Sprzedaż auta może być problematyczna, jeśli nie przygotujemy samochodu w odpowiedni sposób. Dzisiaj radzimy co zrobić, by maksymalnie zwiększyć szanse na szybkie znalezienie nabywcy dla naszego pojazdu.

Na wstępie zaznaczmy – najważniejsze jest, aby sprzedawać samochód uczciwie. Kłamstwo ma krótkie nogi i jeśli będziemy próbowali cokolwiek ukryć, dociekliwy nabywca i tak znajdzie wady, które próbowaliśmy zatuszować lub przemilczeć. A z tego mogą wyniknąć jedynie nieprzyjemności. Na dodatek tracimy cenny czas na pokazanie samochodu osobie, która jest nim zainteresowana tylko z pozoru.

Jak uniknąć takich sytuacji? Jeśli dawno nie dokonywaliśmy przeglądu samochodu, najwyższy czas to zrobić. Oczywiście, nikt nie chce inwestować w serwis auta, które ma wkrótce sprzedać, ale drobne naprawy mogą znacznie pomóc w poprawie wizerunku naszego pojazdu. Dzięki temu będziemy mieć świadomość, co sprzedajemy i unikniemy niechcianych wpadek. Naszą uczciwość łatwo podważyć, jeśli nie znamy dokładnego stanu technicznego samochodu i niedoskonałości wychodzą jedna za drugą w trakcie sprawdzania auta przez potencjalnego nabywcę w warsztacie.

Dodatkowo przeprowadzenie szybkiego przeglądu auta może pozwolić wyeliminować liczne drobne usterki. Jeśli ewentualnych uszkodzeń lub wadliwych części można pozbyć się niskim kosztem, lepiej wykonać takie naprawy. Drobne problemy, ale występujące licznie, mogą zniechęcić nabywcę i zmusić nas do obniżenia ceny o znacznie więcej, niż wydamy na te małe poprawki.

Gdy będziemy już w pełni świadomi, co dokładnie sprzedajemy, czyli poznamy stan techniczny naszego samochodu, należy przygotować go od strony wizualnej. Nic nie odstrasza bardziej niż auto, po którym widać, że właściciel ewidentnie je zaniedbał.

Na początek zabierzmy samochód na myjnię. Unikajmy jednak tych automatycznych. Najlepiej jest znaleźć myjnię bezdotykową, na której regulamin dopuszcza mycie ręczne. Z wykorzystaniem specjalnej gąbki uprzednio opłukany samochód należy dokładnie umyć z wykorzystaniem detergentu i dokładnie spłukać. Warto wcześniej na felgi nałożyć specjalny preparat służący właśnie do czyszczenia kół. Pomoże on usunąć warstwę pyłu z klocków hamulcowych.

Aby samochód wyglądał naprawdę dobrze, należy zakupić pastę polerską i z jej pomocą pozbyć się drobnych zarysowań widocznych w ostrym świetle. Efekt dopełni dobry wosk.

Jeśli nasz samochód ma plastikowe elementy na zewnątrz, można zastosować specjalistyczną chemię do takich tworzyw. Preparaty, które można kupić już za kilkadziesiąt złotych sprawią, że lusterka, zderzaki i listwy z czarnego tworzywa będą wyglądać świeżo. Wisienką na torcie będzie nabłyszczenie opon specjalnym preparatem do tego przeznaczonym. Takie środki można kupić już nawet za kilkanaście złotych.

Nie zapominajmy także o wnętrzu. Należy z niego usunąć wszystkie śmieci – papierki, puste butelki i wiele innych rzeczy, które wozimy ze sobą bez potrzeby. Następnie powinniśmy odkurzyć wnętrze i jeśli jest to konieczne, wyprać tapicerkę lub przynajmniej wyczyścić ją z największych zabrudzeń.

Na koniec można zastosować preparat czyszczący do plastików wewnętrznych. Lepiej wybrać środek bez efektu nabłyszczania.

Tak przygotowane auto – nawet jeśli ma już swoje lata – zrobi lepsze wrażenie przy pierwszym spotkaniu. O tym, jak przygotować internetowe ogłoszenie o sprzedaży samochodu, opowiemy w kolejnej części tego poradnika.

Polecamy również artykuł: „Sprzedaż auta za pośrednictwem komisu – czy warto?”