Ustawienie lusterek to prosta czynność, którą przynajmniej w teorii potrafi dobrze wykonać każdy, kto ukończył kurs na prawo jazdy. Niestety, w praktyce zdecydowana większość kierowców robi to źle, a nieprawidłowe ustawienie lusterek może być przyczyną wypadku. Dziś podpowiemy Wam, jak zrobić to optymalnie.

Zgodnie z obiegową opinią niemożliwe jest ustawienie samochodowych lusterek tak, aby całkowicie wyeliminować martwe pole. W rzeczywistości jest inaczej: dobre ustawienie gwarantuje nie tylko brak martwego pola, ale także sprawia, że odbijające się w lusterkach światła nie oślepiają kierowcy. Jak to zrobić?


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Na początku należy ustawić wsteczne lusterko wewnętrzne w taki sposób, żeby było w nim widać wszystko, co znajduje się centralnie za samochodem. Przed ustawieniem lusterka od strony kierowcy trzeba pochylić głowę w stronę bocznej szyby tak, żeby jej nie dotykać. Następnie w takiej pozycji ustawiamy lewe usterko, aby widzieć w nim zaledwie niewielki kawałek boku auta. Lusterko od strony pasażera ustawiamy po przesunięciu głowy nad środkowy tunel samochodu. W tym przypadku również ustawiamy je tak, żeby widzieć tylko niewielki kawałek samochodu.

Ustawiając lusterka, musimy pamiętać o tym, że gdy siedzimy prosto na fotelu, to w bocznych lusterkach nie możemy widzieć nawet najmniejszego fragmentu auta. W przeciwnym razie świadczy to o tym, że lusterka nie są ustawione prawidłowo.

Jak sprawdzić, czy udało się wyeliminować martwe pole? Wystarczy jadąc w trasie, nieco zwolnić i obserwować wyprzedające samochody. Najważniejszy jest moment, kiedy zbliżające się auto rozpoczyna manewr wyprzedzania, zaczynając przy tym znikać we wstecznym lusterku i pojawiać się w lusterku lewym. Jeżeli choć przez chwilę wyprzedający pojazd będzie niewidoczny, oznacza to, że ustawienie usterek należy jeszcze poprawić.

A Wy jak ustawiacie lusterka w swoim aucie? Czy stosujecie się do podanych wyżej zasad?