Jak obliczyć spalanie paliwa w samochodzie?

Jak obliczyć spalanie paliwa w aucie? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, którzy chcą na bieżąco kontrolować ilość zużywanej benzyny lub oleju napędowego. Przed zakupem nowego samochodu również warto dokładnie sprawdzić, jakie zużycie paliwa ma interesujący nas model. Jak wiadomo im mniej „paliwożerne” auto, tym mniej pieniędzy wydamy na stacji benzynowej podczas tankowania. Jak ograniczyć nadmierne zużycie paliwa?
Ile pali samochód? Oblicz zużycie paliwa swojego auta
Mimo że praktycznie każde auto z salonu ma wbudowany komputer pokładowy, średnie spalanie paliwa nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Jak obliczyć spalanie paliwa w aucie samodzielnie? To bardzo proste, wystarczy dwa razy zatankować zbiornik paliwa do pełna (najlepiej na tej samej stacji paliw i dystrybutorze), a następnie wyzerować licznik dziennego przebiegu lub spisać stan licznika ogólnego i wyruszyć w trasę. Ile kilometrów należy przejechać? Chcąc uzyskać jak najbardziej precyzyjny wynik średniego spalania auta, warto przejechać co najmniej 100 km lub dojechać do rezerwy.
Przykładowo, udało nam się przejechać samochodem 550 kilometrów, a zatankowanego paliwa było 50 l. Jeśli więc 50 l paliwa wystarczyło na 550 kilometrów, to około 9,09 l wystarczy na 100 km. Skąd ten wynik? Wystarczy podzielić zatankowane litry przez przejechane kilometry i pomnożyć wynik razy 100, czyli wykonać następujące działanie:
(50:550)x100 = 9,09 l – tyle wynosi średnie spalanie auta na 100 km
Od czego zależy spalanie samochodu?
Co wpływa na zużycie paliwa?
Skoro wiemy już, jak obliczyć spalanie auta, warto wspomnieć, jakie czynniki wpływają na zużycie paliwa. Na to, ile pali nasze auto, może mieć wpływ przede wszystkim:
- styl jazdy kierowcy (dynamiczna jazda to większe spalanie),
- prędkość,
- obciążenie pojazdu,
- ciśnienie w ogumieniu,
- częste używanie klimatyzacji.
Jak więc zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie, aby rzadziej tankować i nieco zaoszczędzić? Istnieje wiele sposobów na obniżenie spalania paliwa. Ważną zasadą jest wyłączanie silnika podczas postoju – kiedy wejdzie nam to w nawyk, zauważymy wymierne korzyści. Duży wpływ na poziom spalania ma również ekonomiczna, spokojna jazda. Starajmy się zachować stałą prędkość, jeśli to możliwe – gwałtownie nie przyspieszajmy ani nie hamujmy. Podwyższone spalanie paliwa może powodować również niewłaściwa zmiana biegów przy zbyt wysokich/niskich obrotach silnika, dlatego używajmy ich zgodnie z przeznaczeniem (należy zmieniać biegi przy 2500-3000 obrotów). O czym jeszcze pamiętać? Nie nadużywajmy klimatyzacji, która włączona na maksymalnym trybie pracy bardzo obciąża układ napędowy oraz elektryczny (korzystajmy z niej z umiarem). W warunkach miejskich klimatyzacja zwiększa spalanie auta od 0,5 do 1 l/100 km. Sprawdzajmy regularnie ciśnienie opon – już zmniejszenie ciśnienia o 0.6 bara (z 2.2 do 1.6 bar) powoduje wzrost zużycia paliwa o około 4%. Dodatkowo zbyt niskie ciśnienie przyspiesza eksploatację opon (zakup ogumienia w przypadku niektórych modeli samochodów jest naprawdę sporym wydatkiem). Stosując się do tych kilku prostych zasad, możemy ograniczyć spalanie auta nawet o 15-20%!
Jeśli chcecie zaoszczędzić nie tylko na paliwie, lecz także innych kwestiach związanych z samochodem, warto wykupić pakiet ubezpieczenia OC+AC. Kupując te dwa produkty ochronne za jednym razem, możemy uzyskać bardzo korzystną 15% zniżkę i jednocześnie zapewnić sobie szeroki parasol ochronny, który sprawdzi się w wielu sytuacjach na drodze. OC chroni kierowcę przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z ruchem auta. Natomiast dobrowolne ubezpieczenie autocasco zapewnia pokrycie kosztów naprawy lub odszkodowanie w różnych sytuacjach: od niegroźnej stłuczki, aktów wandalizmu, aż do wystąpienia tzw. szkody całkowitej (np. utraty auta w wyniku pożaru, kradzieży czy kasacji pojazdu po wypadku).