Akumulator jest jedną z ważnych części pojazdu. To bateria samochodowa, która stanowi źródło energii elektrycznej prądu stałego. Kiedy auto z niej korzysta? Z jakiego powodu akumulator może się rozładować? Jak powinieneś dbać o baterię w pojeździe? Jak prawidłowo ładować akumulator samochodowy? Dowiedz się więcej o tym ważnym elemencie auta, na który być może dotąd nigdy nie zwracałeś uwagi.

Akumulator – najważniejsze informacje

Większość właścicieli pojazdów najczęściej zaczyna się interesować akumulatorem dopiero wtedy, kiedy pewnego zimowego, mroźnego poranka nie mogą uruchomić swojego pojazdu. Często przyczyną takiego stanu rzeczy jest rozładowana bateria. W takich przypadkach warto wiedzieć, jak naładować akumulator, chociaż może się też okazać, że ładowanie nie przyniesie efektu, bateria wymaga wymiany.

Zadaniem akumulatora nie jest wytwarzanie energii, lecz jej przetrzymywanie. Energia chemiczna zmagazynowana w akumulatorze jest wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych w pojeździe wtedy, gdy silnik spalinowy jest wyłączony. Wspomniany mroźny poranek to nie jedyna z możliwych przyczyn rozładowania baterii. Słuchałeś przez kilka godzin muzyki z radia samochodowego, kiedy auto było wyłączone? Nie powinieneś być zaskoczony, jeśli akumulator będzie wymagać ładowania. Zapomniałeś zgasić świateł w aucie i były one włączone przez całą noc? To kolejna z możliwych przyczyn rozładowania baterii. W nowych pojazdach ten problem jest najczęściej rozwiązany – światła gasną automatycznie po wyłączeniu pojazdu, ale właściciele starszych samochodów mogą to robić samodzielnie.

Dlaczego kierowcy najczęściej mają problem z akumulatorem zimą, przy niskich temperaturach? Otóż wtedy pojemność silnika gwałtownie maleje i po prostu możesz mieć trudności z uruchomieniem pojazdu. Kiedyś wielu kierowców na noc wymontowywało z auta akumulator i instalowało go ponownie przed ruszeniem w drogę. Obecnie już się tego nie robi, a nawet jest to odradzane przez producentów pojazdów. Inna sprawa, że nie w każdym samochodzie wymontowanie akumulatora jest łatwe. W niektórych konieczne jest skorzystanie z narzędzi diagnostycznych i pomocy specjalistów.

Akumulator to w aucie jedno z dwóch źródeł prądu. Tym drugim jest alternator, który działa naprzemiennie z akumulatorem. Kiedy uruchamiasz pojazd, to wykorzystywana jest energia z akumulatora, podobnie jak wtedy, kiedy słuchasz muzyki, mając wyłączony silnik. Natomiast kiedy uruchomisz auto, źródłem prądu staje się alternator lub prądnica.

Ile wynosi żywotność akumulatora?

Tak jak każda część pojazdu również i akumulator ma określoną żywotność. Teoretycznie powinien on służyć bez komplikacji przez około 5 lat. Możliwe jednak, że będzie to trwać krócej lub zdecydowanie dłużej. Wpływ na żywotność baterii ma to, jak jest ona obsługiwana. W dalszym ciągu warto doładowywać co pewien czas akumulator, żeby nie zawiódł, kiedy nadejdą wysokie mrozy. Bardzo ważne jest to, żebyś wiedział, jak naładować akumulator. Nieumiejętne wykonanie tego może doprowadzić do uszkodzenia baterii i jej kosztownej wymiany.

Dwa podstawowe parametry techniczne akumulatora to:

 • Pojemność – jej wartość podawana jest w amperogodzinach (Ah) i oznacza maksymalną ilość energii, jaką może dostarczyć akumulator.
 • Prąd rozruchowy – jego wartość podawana jest w amperach (A). Im jest ona wyższa, tym mocniejsza jest bateria.

Np. nazwa BOSCH S5 77Ah 780A S5008 oznacza, że pojemność akumulatora wynosi 77 Ah, a prąd rozruchowy 780 A. S5008 to model baterii. W opisie zawsze znajdziesz także dane dotyczące jej wymiarów. Jak powinieneś dobrać odpowiedni akumulator? Przede wszystkim zwróć uwagę na rekomendacje producenta. Ewentualnie skorzystaj z pomocy sprzedawcy, który bez większych problemów powinien dopasować baterię do twojego pojazdu na podstawie samej informacji o modelu auta. Wskazówki na ten temat łatwo możesz także znaleźć w sieci. Często warsztaty samochodowe oferują usługę zakupu i wymiany akumulatora, a dzięki takiej pomocy będziesz miał pewność, że do pojazdu trafi odpowiedni typ baterii. Warto, żeby akumulator miał jak największą pojemność, ale nie należy przekraczać zaleceń, gdyż może on wtedy być niedoładowany. Pamiętaj również, że im większa pojemność akumulatora, tym większe ma on wymiary, a przecież bateria musi się zmieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Ważne jest również ułożenie tzw. plusa i minusa na akumulatorze – jeśli nie będzie ono odpowiednie, to nie można będzie go podłączyć.

Proces ładowania akumulatora

Jako właściciel samochodu powinieneś wiedzieć, jak naładować akumulator. Należy mieć świadomość, czym ładować akumulator i ile to powinno trwać. Jak wspomnieliśmy, warto podładowywać baterię, co może wpłynąć na wydłużenie jej żywotności. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że jeśli doprowadzisz do całkowitego rozładowania akumulatora, to powinieneś jak najszybciej go naładować do pełna. Jeśli pozostanie on przez dłuższy okres rozładowany, to może to spowodować jego zasiarczenie.

Często kierowcy w przypadku rozładowania akumulatora korzystają z kabli rozruchowych, uruchamiają silnik i wtedy ładują baterię. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż negatywnie wpływa to na żywotność akumulatora. Zdecydowanie lepszym sposobem jest zastosowanie bardzo dobrej jakości prostownika. Wybierając go, zwróć uwagę na maksymalną i minimalną pojemność baterii, jaką może naładować dany prostownik. Kolejny ważny parametr to napięcie pod koniec ładowania – najlepiej, żeby wynosiło ono 15,5 V. Prostownik powinien mieć wbudowany bezpiecznik i posiadać wskaźnik naładowania baterii. Najlepiej, żeby urządzenie automatycznie się wyłączało po naładowaniu akumulatora.

Oto jak krok po kroku naładować akumulator:

 1. Odłącz akumulator – teoretycznie nie wszystkie baterie samochodowego tego wymagają i niektóre możesz ładować bez jego odłączania, ale radzimy, żeby jednak to zrobić. Zacznij od odłączenia klemy minusowej, a następnie to samo zrób z klemą dodatnią. Najczęściej konieczne jest też odkręcenie zabezpieczenia mocującego baterię. Po zakupie auta warto sprawdzić, jaki klucz jest do tego potrzebny i zaopatrzyć się w niego.
 2. Wyczyść klemy i bieguny – użyj do tego długoziarnistego papieru ściernego.
 3. Sprawdź, czy na pewno masz odpowiedni prostownik.
 4. Podłącz prostownik – jeśli posiadasz stosunkowo nowy sprzęt, to prawdopodobnie twoje zadanie ograniczy się do podpięcia urządzenia do zasilania i podłączenia tzw. krokodyli ładowarki do biegunów akumulatora. W tym przypadku po naładowaniu baterii urządzenie przełączy się w tzw. tryb podtrzymywania. Na tym kończy się twoja rola. Jeśli to prostownik starszego typu, musisz już kontrolować ładowanie. Zakładając uchwyty, podłącz plus do plusa, a minus do minusa.
 5. Ładuj akumulator przez około 10–12 godzin.

Pamiętaj również o kilku ważnych uwagach związanych z ładowaniem akumulatora:

 • Nie ładuj zamarzniętego akumulatora.
 • Prostownik włącz dopiero po jego podłączeniu do akumulatora.
 • Jeśli ładowarka się przegrzeje, odłącz ją.
 • Nie pal w pobliżu ładującego się akumulatora – może to grozić nawet wybuchem.
 • Najlepiej, żeby akumulator ładował się w przewiewnym miejscu.
 • Po zakończeniu ładowania wyłącz prostownik.

Po naładowaniu baterii zanieś ją do pojazdu i zamontuj w tym samym miejscu. Nie zapomnij o podłączeniu klem. Próba uruchomienia silnika pojazdu powinna się zakończyć sukcesem. W stosunkowo nowych autach może działać specjalny system inteligentnego ładowania akumulatora, który kontroluje jego stan i decyduje kiedy i w jakim stopniu należy go doładować.

Na wypadek awarii akumulatora warto posiadać ubezpieczenie assistance. O ile wybierzesz odpowiedni wariant ochrony ubezpieczeniowej, to w przypadku, gdy bateria uniemożliwi ci dalszą jazdę, będziesz mógł zgłosić usterkę do towarzystwa ubezpieczeniowego, które zorganizuje dla ciebie pomoc.