Opona (fot. Subaru)

Istnieją dwie sytuacje związane z przechowywaniem opon. Jeśli macie tylko jeden komplet felg, to poza sezonem przechować musicie samo ogumienie, co wymaga trochę wiedzy. Sytuacja jest prostsza, jeśli macie dwa komplety kół, a co za tym idzie, opony przechowujecie założone na felgi.

Zacznijmy od prostszego wariantu. Jeśli po pojawieniu się wiosny jedynie zmieniacie koła i zostawiacie opony na osobnym komplecie felg, to bardzo ułatwia sytuację. Po pierwsze, nie ryzykujecie uszkodzenia czujników ciśnienia, w które wyposażonych jest coraz więcej nowych aut. Po drugie, to znacznie ułatwia przechowywanie opon.

Jeśli przechowujecie opony na felgach, właściwie każde ułożenie jest odpowiednie – opony i tak nie powinny się odkształcić. Można najwyżej minimalnie (o 0,5-1 bara) zwiększyć ciśnienie. Gumy i tak zniosą składowanie dobrze, bez względu na to, czy położycie je na boku, jedna na drugiej, czy będziecie trzymać je na stojąco.

Jeżeli chcecie mieć absolutną pewność, że Waszym oponom nic się nie stanie, dostępne są pionowe wieszaki, na których można ułożyć koła jedno na drugim, ale za miejsce osadzenia felg. Dzięki temu siły przenoszone są przez obręcz, nie przez gumę.

Jeśli opony musicie zdjąć z felg przy zmianie sezonu, ich przechowaniu warto poświęcić więcej uwagi. Można je przechowywać na leżąco, ale wtedy nie zaleca się ustawianiu piramidy z czterech opon, bo dolna może zostać odkształcona pod ciężarem pozostałych. Pozostaje więc rozłożenie czterech gum na płasko, co jest oczywiście dopuszczalne tylko teoretycznie – w praktyce to marnowanie przestrzeni.

Dlatego ogumienie zdjęte z felg lepiej przechowywać na stojąco. Opony można ustawić np. wzdłuż ściany lub w rzędzie, tak, by przylegały do siebie bokami. W ten sposób nie są one obciążone dużym ciężarem, więc nic nie powinno się im stać.