Wymiana popękanego lub połamanego zderzaka może być droga. Czasami ten element można zreperować.

Zderzak może zostać uszkodzony w różnych sytuacjach. Wystarczy chwila nieuwagi, aby uderzyć w słupek lub zahaczyć o ścianę podczas wjeżdżania do garażu. Uszkodzeniem może też skończyć się np. parkingowa stłuczka.

Obecnie producenci montują w samochodach zderzaki wykonane zazwyczaj z tworzyw sztucznych, w tym polipropylenu (PP), polichlorku winylu (PCV) czy politereftalanu butylenu (PBT). Po uderzeniu element wykonany z jednego z tego typu materiałów może się połamać lub popękać.

Nowe, oryginalne części bywają bardzo drogie. W zależności od gabarytów auta, jego wieku oraz marki samochodu ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Jednym z rozwiązań jest zaopatrzenie się w zamiennik. Ze zderzakami nieoryginalnymi może być jednak kłopot. Czasami ich wykonanie pozostawia sporo do życzenia. Może się okazać, że taki zderzak nie będzie pasował do naszego pojazdu i trzeba go będzie dopasowywać.

Jeszcze jedna opcja to kupno zderzaka używanego. W tym przypadku trzeba się nieraz liczyć z koniecznością lakierowania.

Połamany zderzak można próbować naprawiać samodzielnie. Potrzebna do tego będzie zgrzewarka (opalarka) do plastiku. Ceny takiego sprzętu w wersjach podstawowych to 160-200 zł.

Trzeba też ustalić, z jakiego tworzywa jest wykonany zderzak. Odpowiednie oznaczenie (np. PP) powinno być wytłoczone na wewnętrznej części. Połączenie ze sobą różnego typu materiałów może być niewykonalne. Można się zaopatrzyć w specjalne paski z danym rodzajem plastiku, wykorzystać fragment zderzaka, który odpadł, lub wyciąć kawałek z innego uszkodzonego zderzaka.

Powierzchnię, którą chcemy zespawać, trzeba wyrównać, oczyścić z lakieru, a następnie rozgrzać (w zależności od tworzywa, do temp. od 180 do nawet 600 stopni Celsjusza). Kiedy plastik zacznie mięknąć, ubytek uzupełniamy paskiem z tworzywa. Po ostygnięciu zreperowane miejsce trzeba oszlifować i wyrównać szpachlą do plastików.

Jak widać, nie jest to zadanie dla osób niewprawnych w tego typu reperacjach. Nieumiejętne naprawy mogą spowodować więcej strat niż korzyści.

Dużo łatwiej jest oddać samochód do warsztatu specjalizującego się w spawaniu plastików. Często koszt usługi może się zamknąć w kwocie mniejszej niż 100 złotych. Żeby ułatwić mechanikom zadanie, zaraz po stłuczce powinniśmy pozbierać jak najwięcej połamanych fragmentów zderzaka.