Choć na rynku dostać można całoroczne opony, to nadal zdecydowana większość kierowców  decyduje się na ogumienie sezonowe, które zmienia dwa razy w roku. Jednak posiadanie dwóch kompletów opon (lub kół) wiąże się z koniecznością przechowywania ich w czasie, gdy nie są użytkowane. Czy wiesz jak przechowywać opony do swojego samochodu?

 

Zanim dowiesz się jak przechowywać opony

Przed decyzją o tym, by przechować opony (lub całe koła), warto się im dokładnie przyjrzeć. Przede wszystkim należy sprawdzić, w jakim są stanie? Czy w przyszłym sezonie nadal będą zdatne do użytku? Taka wiedza może zaoszczędzić miejsca, jeśli okaże się bowiem, że nasze ogumienie nie nadaje się do użytku, należy oddać je do utylizacji, a nowe zakupić dopiero przed sezonem. Jeśli jednak opony są w dobrym stanie, warto je umyć i pozbyć się z bieżników kamyczków itp. co ułatwi ich wyważanie. Kolejnym krokiem jest rozważenie czy posiadasz odpowiednią przestrzeń na przechowywanie opon. Balkon czy podwórko nie są dobrym miejscem na trzymanie tam ogumienia samochodów – niesprzyjające warunki klimatyczne mogą powodować ich szybsze zużycie. Najlepszym miejscem będzie suche pomieszczenie (wilgotność poniżej 70 procent) jak komórka/garaż/piwnica. Nie masz takiego miejsca? Warto wiedzieć, że niektórzy wulkanizatorzy za pewną opłatą przechowują sezonowo opony klientów. Jeśli jednak chcesz mieć u siebie, musisz wiedzieć, jak przechowywać opony.

Jak przechowywać dodatkowy komplet kół?

Wiedza o tym jak przechowywać opony jest przydatna szczególnie dla tych kierowców, którzy przechowują samo ogumienie, ale pamiętajmy, że istnieją dwie sytuacje związane z przechowywaniem opon. Jeśli macie tylko jeden komplet felg, to poza sezonem przechować musicie samo ogumienie, co wymaga trochę wiedzy. Sytuacja jest prostsza, jeśli macie dwa komplety kół, a co za tym idzie, opony przechowujecie założone na felgi. Dlaczego? Jak przechowywać koła?


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Wymiana opon wiąże się z koniecznością przetransportowania starego wyposażenia (opony zimowe lub opony letnie) w bezpieczne miejsce i zadbanie o odpowiednie warunki przechowywania.  Jeśli po pojawieniu się wiosny jedynie zmieniacie koła i zostawiacie opony na osobnym komplecie felg, to bardzo ułatwia sytuację. Po pierwsze, nie ryzykujecie uszkodzenia czujników ciśnienia, w które wyposażonych jest coraz więcej nowych aut. A trzeba Wam wiedzieć, że czujniki ciśnienia to dość drogi wynalazek, który niestety jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne. Decydując się na wymianę kół u danego wulkanizatora, warto dowiedzieć się, czy posiada on radiowy programator, który należy zbliżyć do koła, by zapisać dane czujników oraz ich miejsce na samochodzie (np. prawy przód, lewy tył itd.). Bez niego nawet dokładna wiedza jak przechowywać opony może okazać się bezużyteczna. Załóżmy jednak, że czujniki w kołach są w dobrych rękach, to posiadanie zapasowych kół sezonowych znacznie ułatwia odpowiedź na pytanie “jak przechowywać opony”? Dlaczego? Bo opony przechowywane na felgach, właściwie w każdym ułożeniu są bezpieczne i nie powinny się odkształcić. Można najwyżej minimalnie (o 0,5-1 bara) zwiększyć ciśnienie. Gumy i tak zniosą składowanie dobrze, bez względu na to, czy położycie je na boku, jedna na drugiej, czy będziecie trzymać je na stojąco. Jeżeli chcecie mieć absolutną pewność, że Waszym oponom nic się nie stanie, dostępne są pionowe wieszaki, na których można ułożyć koła jedno na drugim, ale za miejsce osadzenia felg. Dzięki temu siły przenoszone są przez obręcz, nie przez gumę.

Jak przechowywać opony letnie lub zimowe bez felg?

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z oponami letnimi, czy zimowymi, ich przechowywanie bez felg jest nieco trudniejsze. Przede wszystkim już sama wymiana opon jest bardziej skomplikowana i powinna zostać powierzona osobie, która sprawnie i za pomocą specjalnych narzędzi i urządzeń poradzi sobie ze zdjęciem opony z koła. Wulkanizatorzy mają też nieco więcej pracy przy takiej wymianie, bo o ile przy zmianie koła wystarczyło odkręcić poprzednie (do niektórych śrub przy kołach potrzebny jest specjalny klucz, co w zasadzie stanowi jedyne utrudnienie) i założyć nowe, to sytuacja inaczej wygląda przy zmianie opon. Koło tak czy inaczej, należy odkręcić, zdjąć z niego oponę z zachowaniem środków ostrożności, założyć nową i dopiero z powrotem założyć koło. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że opony bez felg są lżejsze więc sprawiają mniej trudności przy transporcie. Jak jednak przechowywać opony bez felg? Jeśli opony zostały już zdjęte, ich przechowaniu warto poświęcić więcej uwagi. Opony najlepiej przechowywać w dwóch wariantach:

  • na leżąco – jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie należy pamiętać, że nie powinno się układać ich jedna na drugiej. Opona znajdująca się najniżej może bowiem ulec odkształceniu przez ciężar pozostałych. W tej sytuacji pozostaje rozłożenie czterech gum na płasko, co jest oczywiście dopuszczalne, ale bardzo niepraktyczne – powoduje bowiem w praktyce  niepotrzebne marnowanie przestrzeni.
  • na stojąco – to najlepszy wariant, choć i w tym przypadku należy wiedzieć jak przechowywać opony by nie uległy zniszczeniu. Opony zdjęte z felg można ustawić np. wzdłuż ściany lub w rzędzie, tak, by przylegały do siebie bokami. W ten sposób nie są one obciążone dużym ciężarem, pod warunkiem, że nie zostanie na nie nic położone – pamiętajmy więc, by nie stawiać nic na przechowywanych w ten sposób gumach. Warto również raz w miesiącu obrócić każdą z nich o 90 stopni, co zapobiegnie to odkształceniom.
  • wieszanie na ścianach lub trzymanie na stojakach – na rynku znaleźć można specjalne wieszaki i stojaki na opony, na których oczywiście można je przechowywać – także poprzez zawieszenie. Pamiętajmy jednak by zrezygnować z wieszania opon na hakach, może to bowiem powodować ich odkształcenie prowadzące nawet do uniemożliwienia dalszego użytkowania. 

By czuć się bezpiecznie na drodze warto również pomyśleć o rozwiązaniu jakim jest ubezpieczenie opon