Układ chłodzenia zapewnia prawidłową pracę silnika samochodowego i utrzymanie jego odpowiedniej temperatury. Zarówno niedobór płynu, jak i jego dolewka lub wymiana, mogą powodować zapowietrzanie układu chłodzenia. Wielu kierowców zastanawia się, jak odpowietrzyć układ chłodzenia na własną rękę. Jakie są konsekwencje zapowietrzenia układu chłodzenia? 

Zapowietrzanie układu chłodzenia w samochodzie – przyczyny

Pęcherzyki powietrza w układzie chłodzenia samochodów to powszechny problem. Wiele osób zastanawia się, skąd bierze się powietrze w układzie chłodzenia. Dostaje się do wnętrza systemu chłodzenia, np. podczas wymiany płynu chłodniczego. Jeśli pozostaje w układzie, z czasem blokuje prawidłową cyrkulację płynu chłodzącego. O zapowietrzeniu układu chłodzenia może świadczyć przegrzewanie się płynu chłodniczego lub jego wyciek. 

Odpowietrzanie układu chłodzenia krok po kroku

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia? Nie jest to trudna czynność. Zanim weźmiemy się za odpowietrzanie układu chłodzenia, powinniśmy wystudzić silnik (i płyn chłodniczy), aby uniknąć ewentualnych poparzeń. Gdy zarówno silnik, jak i płyn będą całkowicie zimne, możemy zajrzeć pod maskę i odkręcić nakrętkę zbiorniczka wyrównawczego z płynem chłodniczym. Drugi krok to sprawdzenie poziomu płynu i uzupełnienie go w zbiorniczku, jeśli jego poziom jest poniżej maksymalnej granicy. Następnie musimy uruchomić silnik, dmuchawę ustawić na najwyższą temperaturę, a wiatrak na najniższy bieg i obserwować, czy na powierzchni wylotu chłodnicy są widoczne pęcherzyki powietrza (ich obecność świadczy o zapowietrzeniu układu chłodzenia). Jeśli płyn chłodniczy zacznie stopniowo opadać, wystarczy uzupełnić deficyt i w dalszym ciągu obserwować powierzchnię wylotu chłodnicy. Czynność tę powtarzamy tak długo, aż bąbelki całkowicie znikną. Pamiętajmy, aby uzupełniać ubytki tym samym płynem chłodniczym (nie wolno dolewać wody!). Cała procedura odpowietrzania potrwa około 10-15 minut.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Skutki zapowietrzenia układu chłodzenia

Dlaczego należy regularnie odpowietrzać układ chłodzenia w samochodzie? Zbędne powietrze obecne w układzie chłodzenia ogranicza, a nawet blokuje obieg płynu chłodniczego, co może skutkować przegrzaniem jednostki napędowej. Jeśli nie odpowietrzymy układu chłodzenia, może dojść do poważnego uszkodzenia silnika, np. zatarcia tłoka.

Podsumowując, żeby układ chłodzenia samochodu pracował wydajnie, nie może być w nim zbędnego powietrza – pęcherzyki obniżają efektywność jego pracy, co może doprowadzić do przegrzania silnika. Pamiętajmy więc, aby systematycznie sprawdzać stan układu chłodzenia, szczególnie jeśli nasze auto nie było dawno serwisowane (pracownicy warsztatu samochodowego zwykle odpowietrzają układ chłodzenia przy okazji innych napraw). Unikniemy w ten sposób problemów z silnikiem i zadbamy o jego bezawaryjną pracę.

Jeśli chcemy bezpiecznie i komfortowo czuć się podczas jazdy samochodem oraz uzyskać pomoc w razie awarii w trasie, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie autocasco, dzięki któremu otrzymamy szybką pomoc w razie wypadku drogowego, kradzieży pojazdu lub jego awarii. W zależności od danego pakietu, możemy liczyć na wsparcie w razie drobnych uszkodzeń lub wystąpienia szkody całkowitej.