jak-parkowac

Parkowanie samochodem to teoretycznie prosta czynność, z którą żadna osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdem nie powinna mieć problemów. Praktyka pokazuje jednak, że wielu kierowców unika parkowania tyłem czy równolegle, a szczególnie dotyczy to osób, które tylko od czasu do czasu siadają za kierownicą. Jak wykonać parkowanie równoległe, prostopadłe czy tyłem? O jakich zasadach powinieneś pamiętać?

Prawidłowe parkowanie – podstawowe zasady

Jednym z problemów w ruchu drogowym w Polsce jest nieprawidłowe parkowanie aut, a szczególnie dotyczy to dużych miast. W naszym kraju na 1000 mieszkańców przypada około 600 samochodów, do tego należy doliczyć turystów, którzy również licznie odwiedzają polskie miasta. W efekcie wielu kierowców, którym nie uda im się znaleźć parkingu, decyduje się pozostawić pojazd w miejscu niedozwolonym. Część z nich łamie przepisy nieświadomie. Nie zmienia to jednak faktu, że za takie odstępstwa od zasad grożą wysokie mandaty. To, ile zapłacisz, zależy od rodzaju przewinienia:

 • Zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym, tramwajowym, na skrzyżowaniu lub bliżej niż 10 metrów od nich – 300 zł.
 • Parkowanie w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych – 500 zł i 5 punktów karnych.
 • Postój w strefie zamieszkania w miejscu innym niż do tego wyznaczone – 100 zł.
 • Parkowanie, w wyniku którego utrudnisz dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu – 100 zł.

Inną konsekwencją takiego złamania przepisów może być odholowanie auta. Koszty będzie musiał pokryć właściciel samochodu.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Zgodnie z art. 49.1. Prawa o ruchu drogowym zabrania się zatrzymania pojazdu m.in.:

 • W tunelu, na moście lub wiadukcie.
 • Na przejściu dla pieszych i przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych i przejazdu.
 • Na pasie między jezdniami.
 • W odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku za zatoką – na całej jej długości.
 • Na drodze dla rowerów, pasie dla rowerów oraz w śluzie rowerowej.
 • W odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu.

Parkować można na chodniku, o ile w pobliżu nie ma znaku informującego o zakazie. Co istotne, samochód nie może utrudniać pieszym ruchu – do ich dyspozycji musi pozostawać 1,5 metra szerokości chodnika. W takim miejscu nie mogą postoju odbywać pojazdy, których masa przekracza 2,5 tony. Nie wolno natomiast parkować w bramie wjazdowej lub w taki sposób, że uniemożliwiasz wjazd i wyjazd z bramy. To samo dotyczy garaży.

Kiedy auto może zostać odholowane? Jeśli zaparkujesz je w miejscu oznaczonym specjalną tabliczką informującą o takiej możliwości albo twój pojazd utrudnia ruch, stwarza niebezpieczeństwo, stoi na miejscu dla inwalidów bez stosownej karty, jego posiadacz nie ma ubezpieczenia OC lub auto przekracza dopuszczalne wymiary, lub masę. W przypadku pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony opłata za holowanie wynosi maksymalnie 503 zł. Do tego należy doliczyć koszt parkingu – 42 zł za dobę. Inne opłaty obowiązują dla rowerów, motocykli czy pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Wielu kierowców, szczególnie mało doświadczonych, ma obawy przed parkowaniem tyłem, nie wiedzą, jak dobrze zaparkować równolegle, a trudności sprawia im nawet parkowanie prostopadłe. Obecnie wiele pojazdów wyposażonych jest w rozwiązania, które ułatwiają wykonywanie tej czynności. Czujniki parkowania mogą się przydać niemal każdemu kierowcy, szczególnie jeśli ma on na wykonanie tego manewru niewiele miejsca. Jak to działa? Otóż kiedy rozpoczniesz parkowanie auta i zaczniesz zbliżać się do pojazdu stojącego obok, usłyszysz dźwięk. Wraz ze zmniejszaniem się odległości dźwięk ten będzie coraz intensywniejszy. Kiedy stanie się ciągły, będzie to oznaczać, że znajdujesz się w odległości około 10 cm od przeszkody i nie powinieneś cofać dalej. Czujniki parkowania do samochodu nie są już nowością – najczęściej uruchamiają się, kiedy włączysz wsteczny bieg, ale w coraz większej ilości nowych samochodów układ ten stosowany jest również z przodu. W tym przypadku z reguły włącza się go przyciskiem albo jest aktywny do pewnej prędkości.

Manewr parkowania – jak go wykonać prawidłowo?

Odpowiednie parkowanie pojazdu to manewr, którego powinniśmy się nauczyć na etapie przygotowywania się do egzaminu na prawo jazdy. Jeśli nie potrafisz go poprawnie wykonywać, to możesz mieć problem z uzyskaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. Jak prawidłowo parkować? Kluczowe jest umiejętne ustawienie pojazdu. 

Jak parkować równolegle?

Parkowanie równoległe tyłem jest jednym z tych manewrów, których mało doświadczeni kierowcy się nie podejmują. Tymczasem wystarczy, że zastosujesz kilka wskazówek, a ta technika parkowania przestanie sprawiać ci trudność. Zakładamy, że pomiędzy dwoma pojazdami jest wystarczająco dużo miejsca, żebyś mógł zaparkować. Postępuj zgodnie z następującymi krokami:

 1. Stań równolegle do auta, za którym zamierzasz zaparkować. Zachowaj odległość 60–100 cm od jego boku. Samochód zatrzymaj w momencie, kiedy boczne lusterko twojego auta znajdzie się na wysokości obrysu przodu pojazdu, obok którego chcesz zaparkować.
 2. Włącz kierunkowskaz i wsteczny bieg.
 3. Zacznij powoli cofać, jadąc na półsprzęgle.
 4. Kiedy tylne koła twojego pojazdu znajdą się na wysokości zderzaka auta stojącego obok, wykonaj jeden szybki obrót kierownicą w prawo o 360 stopni.
 5. Dalej powoli cofaj i kontroluj, co się dzieje w otoczeniu auta.
 6. Kiedy pojazd będzie ustawiony pod kątem 45 stopni względem krawężnika, zacznij prostować kierownicę.
 7. W momencie, kiedy przednim zderzakiem swojego pojazdu miniesz wysokość auta, które teraz jest już przed tobą, dokręć kierownicę do oporu w lewo. Pamiętaj jednak, że musisz brać pod uwagę położenie innych pojazdów i swoje działania dostosować do aktualnej sytuacji w miejscu parkowania.
 8. Kiedy twój pojazd będzie już zaparkowany równolegle względem krawężnika, wyprostuj koła i rusz nim do przodu lub tyłu, tak aby kierowcy aut stojących przed lub za tobą mogli bez problemów wyjechać, tzn. zachowaj od nich bezpieczną odległość.
 9. Na koniec pamiętaj o zaciągnięciu hamulca ręcznego.

Jak parkować prostopadle?

Parkowanie prostopadłe sprawia ci problem? I w tym przypadku kluczowe znaczenie ma odpowiednie ustawienie pojazdu do wykonania tego manewru. Sugeruj się poniższymi wskazówkami:

 1. Zatrzymaj się prostopadle do auta, które znajduje się za wolnym miejscem parkingowym. Zachowaj odległość ok. 1,5 metra od tego pojazdu.
 2. Parkowanie prostopadłe tyłem rozpoczynasz, kiedy cofając, w krańcu szyby pasażera (w przypadku skrętu w prawo) zobaczysz środek samochodu, obok którego parkujesz, tj. znaczek marki.
 3. Wówczas rozpocznij skręcanie kierownicą do oporu. Kiedy miniesz bok pojazdu stojącego obok, to zacznij obracać nią tak, aby ustawić pojazd względem samochodów sąsiednich.
 4. Kiedy auto będzie się już znajdować w pozycji równoległej to samochodów sąsiednich, to wyprostuj koła i podjedź do końca miejsca postojowego.
 5. Jeśli nie zachowałeś podobnych odległości od sąsiednich aut, możesz ruszyć do przodu i następnie poprawić pozycję. Po zaparkowaniu pamiętaj o zaciągnięciu hamulca ręcznego.

Parkować prostopadle możesz również przodem. Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych zaleceń:

 1. Ustaw auto prostopadle do pojazdu, który jest zaparkowany przed miejscem, w którym chcesz ustawić swój samochód. Zachowaj minimum 2 m odległości.
 2. Rozpocznij cofanie. Kiedy w krańcu szyby pasażera (w przypadku skrętu w prawo) zobaczysz środek auta zaparkowanego obok miejsca, na którym chcesz ustawić pojazd, to zacznij kręcić kierownicą.
 3. Obserwuj tył i boki auta, manewr wykonuj powoli.
 4. Kiedy samochód będzie ustawiony równolegle względem sąsiadujących pojazdów, wyprostuj koła i dojedź do krawężnika. Zwróć uwagę na jego wysokość – jeśli obawiasz się uszkodzenia zderzaka, to nie podjeżdżaj zbyt blisko. Ważne, żeby auto nie było częściowo zaparkowane na ulicy.

Wiesz już jak parkować? Jeśli z pewnych powodów obawiasz się wykonywania tego manewru, to poświęć czas na ćwiczenie tej umiejętności. Próbuj np. na swoim podwórku czy w innym miejscu, gdzie ewentualny błąd nie będzie się wiązać z uszkodzeniem pojazdu twojego lub innych.