jak-podlaczyc-subwoofer

Recepta na poprawę niskich tonów w samochodzie wydaje się tylko pozornie prosta – trzeba zamontować  dodatkowy głośnik niskotonowy w postaci tuby lub skrzyni w bagażniku i podłączyć go pod radio. Niestety, wiedza na temat,  jak podłączyć subwoofer, to nie wszystko. Podpowiemy Wam, jak skutecznie poprawić niskie tony.

Subwoofer do samochodu

Czasami fabryczne nagłośnienie samochodu przestaje nam wystarczać. Głośniki o wielkości 13 lub 16 cm zamontowane z przodu auta nie są w stanie wydobyć z siebie fal o odpowiedniej długości, czyli niskich tonów. Jeżeli odczuwamy ich brak i nie wykorzystujemy w pełni przestrzeni bagażowej, dobrym pomysłem jest montaż dodatkowego głośnika. W pierwszej kolejności trzeba jednak sprawdzić, jak podłączyć subwoofer, tak by zachować bezpieczeństwo nie tylko dla sprzętu, ale także dla siebie oraz instalacji samochodowej. 

Wielu z Was pewnie się zastanawia, dlaczego subwoofer montuje się w bagażniku. Ucho ludzkie jest w stanie wyłapać, skąd dochodzą wysokie tony i dlatego tweetery instaluje się na konsoli lub na słupkach z przodu auta, tworząc przed słuchaczem tzw. scenę akustyczną. Średnie tony mają nieco dłuższe fale i dlatego głośniki przenoszące te fale można bez problemu zamontować niżej, w drzwiach przednich.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Niskie tony mają zaś bardzo długie fale akustyczne, dlatego do ich wytworzenia potrzebne są głośniki z membraną o dużej średnicy (20-30 cm). Fale te nie zanikają tak łatwo, dlatego będą dobrze słyszalne, nawet jeśli będą wydobywać się z bagażnika auta.

Subwoofer do samochodu nie musi jednak oznaczać sporego ograniczenia przestrzeni ładunkowej w bagażniku. Aktualnie nowsze modele sprzętu często łączą niewielkie rozmiary z dużą mocą, a tym samym z możliwościami wydobycia basu, na którym nam zależy. Wiele urządzeń tworzonych jest zgodnie z najnowszymi standardami w kwestii wizualnej, dzięki czemu sprzęt audio jest nie tylko funkcjonalny, ale stanowi także swego rodzaju ozdobę samochodu. 

Małe subwoofery z powodzeniem zmieszczą się również pod fotelem pozwalając ,,odczuć” dźwięk. Co więcej, zwykle kompaktowy subwoofer można z łatwością zamontować, z czym poradzą sobie również osoby, które nie wiedzą, jak podłączyć subwoofer do samochodu

Dokonując wyboru zastanów się więc:

  • ile miejsca w samochodzie możesz przeznaczyć na montaż subwoofera;
  • w jakim stopniu chcesz poprawić jakość dźwięku;
  • czy zamierzasz podłączyć subwoofer samodzielnie. 

Niewielki, aktywny subwoofer można podłączyć do radia samochodowego i cieszyć się dźwiękiem i basem dobrej jakości. Pamiętaj jednak, że jakość dźwięku zależy od wybranego urządzenia i jego parametrów. Zanim dowiesz się, jak podłączyć subwoofer, sprawdź nasze podpowiedzi dotyczące wyboru sprzętu.

Wybieramy subwoofer do samochodu

Zasadniczo do wyboru są dwa rodzaje subwooferów: pasywne oraz aktywne. Te drugie mają wbudowane wzmacniacze. Ich zaleta jest taka, że są dużo tańsze oraz łatwiejsze w montażu. Jak podłączyć subwoofer aktywny do samochodu? Zwykle tubę czy skrzynię trzeba jedynie podłączyć do zasilania oraz poprowadzić sygnał z radia.

Wzmacniacze w subwooferach aktywnych są teoretycznie dobrane do mocy głośnika, ale w praktyce jest to układ o bardzo uproszczonej budowie w porównaniu ze wzmacniaczami oferowanymi na wolnym rynku. Aktywne subwoofery do samochodu są też elementami bardzo „uniwersalnymi” – przez ich konstrukcję trudno dobrać je odpowiednio do akustyki samochodu, instalacji, miejsca i budowy bagażnika.

W przypadku subwooferów pasywnych trzeba dokupić dopasowany do mocy głośnika wzmacniacz, a głośnik wymaga dobrze wygłuszonej skrzyni o odpowiedniej objętości. Decydując się na pasywny subwoofer do samochodu, można skompletować sprzęt o wydajniejszych parametrach, dobierając mocniejszy głośnik z lepszych materiałów, a także wzmacniacz oraz skrzynię o większej mocy.

Jaki zatem głośnik wybrać? Właśnie w tym momencie należy zmierzyć wymiary bagażnika i ocenić, jaką część tej przestrzeni możemy przeznaczyć na dodatkowy głośnik. Decydując się na nieco mniej wydajny subwoofer i na łatwiejszy montaż warto zmierzyć przestrzeń pod fotelem samochodowym. Jeżeli bagażnik nie przytłacza swoimi wymiarami lub po prostu chcemy jak najmniej z tej przestrzeni stracić, słusznym wyborem wydaje się być subwoofer aktywny. 

Subwoofery umieszczane pod siedzeniami są najmniej popularne. Jest to jednak bardzo dobry pomysł, szczególnie w małych autach oraz w przypadku, gdy zależy nam na zachowaniu pełnej funkcjonalności auta. Faktem jest, że takie subwoofery mają mniejszą moc oraz oferują gorsze brzmienie od tradycyjnych, co zależy oczywiście od marki oraz parametrów danego modelu. Ale jest to warte uwagi rozwiązanie, znacznie poprawiające brzmienie, które nie powoduje jednocześnie zmniejszenia ilości miejsca w aucie!

Kolejną sprawą jest konstrukcja bagażnika. Chodzi o to, że w samochodach z nadwoziem typu sedan najlepiej sprawują się subwoofery otwarte, czyli z bass-reflexem lub portem (ewentualnie połączenie budowy portowej z zamkniętą -–tzw. bandpass).

Sugerowanie się jedynie wielkością subwoofera nie jest najlepszym kryterium wyboru. Z drugiej strony subwoofer z małym głośnikiem, w małej obudowie nie będzie w stanie wytworzyć dużego natężenia dźwięku i odpowiednio niskiego basu. 

Przed zakupem warto sprawdzić wagę głośnika – gdy jest zbyt niska, głośnik prawdopodobnie jest zrobiony z cienkich płyt, co może sugerować dużą oszczędność producenta oraz niską jakość. Wyjątkiem są subwoofery wykonane z nowoczesnych, lekkich tworzyw, które często stanowią elementy innowacyjnego sprzętu. 

Do efektywnego grania wystarczy skrzynia basowa z otworem bass-reflex. Niestety, jej wada to nieco gorsza jakość dźwięku. Zaletą jest natomiast efektywność – do głośnego grania nie potrzeba mocniejszego wzmacniacza. Dla bardziej wymagających słuchaczy przeznaczone są skrzynie zamknięte bez otworu bass-reflex. W tym przypadku obudowa zapewnia wentylację dla głośnika oraz tłumi szumy. 

Subwoofer do samochodu z obudową bass-reflex zapewnia lepszą jakość dźwięku, ale jego słabszą stroną jest mała efektywność. Aby uzyskać podobny poziom głośności, potrzeba więcej mocy, co podnosi koszty instalacji. Najmniej wymagający użytkownicy mogą wybrać tuby basowe. Taki sprzęt można jednak instalować tylko w ostateczności. Tuby to przede wszystkim sprzęt do wytwarzania hałasu wykonany z materiałów kiepskiej jakości. Skrzynia basowa to znacznie lepsze rozwiązanie.

Jak podłączyć subwoofer do radia samochodowego?

Najważniejszą i zarazem ostatnią sprawą jest odpowiedź na pytanie: „jak podłączyć subwoofer. Subwoofer samochodowy pracuje na zasilaniu zewnętrznym, dlatego niezależnie, czy zdecydowaliśmy się na zamontowanie subwoofera aktywnego, czy pasywnego, do bagażnika należy doprowadzić przewód zasilający od akumulatora. Kolejnym krokiem jest przewód sygnałowy od jednostki sterującej, czyli podłączenie subwoofera do radia samochodowego. Na przewodzie zasilającym trzeba zastosować odpowiednio dobrany bezpiecznik zabezpieczający przed zwarciem i ewentualnym pożarem w samochodzie.

Doprowadzenie sygnału do wzmacniacza można przeprowadzić na dwa sposoby. Mając jednostkę sterującą z wyjściami na wzmacniacz na gniazdach cinch, należy właśnie je wykorzystać – wystarczy dokupić odpowiednio długi i odpowiedniej jakości przewód cinch-cinch. 

Oto jak podłączyć subwoofer do radia samochodowego w praktyce, krok po kroku:

  • wyjmij radio używając przeznaczonych do tego celu kluczy – uważaj, by nie zniszczyć obudowy;
  • przeciągnij przewody z subwoofera ukrywając je solidnie i estetycznie;
  • podłącz przewód sterujący do wejścia radia – w zależności od modelu radia może to być specjalne wejście na subwoofer lub ewentualnie wejście sterujące anteną elektryczną;
  • do subwoofera podłącz przewody sterujący oraz do zewnętrznego sterowania, a także kable RCA;
  • przeprowadź przewód do panela sterującego umieszczonego w dostępnym miejscu – zwykle w pobliżu kierownicy (przewody schowane pod deską rozdzielczą;
  • podłącz przewód zasilający subwoofer do akumulatora. 

Jeśli natomiast nie ma wymienionych wyjść, to zostaje rozwiązanie, które należy traktować ze względu na spadek jakości sygnału jako awaryjne – podłączenie wzmacniacza do wyjść głośnikowych radia.

Subwoofer da się z powodzeniem zainstalować samodzielnie. Jeśli jednak obawiamy się tego, można skorzystać z oferty wyspecjalizowanych warsztatów, gdzie mechanicy nie tylko prawidłowo zamontują nowy sprzęt, ale również dopasują go do konkretnego auta i potrzeb klienta.

Czy modyfikowałeś jakoś CAR AUDIO w swoim samochodzie? A może zadowalają Cię głośniki zamontowane w aucie przez producenta? Czy wiesz, że ubezpieczenie AC samochodu może obejmować także dodatkowe wyposażenie?