jak-odkleic-naklejke-rejestracyjna-z-szyby

Przy okazji przerejestrowywania czy też wymieniania samochodu przychodzi mierzyć się z nieco kłopotliwą sprawą, jaką jest usuwanie naklejki z przedniej szyby samochodu. Jednak dzięki odpowiednim sposobom możesz to zrobić łatwo i bez większych problemów. Jakie są najlepsze sposoby na odklejenie naklejki rejestracyjnej?

Jak usunąć naklejkę z przedniej szyby auta?

To, że naklejki rejestracyjnej nie można usunąć z łatwością, nie jest przypadkowe. Są one zaprojektowane w taki sposób, by podczas odklejania uległy zniszczeniu i nie można było ich przenieść na szybę innych pojazdów. Niestety zastosowanie mocnego kleju sprawia, że nawet po zdjęciu naklejki na szybie najczęściej pozostają uciążliwe resztki. Jeśli nie chcesz tracić nerwów podczas usuwania naklejki z szyby, zaplanuj działania tak, by zrobić to możliwie szybko i bezpiecznie.

Sposób na skuteczne i szybkie odklejenie naklejki rejestracyjnej

Niektórzy próbują używać do tego celu ostrych narzędzi i zeskrobywać naklejkę, np. z użyciem żyletki czy też nożyka do tapet, jednak nie zawsze kończy się to sukcesem. Wykorzystując ten sposób, trzeba być ostrożnym, ponieważ usuwanie naklejki ostrym narzędziem z użyciem siły to tylko krok do skaleczenia dłoni i dodatkowych nerwów. Najskuteczniejszym sposobem usuwania naklejek z szyby jest jej wcześniejsze podgrzanie, np. za pomocą suszarki.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Usuwanie naklejki z szyby krok po kroku

Jeśli chcesz zdjąć naklejkę latem, wystarczy, że zabierzesz się za pracę wtedy, gdy szyba samochodu będzie mocno nagrzana od słońca. Dłuższe podgrzewanie naklejki sprawia, że klej staje się osłabiony. Jeśli próbujesz zdrapać naklejkę zimą lub w chłodny dzień, konieczne będzie użycie np. suszarki.

Podczas podgrzewania szyby suszarką, powinno się zachować szczególną ostrożność. Zbyt gorący i skierowany w jedno miejsce strumień powietrza może wyrządzić szybie samochodowej szkodę. Może zmatowieć, a nawet popękać, dlatego nie warto przesadzać z wysoką temperaturą. Lepiej kierować strumień powietrza w różne części szyby równomiernie i z większej odległości.

Po podgrzaniu szyby do takiego stopnia, by stała się nieco gorąca, możesz rozpocząć zdzieranie naklejki. Oprócz delikatnego i równomiernego podważania jej paznokciem, warto posłużyć się również płaskim narzędziem. Lepiej odpuścić sobie różnego rodzaju plastikowe dokumenty czy też wartościowe karty. Wystarczy chwila nieuwagi, by je uszkodzić. Odpowiednie podgrzanie naklejki sprawia, że powinna odchodzić w całości bez pozostawiania po sobie małych elementów.

Ten sposób jest skuteczny również wtedy, gdy próbujemy pozbyć się z szyby winiety. Niektórzy, by usunąć np. winietę 10-cio dniową, stosują pewien trik. Przed naklejeniem winiety na szybę przykładają ją najpierw do kurtki, spodni czy też tapicerki. W ten sposób klej ulega osłabieniu poprzez drobinki materiału i kurzu co ułatwia późniejsze usuwanie. Z oczywistych względów nie poleca się tej metody w przypadku naklejek rejestracyjnych.

Jak zmyć klej z szyby?

Nawet jeśli zastosujesz się do wszystkich wskazówek, po odklejeniu naklejki na szybie wciąż mogą pozostać resztki kleju. Na szczęście tych mało estetycznych śladów możesz pozbyć się w bardzo łatwy sposób. Wykorzystaj do tego celu zmywacz do paznokci lub benzynę ekstrakcyjną. Wystarczy, że namoczysz delikatnie szmatkę wybranym specyfikiem i przetrzesz pozostałości po naklejce. Czynność powtarzaj kilka razy aż do momentu całkowitego usunięcia kleju.

Jeśli jesteś już posiadaczem nowej naklejki rejestracyjnej, masz gotową powierzchnię do jej przyklejenia. Pamiętaj, by podczas używania tego rodzaju specyfików zapewnić sprawny przepływ powietrza i nie zamykać drzwi do auta lub odsunąć szyby.

Jak nakleić nową naklejkę rejestracyjną?

Powierzchnia, na której zamierzasz umieścić naklejkę, musi być sucha i odtłuszczona. Naklejkę trzeba naklejać na szybie ostrożnie, tak by nie dostały się pod nią pęcherzyki powietrza. Próbę masz tylko jedną. Ponowne odklejenie naklejki, nawet zaraz po nieodpowiednim przyklejeniu, raczej nie zakończy się sukcesem. Zamówienie nowej nie jest co prawda kosztowne, jednak wiąże się dodatkową biurokracją i stratą czasu.

Posiadanie naklejki rejestracyjnej na przedniej szybie samochodu jest obowiązkowe, tak samo jak ubezpieczenie OC. Brak naklejki może skutkować mandatem w wysokości 500 zł, brak polisy jeszcze większą grzywną. Nie warto zatem poruszać się po drogach bez kompletu dokumentów, ubezpieczenia OC oraz wymaganej naklejki. Zgodnie z przepisami każdy pojazd dopuszczony do ruchu powinien je posiadać.