Może się wydawać, że dla kierowców lato jest lżejszą porą roku niż zima. To fakt, ale nie oznacza to wcale, że nie stawia żadnych wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć.

Upały to problem, który dotyka nas mniej, odkąd popularna stała się klimatyzacja samochodowa. Sęk w tym, że z tego dobrodziejstwa wiele osób nie potrafi korzystać we właściwy sposób. Trzeba być świadomym, że – jak każde urządzenie – ma ona swoją wydajność, więc nie powinno się jej nadwyrężać.

W sytuacji, gdy nasze auto jest nagrzane, bo długo stało na słońcu, to zanim w ogóle do niego wsiądziemy, powinniśmy otworzyć wszystkie drzwi lub przynajmniej okna i prze chwilę przewietrzyć wnętrze. Jeśli w środku nie ma przysłowiowego piekarnika, ale i tak temperatura jest bardzo wysoka, nie wolno zrzucać chłodzenia w całości na barki klimatyzacji. Kilkaset pierwszych metrów warto przejechać z otwartymi oknami. W ten sposób, gdy wywietrzymy samochód, nie obciążymy klimatyzacji w zbyt dużym stopniu po jej bezpośrednim uruchomieniu.

Po włączeniu klimatyzacji nie powinno się ustawiać temperatury o wiele niższej niż ta, która jest w otoczeniu. Zatem jeśli na zewnątrz panuje upał i termometry wskazują 34 stopnie Celsjusza, ustawienie klimatyzacji w aucie na 17 stopni będzie błędem.

Problemem jest nie tylko nadmierne wysilenie układu klimatyzatora. Narażamy też własne zdrowie. Nasz organizm może bowiem doznać szoku termicznego, gdy już wyjdziemy na skwar. Dlatego bardzo niskie temperatury można ustawiać w aucie wyłącznie na długich trasach, na których przed zakończeniem podróży lub przerwą, mamy szansę na chwilę podnieść temperaturę.

Na lato warto wyposażyć się w maty przeciwsłoneczne. To wydatek rzędu od kilkunastu do około 30 zł, w zależności od ich jakości i sposobu montażu. Matę rozkładamy na przedniej szybie, gdy zostawiamy samochód w nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu wnętrze nagrzeje się w mniejszym stopniu i unikniemy zniszczenia tworzyw sztucznych. Te mogą na słońcu nie tylko się odbarwić, ale w skrajnych przypadkach nawet popękać.

W trakcie jazdy w upale warto zadbać o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. Nawet jeśli nie jedziemy daleko, należy mieć ze sobą butelkę wody. Nigdy nie wiadomo, co przydarzy się po drodze. Wystarczy korek spowodowany wypadkiem, by spędzić w nagrzanym aucie więcej czasu niż planowaliśmy.

Posiadanie w samochodzie wody jest szczególnie ważne, kiedy jadą z nami dzieci oraz zwierzęta. Na naszych mniejszych towarzyszy podróży powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Po stronie, z której wieziemy dziecko, wskazane jest zamontowanie na szybie osłony przeciwsłonecznej, która rzuci dodatkowy cień na malucha. Dzięki temu dziecko nie będzie tak nagrzewane i rażone przez słońce.

Chłodzenie auta to z kolei sprawa problematyczna, jeśli ugrzęźniemy w długim korku. Gdy słońce praży, a samochód porusza się na tyle wolno, że może chłodzić się wyłącznie z pomocą powietrza, podawanego na chłodnicę przez wiatrak, silnik pracuje w wyjątkowo trudnych warunkach. Dlatego należy kontrolować temperaturę płynu chłodzącego. W razie awarii lepiej wcześniej zwrócić uwagę na niebezpieczny stan chłodziwa.