fot. Citroen

Jazda defensywna to technika, która, gdyby była stosowana przez wszystkich kierowców na drogach, zapewniłaby prawdopodobnie niemal zerowe statystyki wypadków na drogach. Chociaż ta wizja jest utopijna, to w praktyce podstawowe reguły są proste.

Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że istotna jest tu praca u podstaw. Jazda defensywna zaczyna się jeszcze zanim wsiądziesz za kierownicę. Wynika to z faktu, że z zasady sam defensive driving, jak to często anglojęzycznie określane jest na kursach, polega na zapobieganiu niebezpiecznych sytuacji przez uważne ich rozpoznawanie i przewidywanie, zanim jeszcze się wydarzą.

Dlatego zanim wsiądziecie za kierownicę, sprawdźcie stan swojego ogumienia. Raz na kilka tygodni obejrzyjcie bieżniki opon oraz ich generalny stan – być może na krawężniku zrobiliście sporą wyrwę w bocznej ściance, ale ta jeszcze nie doprowadziła do rozszczelnienia, co w praktyce pozostaje kwestią czasu. Co kilka tygodni warto też sprawdzić ciśnienie w ogumieniu. Powinno być zgodne ze wskazaniami na tabliczce, która często umieszczona jest na słupku B od strony kierowcy.

Gdy już wsiadacie za kółko, bądźcie ostrożni i skoncentrowani. Istotą jazdy defensywne jest przewidywanie i obserwacja zachowań innych kierowców oraz otoczenia drogi, czyli pieszych, rowerzystów i zwierząt.

Prostą zasadą, której warto się trzymać, jest zalecenie, by obserwować drogę w dalszej perspektywie, tam gdzie się jedzie, a nie tuż przed swoją maską. Jeśli będziecie obserwować tylko tył auta przed Wami, z pewnością nie unikniecie kolizji, jeśli ktoś przed tymże pojazdem gwałtownie zahamuje i zareagujecie, gdy zobaczycie dopiero reakcję poprzedzającego Was kierowcy. Jeśli natomiast spojrzycie na ruch szerzej i dalej, dostrzeżecie zamieszanie na drodze, zanim fala jego skutków dotrze do Was.

Co ważne, jazda defensywna nie oznacza wcale pasywnego zachowania względem innych kierowców. Przeciwnie, kierowca defensywny w bardzo wyraźny sposób sygnalizuje swoje zamiary innym. Nie chodzi tu jedynie o kierunkowskazy. Ważne jest też, by poruszać się autem w sposób czytelny. Przykład? Jedziecie autostradą, skrajnie prawym pasem. Chcecie zjechać na środkowy, podczas gdy skrajnie lewym jedzie z dużą prędkością inne auto. Zmianę należy wykonać tak, by wyraźnie dać do zrozumienia kierowcy na lewym pasie, że go widzicie i nie zajedziecie mu za chwilę drogi. Oznacza to, że nie powinno się za długo przetrzymać kierunkowskazu, gdy jest się już na środkowym pasie, by nie sugerować, że zaraz znajdziecie się na lewym.

Jednocześnie, co powinien zrobić kierowca na lewym pasie, jeśli jeździ defensywnie? Widząc Wasz manewr, powinien zdjąć nogę z gazu i bacznie obserwować Wasze zachowanie.

Ważne jest także, by nigdy nie podchodzić do żadnej sytuacji z założeniem, że ma się pierwszeństwo. Niestety na nic zda nam się nasza racja, gdy będziemy leżeć w szpitalu z nogą w gipsie. Nawet jeśli macie pierwszeństwo, zawsze zwalniajcie przed krytycznymi miejscami i obserwujcie innych kierowców. Gdy ktoś może wymusić na Was pierwszeństwo, lepiej go ustąpić, niż na siłę starać się udowodnić swoje racje.