W tym roku zima była łaskawa dla polskich kierowców. Mimo to nie powinniśmy zapominać o standardowych pozimowych czynnościach związanych z przygotowaniem samochodu do wiosennego sezonu.

Najważniejsza czynność, o której musimy pamiętać na wiosnę to wymiana opon na letnie. Dlaczego to takie istotne? Ogumienie zimowe znacznie różni się nie tylko bieżnikiem, ale również zastosowaną mieszanką. Opony przeznaczone do wykorzystania w niższych temperaturach są bardziej miękkie. Przez to w cieple zużywają się znacznie szybciej niż ogumienie letnie.

Różnica jest też w zachowaniu opony w wymagających warunkach. Opony zimowe nie zapewnią tak skutecznego hamowania przy wysokich temperaturach jak ich letnie odpowiedniki. Pozostaje więc kwestia tego, kiedy należy wymienić ogumienie w naszym samochodzie. Umownie przyjęto, że opony należy zmienić, kiedy temperatury ustabilizują się na dłuższy czas w okolicach siedmiu stopni Celsjusza.

Przed wymianą opon warto przyjrzeć się kompletowi, który mamy zamiar założyć. Może się bowiem okazać, że używane ogumienie, w które chcemy obuć felgi, jest na tyle zużyte, że nie nadaje się już do jazdy. Bieżnik nie powinien być płytszy niż 3-4 mm. Istotny jest też wiek opony. Nie powinny one mieć więcej niż 10 lat, a optymalnie jest zmienić ogumienie nawet już po 5 latach. Unikniemy wtedy zestarzenia się mieszanki, które oznacza zwiększenie jej sztywności i kruchości. Opona starsza nie pracuje już tak dobrze, jak świeża.

Polecamy również artykuł „Czas na wymianę opon na letnie”.

Przed wiosną warto także zadbać o nadwozie auta. Zima to trudny okres dla powłoki lakierniczej i podwozia ze względu na sól, którą są posypywane zmrożone drogi. Przyspiesza ona postępowanie korozji. Dlatego po zimie warto umyć podwozie i na kanale lub podnośniku przejrzeć je pod kątem ognisk rdzy.

Po zakończeniu mroźnego okresu należy również rozważyć przegląd zawieszenia oraz układu kierowniczego. W zimie powstaje w drogach wiele dziur, w których łatwo o uszkodzenie podzespołów. Z przeglądem można się jednak wstrzymać, aż drogowcy zakończą uzupełnianie ubytków w asfalcie, by nie narazić naprawionych lub nowych elementów na ponowne uszkodzenie na pozimowych dziurach.

Niedrogą, ale istotną czynnością jest po zimie wymiana wycieraczek. Dla piór kilka mroźnych miesięcy to najtrudniejszy okres w roku. W tym czasie guma jest twardsza, a na szybie znajduje się sól oraz często lód. Dlatego wycieraczki zużywają się bardzo intensywnie. Zatem przed letnimi i wiosennymi deszczami warto wymienić pióra na nowe. Zapewnimy sobie tym samym lepszą widoczność w trudnych warunkach.

Więcej na temat przygotowania samochodu do sezonu wiosennego przeczytacie tutaj.