje tego bezpłatnie.

Każdy kierowca przed zimą może też zadbać o swój samochód nie ze względu na bezpieczeństwo i niezawodność, ale także z uwagi na jego stan, przekładający się na estetykę i przyjemność użytkowania. Dlatego warto jeszcze przed nadejściem mrozów naprawić wszystkie ubytki lakieru i pozbyć się ognisk korozji. Te miejsca w trakcie zimy są szczególnie narażone na dalszy rozwój uszkodzeń w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Po dokonaniu napraw, w dbałości o swoją pracę, powinniśmy jeszcze zabezpieczyć powłokę lakierniczą dobrym woskiem. Pomoże on utrzymać auto w czystości i skutecznie zabezpieczy przed błotem z solą.

Kolejnym krokiem w zabezpieczaniu samochodu przed zimą jest smarowanie uszczelek za pomocą specjalnych silikonów. Dzięki nim nie będą one przymarzać, a co za tym idzie spowolnimy proces ich degradacji.

Na koniec warto zadbać o wyposażenie auta w szereg akcesoriów, które są szczególnie przydatne zimą. Warto ze sobą mieć szufelkę lub saperkę, które ułatwią odkopanie auta ze śniegu. Ponieważ przygotowanie samochodu do drogi to w zimę ważny element codziennej eksploatacji, zawsze powinniśmy mieć skrobaczkę i miotełkę, które pozwolą pozbyć się lodu i śniegu z auta. To szczególnie ważne ze względu na widoczność z naszego auta oraz bezpieczeństwo innych, którzy mogliby zostać uderzeni pozostałościami zamarzniętego śniegu, odrywającego się od naszego auta w trakcie jazdy.

W samochodzie dobrze jest mieć także kable zapłonowe, linkę holowniczą i zapas płynu do spryskiwaczy, który zużywa się zimą znacznie szybciej niż w jakąkolwiek inną porę roku. Pamiętajcie też, by nie trzymać odmrażaczy w aucie.