W pierwszej części poradnika opisaliśmy, jak przygotować samochód do sprzedaży. Teraz czas sporządzić ogłoszenie w Internecie. Jak to zrobić, by zwiększyć prawdopodobieństwo szybkiej sprzedaży naszego samochodu?

Po umyciu i wysprzątaniu wnętrza samochodu możemy przystąpić do wykonania zdjęć. Należy zadbać o to, by fotografie były dobrej jakości, więc starannie przejrzyjmy wszystkie materiały, jeszcze zanim dojdziemy do wniosku, że skończyliśmy pracę z aparatem.

Auto powinniśmy sfotografować z każdej strony. To utwierdzi nabywcę w przekonaniu, że ma do czynienia z osobą, która nie ma nic do ukrycia. W pełni należy również pokazać wnętrze samochodu, łącznie z cechami charakterystycznymi danego egzemplarza.

Wiele osób niechętnie umieszcza w ogłoszeniu zdjęcia, na których widać defekty auta. Nie bójmy się jednak takich fotografii. Nie odstraszą one osób, które zainteresowane są samochodem w takim właśnie stanie, jaki mamy do zaoferowania. Jeśli nie przedstawimy czegoś na zdjęciach, to i tak wyjdzie to w trakcie spotkania z potencjalnym nabywcą. Może on wówczas pomyśleć, że skoro jedną wadę zatailiśmy w ogłoszeniu, to niewykluczone, że jest ich więcej. Dlatego, jeśli auto jest uszkodzone, pokażmy to.

Przed zrobieniem zdjęć warto rozejrzeć się wokół i upewnić się, że tło, na którym przedstawiamy nasz samochód, nie zniechęci potencjalnych nabywców. Podwórko pełne gratów i śmieci to najgorsze, co można przedstawić w ogłoszeniu. Lepiej poświęcić 5 minut na dojazd w schludne miejsce. Najkorzystniej jest sfotografować samochód w pochmurny dzień. Wtedy światło słoneczne jest zmiękczone i na aucie nie powstają ostre cienie.

Po zrobieniu zdjęć nie starajmy się zanadto podkręcać ich w programach graficznych. Do aukcji internetowej wystarczy delikatnie podnieść kontrast i ewentualnie minimalnie podciągnąć nasycenie barw. W trakcie operowania suwakami tych parametrów powinniśmy jednak zachować umiar.

Jeśli mamy już komplet fotografii pokazujących nasze auto z każdej strony oraz prezentujące najważniejsze jego cechy, możemy przystąpić do tworzenia ogłoszenia. Różne serwisy oferujące takie usługi online oddają w nasze ręce formularze, w których powinniśmy podać rzeczywisty przebieg samochodu, pojemność silnika, rok produkcji i wiele innych parametrów. Przed zatwierdzeniem tych danych upewnijmy się, że wszystko uzupełniliśmy poprawnie. Drobny błąd może sprawić, że samochód zostanie zaklasyfikowany do nieodpowiedniej podgrupy i ogłoszenie będzie wyświetlane osobom niezainteresowanym sprzedawanym przez nas egzemplarzem.

Wystawiając samochód na sprzedaż online mamy też do dyspozycji pole tekstowe, w którym powinniśmy opisać dany pojazd. Należy szczerze przedstawić historię naszego samochodu, wyraźnie wskazując na źródło jego pochodzenia. Jeśli możemy cokolwiek napisać o poprzednim właścicielu lub kraju, z którego pojazd został sprowadzony, należy to zrobić. Im więcej informacji podamy w tym opisie, tym lepiej będziemy postrzegani jako sprzedawcy.

Opis sprzedawanego auta powinien także zawierać listę dokonanych niedawno napraw lub wymian części eksploatacyjnych. Jednocześnie jeśli wiemy, że wkrótce do wymiany będą nadawać się np. klocki hamulcowe, również powinniśmy o tym poinformować w ogłoszeniu.

Podsumowując, najważniejsze jest dobre przygotowanie samochodu oraz uczciwe podejście do sprzedaży. Jeśli nie będziemy próbowali nic ukryć i włożymy trochę pracy w stworzenie dobrego ogłoszenia okraszonego dużą liczbą dużych zdjęć, nabywcę znajdziemy naprawdę szybko.