Tapicerka samochodowa to tak naprawdę wizytówka samochodu. Narażona jest na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Jest również siedliskiem bakterii i roztoczy. Codzienna eksploatacja samochodu powoduje pojawianie się plam — to nieuniknione. Ważne jest jednak, by regularnie czyścić tapicerkę, nawet jeśli z zewnątrz nie zauważamy żadnych śladów zabrudzeń. Jakich środków należy użyć oraz jak skutecznie możemy wyprać tapicerkę samochodową?

Co wpływa na brudzenie i zużywanie się tapicerki samochodowej?

Producenci samochodów często porównują wnętrza auta do domowego salonu. Jest to nieco naciągane, ale nie zmienia faktu, że dbanie o czystość kabiny, a zwłaszcza narażonej na zabrudzenia tapicerki, jest bardzo ważne. Jazda czystym i zadbanym autem znacznie zwiększa komfort podróżowania nie tylko kierowcy, lecz również pasażerów.

Na tapicerce z czasem z różnych powodów mogą pojawiać się plamy. Brudzą ją resztki jedzenia czy sierść zwierząt, która swoją drogą — jest trudna do usunięcia. Dbałość o wygląd foteli czy tapicerki na bocznych drzwiach auta jest istotna nie tylko dlatego, że w czystym wnętrzu po prostu przyjemniej się podróżuje. Na samochód z zadbanym wnętrzem łatwiej znajdzie się nabywca, jeśli zdecydujemy się go kiedyś sprzedać.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Tapicerka samochodowa brudzi się także od ubrań i od nich się przeciera. Przy wysokich temperaturach w tapicerkę wsiąka pot. Nierzadko na siedzeniach samochodu zostają także plamy po wizycie w warsztacie. Wystarczy jedynie, że mechanik usiądzie w samochodzie w brudnym kombinezonie z oleju czy smaru. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w jednorazowy foliowy pokrowiec, jego cena nie przekracza kilkunastu złotych, a skutecznie zabezpieczy siedzenia auta. W tapicerkę samochodową wnika nawet woń papierosów czy woń stęchlizny — nie bez powodu więc należy unikać palenia papierosów nawet w pobliżu samochodu.

Jak zabezpieczać tapicerkę przed zabrudzeniami?

Zaimpregnować można każdy rodzaj tapicerki samochodowej, bez względu na jej materiał. Impregnacja polega na pokryciu materiału specjalnymi środkami, które chronią przed wsiąkaniem płynów i powstawaniem plam. Impregnatów na rynku jest sporo, każdy więc znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu, materiał tapicerki musi być suchy i czysty. Po wcześniejszym pozbyciu się wszelkich zabrudzeń należy nałożyć 3 cienkie warstwy danego preparatu. Należy zastosować się przede wszystkim do zaleceń producenta — w zależności od tego, jaki preparat wybierzemy, proces jego nakładania może nieco się różnić. Pamiętajmy, że takie środki nie pozwolą nam całkowicie uniknąć czyszczenia tapicerki. Należy powtarzać ten proces tak często, jak zaleca producent. Efekty powinny utrzymywać się od kilku do maksymalnie kilkunastu miesięcy.

Aby odpowiednio zadbać o samochód, należy nie tylko stosować odpowiednie preparaty, ale także dywaniki czy maty ochronne. Należy również raz na dwa tygodnie dokładnie odkurzyć wnętrze samochodu. Nie zapominajmy również o kwestiach bezpieczeństwa, m.in. o wykupie ubezpieczenia OC czy regularnych przeglądach samochodu.

Jak wyczyścić tapicerkę samochodową?

Zanim przystąpimy do usuwania zanieczyszczeń z tapicerki, kabinę trzeba odkurzyć. Zacznijmy od wyciągnięcia i wytrzepania wycieraczek, aby osiadły na nich pył nie krążył później w powietrzu. Następnie odkurzamy podłogę, a później inne zakamarki, w których zbiera się kurz. Pomocny może okazać się pędzelek, którym dotrzemy do trudno dostępnych miejsc. Podczas odkurzania foteli pamiętajmy o szczelinach pomiędzy oparciem a siedziskiem. Gdy mamy do czynienia z sierścią, użyjmy specjalnego wałka i szczotki. Uważajmy przy tym, aby nie zmechacić tapicerki. Do skórzanych obić używajmy szczotki o miękkim włosiu.

Jeśli chcemy usunąć plamy w trakcie zimy, postawmy samochód w możliwe ciepłym i suchym miejscu. W przeciwnym razie tapicerka nie wyschnie. Drobiny wody mogą zamarznąć i przyczynić się do pogorszenia stanu materiału obiciowego.

Czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie? Na rynku dostępny jest szereg preparatów pomagających w usuwaniu brudu. Ceny wahają się od 10 do nawet 250 zł. Przy wyborze specyfiku koniecznie zwróćmy uwagę, do jakiego rodzaju tapicerki jest przeznaczony. Jest to szczególnie istotne w przypadku skóry, którą po zastosowaniu złego środka można odbarwić lub trwale uszkodzić.

Należy zaznaczyć, że do wyczyszczenia całej tapicerki mogą być potrzebne dwa lub nawet trzy opakowania danego środka. Preparaty dzieli się na dwie główne grupy. Atomizery mają postać płynu, zaś spreje – pianki. Przed przystąpieniem do czyszczenia dobrze jest się zaopatrzyć w rękawiczki, a także specjalną szczotkę. Ta ostania jest nieraz dodawana do preparatów, ale trudno liczyć, że będzie dobrej jakości.

Zanim zabierzemy się do czyszczenia konkretnej plamy, sprawdźmy działanie preparatu na mniej widocznym fragmencie obicia. Może się okazać, że po zastosowaniu specyfiku różnica w kolorze będzie bardzo widoczna. Z pojedynczymi zabrudzeniami może być szczególny problem w przypadku starszych samochodów, ponieważ ich wnętrza zbierały zanieczyszczenia dłużej. Możliwe, że trzeba będzie wyczyścić cały fotel lub kanapę.

Gdy korzystamy z atomizera, to naniesiony specyfik delikatnie wcieramy w spryskaną powierzchnię szczotką. Z kolei aerozol wytwarza pianę, która sama wnika w materiał. Można jej pomóc, wcierając ją miękką szmatką lub gąbką. Po kilku minutach usuwamy nadmiar pianki.

Odświeżając skórzane obicia, wytrzyjmy je uprzednio wilgotną ściereczką. Nie używajmy mydła, które może odbarwić skórę, tylko odpowiedników mleczek i podobnych preparatów.

Kiedy wyczyścimy już tapicerkę, warto pokryć ją środkiem ochronnym. Zapobiega ona powstawaniu plam, ale ma ograniczony czas działania. Nawet wtedy, gdy korzystamy z tego typu specyfiku po wylaniu np. napoju, szybko na wszelki wypadek osuszmy plamę, aby zapobiec zaciekom.

Przy samodzielnym czyszczeniu tapicerki należy uważać na tanie środki, które mogą jedynie pogłębić zabrudzenia. Bardzo często zdarza się, że próby usunięcia niewielkiej plamy skutkują jedynie jej powiększeniem. Podobnie jest w przypadku nieumiejętnego ich stosowania. Zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta, zanim użyjemy jakiegokolwiek preparatu.

Jeśli nie chcemy poświęcać kilku godzin na samodzielne czyszczenie wnętrza bądź po prostu nie wiesz czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie, odpowiednią usługę można zlecić wyspecjalizowanej firmie. Zazwyczaj za pranie siedzeń przedniego i tylnego rzędu zapłacimy ok. 100 zł. Za boczki i podsufitkę trzeba dopłacać. Na rynku można znaleźć oferty kompleksowego prania (łącznie z bagażnikiem) za 200-220 zł.

Poważne zabrudzenia i uszkodzenia – co robić?

Czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie, na której znajduje się sierść zwierząt? Jeśli opiekujemy się domowym zwierzątkiem i podróżujemy z nim, powinniśmy zainwestować w silikonową szczotkę. Ciężko jest pozbyć się sierści zwierząt za pomocą zwykłej szmatki czy nawet odkurzacza, dlatego warto zrezygnować z przewożenia zwierząt bezpośrednio na fotelach i postawić np. na transporter czy nawet trzymanie pupila na nogach.

Na rynku dostępne są środki przeznaczone do określonych rodzajów tapicerek, jednak radzą sobie z typowymi zanieczyszczeniami — w przypadku oleju czy smaru mogą nam nie pomóc. Chcąc skutecznie usunąć tłuste plamy np. z margaryny czy masła, należy posypać je talkiem, odczekać kwadrans i odkurzyć miejsca zabrudzenia. Jeśli chodzi o smar, skuteczny powinien być płyn do naczyń. Plam po herbacie i kawie pozbędziemy się przy pomocy wody i niewielkiej ilości octu. To, czy w ogóle uda nam się pozbyć tych zabrudzeń, zależy przede wszystkim od ich stopnia.

W przypadku, gdy tapicerka samochodowa jest uszkodzona, ma widoczne przetarcia, przepalenia albo pęknięcia — samodzielna naprawa bywa niemożliwa. W takiej sytuacji można zastanowić się nad zakupem nowego pokrowca na siedzenia, dopasowanego do modelu samochodu. Jeśli chodzi o ceny pokrowców, rozpoczynają się one już od około 50 złotych. Z uszkodzoną tapicerką, czy to skórzaną, czy materiałową, możemy również wybrać się do odpowiedniej firmy, która przeprowadzi renowację tapicerki samochodowej. Dzięki temu zostaną usunięte wszelkie plamy, ale także i uszkodzenia. Proces ten różni się od czyszczenia tapicerki i jego koszt jest nieco wyższy, jednak od czasu do czasu jest zdecydowanie dobrą opcją. Samochód pozbawiony plam, sierści, roztoczy czy nieprzyjemnych zapachów, nie tylko dobrze się prezentuje, ale także zapewnia nam spokojną i przyjemną podróż.